Kde nakupovat?


     Toto je problém, který straší mnohé dýmkaře, především začínající. Ale nejen je. Také nekuřák, který chce někomu jako dárek koupit třeba dýmku, se tím trápí. Nedá se přímo říct, že by snad u nás bylo málo obchodů, v nichž lze sehnat dýmky a tabák. Problém je spíše v jejich kvalitě, v nabízeném sortimentu a především, což je dnes velkým restem českých dýmkařství, v kvalitě obsluhy. Na skoro katastrofické úrovni je také stupeň prezentace, především na internetu.
     V této rubrice bych rád poradil těm, kteří na onu otázku mají problém odpovědět. A vím, že takových lidí nění vůbec málo! Nejvíce dotazů na Dýmku.tk je právě na toto téma. Vždyť také tato rubrika vznikla na přímý popud našich čtenářů.
     Naleznete zde přehled dýmkařských obchodů, prodejen dárků pro muže a trafik, kde se ve větším množství prodávají dýmky či tabák. Byl bych šťastný, kdybych mohl mezi slova "přehled" a "dýmkařských" vložit ještě "všech". A to je jednen z hlavních důvodů proč se opět obracím na Vás. Pro jednoho člověka je to příliš veliké sousto, navíc se sotva dostanu do jiných měst než do Prahy. Proto Vás tímto žádám, abyste mi v zájmu celé dýmkařské komunity posílali adresy a recenze na Vaše oblíbené či neoblíbené prodejny. "Recenze" píšu proto, že v této rubrice nepůjde jen o holý výčet. U obchodů, s nimiž bude mít pisatel osobní zkušenosti, naleznete nejen různé důležité informace (typu adresa), ale i sortiment a dojmy např. z obsluhy, prostředí... Nenechte se ovlivnit stručností mých recenzí, klidně se rozepište podrobněji. Můžete posílat jak nové obchody, tak i poznámky ke zde již uvedneným. Uvítám všechny příspěvky, nejvíce však mimopražské. Doufám, že společně bychom tuto rubriku mohli rozšířit o desítky záznamů a pomoci si tak navzájem při hledání dobrých dýmkařských prodejen.

Databáze nyní obsahuje 86 obchodů z sedmadvaceti měst.
Nyní se nacházíte na stránce pražských obchodů. Na stránku mimopražských obchodů se dostanete kliknutím na příslušné město.

Obchody, s nimiž má autor příspěvku osobní zkušenost, jsou označeny písmenem O. Především proto, že se k jedné prodejně může vyjádřit více přispěvatelů, má každý autor zkratku, jejichž přehled naleznete na konci rubriky. Internetové obchody naleznete v sekci Odkazy.

Praha

Řetězec prodejen firmy Karel Hingar the Pipe
King Charles, dýmkařství - Dlouhá 31, Praha 1, tel. 02/23 21 575. Prodejna byla nedávno přesunuta na druhou stranu ulice!
O: Velmi kvalitní prodejna, nabízející široký výběr tabáků i dýmek. Některé značky se neprodávají jinde než právě zde (Joura). Obecně vysoká kvalita a jí odpovídající ceny (značky Peterson, Stanwell, Krška, BC,...). Příslušenství je lehce nad průměrem. Na vysoké úrovni je kvalita obsluhy, což se při dnešním nízkém standardu cení nad zlato. Jediné mínus je malá plocha prodejny, která může činit problémy, pokud se najednou sejde více zákazníků. (A i pokud jste sami, žádné soukromí nečekejte.) Až si budu chtít koupit novou dýmku, podívám se nejdříve sem. Btw. jednou jsem ve výloze viděl surový bruyer, ale nezeptal jsem se, zda je na prodej. (fen)
Království dýmek, dýmkařství, opravna - Štěpánská 19, Praha 1, tel. 02/22 23 24 31, otevřeno po-pá 10-18.
O:Vlajková loď firmy Karel Hingar the Pipe. Veliké plus pro nás je možnost nechat si zde opravit svou dýmku. Až budete tuto prodejnu hledat, nenechte se splést! Ve Štěpánské jsou dvě dýmkařství, tak se nezapomeňte podívat na číslo popisné. Jinak místa je vevnitř snad ještě méně než v King Charles. Obsluha na střední, nabídka na vyšší úrovni. Podle informací z Diskuse se v prodejně po 16. hodině vyskytuje sám pan Hingar, tudíž jdete-li si pro radu, je to nejlepší čas i místo:). Je to tak, pana Hingara jsem tam opravdu potkal.(fen)
U krále dýmek, dýmkařství - Zlatá ulička 17 (na Pražském hradě), Praha 1. O: Tak jsem konečně po letech zavítal do Zlaté uličky. Maličký, útulný krámek U krále dýmek je v čísle 17. Spektrum dýmek i tabáků odpovídá standardům v Hingarových obchodech, ovšem s množstvím to není pochopitelně příliš slavné. Nejvíce mě překvapil slušný výběr Dunhillek, každého musí zaujmout také obrovské vyřezávané dýmky tyrolské. Ačkoli jde evidentně o obchůdek určený především turistům, každý dýmkař, který se dostane na Pražský hrad by se sem měl mrknout.(fen)

