Anatomie dýmky


     Říká se, že každá dýmka je jedinečná. Přejímá část osobnosti jak svého tvůrce (výrobce, popř. designéra), tak především kuřáka. Přesto lze samozřejmě mezi jednotlivými kusy vypátrat společné znaky a vlastnosti. V jejich pojmenovní sice existují rozpory, ale základní české a česko-anglické výrazy jsou již dostatečně ustálené. Zkušený dýmkař by měl slušně ovládat alespoň základní názvosloví, aby mohl například o svých kouscích poreferovat kolegům. V této rubrice se tedy podíváme na dýmky okem analytickým - uděláme si pořádek v nepřeberném množství tvarů a typů, rozebereme výhody a nevýhody materiálů na výrobu a popíšeme základní strukturu dýmky.

Tvary dýmek

     To, že existují dýmky "rovné" a "prohnuté" ví asi i každý nekuřák. Člověk, který si dýmek váží, by ale měl také znát správné názvy alespoň těch nejznámějších tvarů. Níže jsou vyobrazené pouze některé typy a o několika dalších hovořím. Kromě těchto základních formátů ovšem existuje nepřeberné množství poddruhů, kombinací i zcela nových tvarů, pro něž sice někteří výrobci mají vlastní označení, ale ta se zpravidla do obecného dýmkařského podvědomí nezapsala.

Straight Dýmky rovné - straight

Billiard Billiard - Opticky i váhově dobře vyvážená rovná dýmka se středně vysokou hlavičkou s kolmými stěnami. Prototyp skupiny straight - někdy se proto užívá názvu billiard pro celou "rodinu" rovných dýmek. Za své označení vděčí pravděpodobně své schopnosti nepřekážet rameni při šťouchu v kulečníku.

Apple Apple - Od billiaru se liší k vrcholu se zužujícím, někdy téměř kulatým tvarem hlavičky - odtud také označení apple - jablko.


Pot Pot - Masivní pot - "hrnec" - má oproti billiaru nižší hlavičku a tlustší stěny. Dobře odvádí teplo a proto se příjemně drží - zato zuby vám nejspíš vypáčí:).

Canadian Canadian / Liverpool - Zajímavá "odrůda" rovné dýmky, které se od billiaru liší poměrem délek troubele a náústku. Více dřeva zaručuje sušší kouř.

Lovat Lovat - Mohutnější canadian s plochým - sedlovým - náústkem.


Dublin Dublin - "Dublin" je spíše označení pro tvar hlavičky než dýmky. Má vnější strany sešikmené do tvaru "V", ale vnitřní hrany kolmé. Proto se dá za dublin považovat jak klasická straight dýmka, tak i velmi oblíbená varianta s 1/8 bent náúskem (á la prince - vyobrazená), nebo třeba churchwarden.

Bulldog Bulldog, Cad - Dva velmi podobné modely, které mají společné mj. tyto znaky - čtvercový náústek a dva zapuštěné pruhy (rýhy) v nejširší části hlavičky (účelem je především vylepšený odvod tepla a estetičnost). Jde o poměrně krátké, robustní dýmky, které dobře sedí v ruce. Obecně se dá říct, že jsou relativně méně náchylné k poškození než dýmky jiných tvarů. Cad (vyobrazený) je oproti bulldogovi méně podsaditý; má užší a vyšší hlavičku.

Prince Prince - Velmi specifický, elegantní tvar. Hlavička je nízká a oválná. Přestože se prince vyrábí i ve straight podobě, je oblíbenější s náústkem 1/8 bent.

Poker Poker - Poslední typ straight dýmky, který stojí v oblasti základních tvarů za zmínku. Hlavička je ve tvaru válce s plochými podstavami, a tak se dá poker během kouření odkládat i bez stojánku.

Panel Panel - Na pomezí mezi tvary hlavičky a povrchovou úpravou stojí v odborné literatuře často zmiňovaná, ale v dýmkařstvích poměrně vzácná varianta "panel". Jde o jakýkoli z klasických tvarů, jehož hlavička je ovšem rovnoměrně zbroušena na plocho. Svrchu pak má dýmka tvar např. osmiúhelníku.


Bent Dýmky prohnuté - bent

     Dýmky typu bent mohou mít prakticky kteroukoli z hlaviček uvedených ve skupině straight. Nutnost přizpůsobit při výrobě tvar troubele prohnutému náústku ovšem upřednostňuje některé tvary před jinými (zvláště billiard a apple), jiné zase mají na výběr jen některé typy prohnutí (bulldog). Proto nebudeme vyjmenovávat všechny typy, raději si ukážeme typy prohnutí, a jen několik konkrétních tvarů.

1/8 bent1/4 bent1/2 (half) bent3/4 bentfull bent

      Bentky mají dvě hlavní výhody. Nejdůležitější je, že mají tak vhodně posunuté těžiště, že se dají bez větších problémů delší dobu držet v zubech bez opory ruky. To je předurčuje např. k práci s počítačem:) Druhá výhoda potěší především začátečníky - kondenzát se prakticky nemůže dostat do úst - všechen stéká směrem dolů. To je hlaní devizou známého irského patentu - systému Peterson, v němž kondenzát stéká do zvláštní komory na dně dýmky.
     Teď ještě něco málo k typům prohnutí. 1/8 bent je ještě na pomezí s dýmkami typu straight a někdy je těžké takový kousek zařadit (viz tvary prince a dublin výše, nebo třeba moje výroční Petersonka v sekci Dýmky). Spolu s 1/4 a 1/2 bent jsou ideální volbou pro začátečníka. 1/2 (half) bent je nejběžnějším druhem prohnuté dýmky. Je nejvyváženější a podle nnohých také nejhezčí. 3/4 a full bent jsou jediné vhodné pro Peterson systém, který potřebuje velkou masu dřeva v oblasti spoje hlavičky a troubele.

Mezi klasiku patří ještě dva další tvary.

Rhodesian Rhodesian - Ve zkratce bulldog typu bent. Je oproti svému rovnému bratříčkovi značně elegantnější, i když mu nechybí nic z jeho robustnosti. Malá a krátká dýmka, pro kterou je typické 1/4 prohnutí. Variace s kulatým náústkem místo čtvercového bývá také označována John Bull.

Bent Albert Bent Albert - Mohutná a přesto elegantní dýmka, která ovšem už částečně vychází z módy. Podle Manfreda Schulze zřejmě předchůdkyně freehandů. Právě jejich volnost fantazie a bohatství tvarů je asi příčinou ústupu tohoto klasického tvaru.