Řetězec prodejen Smoking land
Smoking land, dýmkařství, dárky pro muže, trafika - v komplexu pasáží Kotva, blízko ústí do Rybné ulice, vedle vchodu do Burzovního paláce, Praha 1.
O: Jedno z prvních dýmkařství, které jsem navštívil. Tento obchod je především trafikou, avšak nabízí veliký výběr kvalitních tabáků. Ani nabídka dýmek není k zahození (Lorenzo, Big Ben, BPK aj.). Ze všech dýmkařství jsem se zde ale setkal zatím s nejhorší obsluhou. Dávám k dobru krátký příběh ze života.
     Když jsem teprve začínal s dýmkařením, dočetl jsem se někde, že nejlepší kuřácký zážitek poskytují silné směsi s tabákem Latakie. S vrozenou důvěrou jsem se tedy obrátil na prodavačku právě v tomto obchodě, jelikož jsem chtěl vyzkoušet i jinou prodejnu než Baker street. Na slovo Latakie tato asi padesátiletá žena nereflektovala vůbec. Svitlo jí poté, když jsem vysvětlil, že by se mělo jednat o silný tabák. "Tak to už vím, no jo, silný tabák... Silný tabáky jsou přece v černejch obalech." A z fleku mi prodala Skandinavik Mixture, jemnou směs plnou Black Cavendishe. (Btw. výborný tabák!;) (fen)
Smoking land v Jindřišské byl kvůli rekonstrukci OD Krone zrušn!

Řetězec prodejen Valmont
Tabák Valmont, dýmkařství, dárky pro muže - komplex OD Carrefour Smíchov - přízemí, Praha 5. Otevřeno denně od 9.00 do 22.00.
O: Pár pěkných dýmek, slušný výběr tabáků a příslušenství. Veliká nabídka doutníků a cigaretových tabáků. Mínusy - obsluha a na tak frekventované místo málo místa v obchodu, určitě bych si sem nešel kupovat novou dýmku. Plusy jsou dostupnost a otevírací doba.(fen)
Tabák Valmont,dýmkařství, trafika, dárky pro muže - komplex obchodního centra Letňany, dolní patro.
O: V této nové prodejně naleznete velmi slušný výběr tabáků (i cigaretových a doutníků), příslušenství a poměrně dost dýmek. Jedná se zatím o jediný obchod, kde mi byly zdarma nabídnuty reklamní dávky tabáku. Obsluha je příjemná, nevím jestli kvalifikovaná. Prodejní plocha je větší než u smíchovské pobočky, tudíž návaly by měly být menší.(fen)
Tabák Valmont, dýmkařství, trafika, dárky pro muže - komplex nového obchodního centra Flora - přízemí.
O: Dost slušný výběr tabáků (Mac Baren, Alsbo, Skandinavik...) i příslušenství. Dýmky v očekávaném rozsahu - odpovídá ostatním Valmontům. Viděl jsem tam ale také dva luxusní kousky za 20 000.(fen)

Baker street, dýmkařství, dárky pro muže - Celetná 38, Praha 1. Otevřeno PO-SO: 10-20, NE: 10-18. Tel. 224231117.
O: Baker street je obchod, kde jsem si koupil svou první dýmku a tabák, mám proto pro něj určitou slabost. Relativně veliký výběr především drahých dýmek a dobrá nabídka tabáků jsou však bohužel zastíněny horší kvalitou obsluhy. Slečny, které jsou tam zaměstnány, nejsou sice "úplně mimo", avšak chybí jim ona zanícenost a vztah k dýmkaření, který činí rozdíl mezi prodavačem a odborníkem. Přesto právě sem zajděte, hledáte-li nějaký ten luxusnější kousek.
     Baker street je dobrá volba pro všechny milovníky českých dýmek - skvělý výběr především krškovek. Exkluzivní umístění prodejny a s tím spojený rychlý obrat zboží lákají k opakovaným návštěvám. Kromě třech "Hingarů" je Baker street asi nejlepší dýmkařství ve městě. (fen)

Sherlock Holmes, dýmkařství, dárky pro muže, trafika - Vodičkova, směrem od Václavského náměstí po levé ruce, Praha 1.
O: Nenechte se odradit tím, že do prodejny musíte skrz obchod s oblečením, čeká Vás pěkný výběr kvalitních dýmek i tabáku. Veškeré zboží je neobvykle přehledně vystaveno, nemusíte tedy pořád otravovat prodavače. Nabídka tabáků je jedna z nejširších, to má bohužel někdy za následek "starší věk" některých balení. Obsluhují tam ochotné slečny, které ale moc odborné pomoci neposkytnou. Někdy se střídají s pánem (vedoucím?), který je sice dýmkař, avšak musí mít dobrou náladu abyste z něj něco dostali. Dýmky - Lorenzo, Peterson, Jirsa, Krška... Dají se zde koupit vodní dýmky a mnoho výrobků z konopí.(fen)

Dunhill, dárky pro muže, dýmkařství - Pařížská, na křižovatce se Širokou.
Když jsem nedávno po dlouhé době procházel Pažížskou, čekalo mě tam nemalé překvapení v podobě značkové prodejny firmy Dunhill London. Předčasně se neradujte - jak jste se už možná někde dočetli, dýmkařská tradice ztrácí u Dunhillů na důležitosti. A tedy i tento poměrně veliký obchod je spíše luxusní butique s pánskou módou. Neměl jsem čas zajít dovnitř, ale výlohou jsem naštěstí viděl i jeden stojan s dýmkami - takže i u nás má zastoupení nejznámější výrobce dýmek na světě.(fen)

De Lamott, dýmkařství, dárky pro muže - Dukelských hrdinů 973/18, 170 00, Praha 7. Otevřeno 8.00-19.00, v sobotu 8.00-16.00, tel. 266 712 217.
Dýmky Lorenzo, Jirsa, Stanwell, Peterson aj., zapalovače a kompletní příslušenství, tabáky, doutníky... (anm, fen)

Tabák Dárky pro radost, trafika - Petrská ulice, směrem z Truhlářské po pravé ruce.
O:Nabídka dýmek je zde stále velmi mizerná (ale také se nejedná o dýmkařství, že), zato si můžete vybírat z většího počtu tabáků, včetně solidní nabídky MacBarenů. Seženete zde i základní příslušenství. Velmi zajímavé je, že tam nyní můžete sehnat pětigramové vzorky některých tabáků po 5Kč! (Ale okrádají Vás, mají to dávat zadarmo!) (anm, fen)

Trafika, trafika - pasáž Lucerna, Praha 1.
O: Trafika s jednou vitrínou věnovanou dýmkám spíše nižší úrovně. Standardní nabídka tabáku.(anm)

Cigars Praha, dýmkařství, dárky pro muže - Štěpánská, směrem od Václavského náměstí po levé ruce, Praha 1.
O: Reprezentační prodejna internetového obchodu s doutníky Cigars Praha. Z toho vyplývá zaměření spíše směrem ke kuřákům doutníků, ale v sortimentu naleznete i nějaké dýmky a především dost tabáků.(fen)

Kolumbus(?), trafika - V jámě, Praha 1.
Nová, čistě a sympaticky vypadající trafika. Výlohou jsem zahlédl několik dýmek (určitě tam byly i porcelánky), jestli prodávají dýmkový tabák nevím. Pro dýmkaře důvod k návštěvě nevidím, protože pokud stojíte před Kolumbem, nacházíte se zároveň v oblasti s největší koncentrací dýmkařství v REPUBLICE, a nemáte proč chodit do trafiky;).(fen)

Tabák, trafika, dýmkařství - komplex OD Carrefour Smíchov - přízemí, Praha 5.
V komplexu OD Carrefour se už nachází dýmkařská speciálka, tento tabák má tedy tvrdou konkurenci. Kdyby byl alespoň na jiném patře... Ale je hned naproti prodejně Valmont. Přesto jej můžete využít v případě, že je speciálka přeplněná (a to je často) a vy sháníte nějaký běžnější tabák (Mac Baren, Amphora, Alsbo, W.O.Larsen, Skandinavik...). Dýmek mají jen pár, nabídka příslušenství symbolická. Malá poznámka - tahle trafika bývá většinou ještě více přeplněná než Valmont naproti. (fen)

Tabák, trafika, dýmkařství - Lazarská, vedle nástupiště tramvají ve směru od Václavského náměstí.
O: Mají tam pár pěkných dýmek a průměrnou nabídku tabáku. Obsluha mi pokaždé přišla dost neochotná.(anm)

Tabák, trafika - Vodičkova, u vchodu do pasáže Světozor.
Miniaturní, většinou přecpaná prodejna, s velmi slušnou nabídkou tabáků. V sortimentu je i několik dýmek a kvalitní příslušenství. Alternativa, pokud něco neseženete naproti v Sherlock Holmes. (fen)

Tabák, Trafika trafika - komplex obchodního centra Letňany, horní patro.
Na trafiku výborný výběr tabáků (Mac Baren, W.O.Larsen...) i příslušenství, mají i pár dýmek. Přesto bych ale doporučil navštívit nejdříve prodejnu Valmont v dolním poschodí. (fen)

Trafika, trafika - komplex obchodního centra Delvita na Pankráci ("Pyramida").
Místo fotolabu je nyní u vchodu do Delvity trafika, kde mají několik dýmek BPK (horší a střední třídy) a několik tabáků (od Mac Barena, Alsbo, Holger Danske, Skandinavik...). (fen)

Tabák(?), trafika, dýmkařství - Praha 6, Dejvice, na rohu Vítězného náměstí a Svatovítské ulice (směrem na Pražský hrad), přímo u zastávky tramvají
O:Je to prostory malá trafika, ale s velmi dobrým výběrem tabáků (Mac Baren, Amphora, Dunhill, Peteresen, Alsbo aj.) Hezké dýmky (sám jsem jednu dostal - italská Savinelli) a příslušenství. A velké plus - znalá a ochotná obsluha, alespoň ta, na kterou jsem narazil. (mnt)

Tabák(?), trafika, dárky pro muže - OD Kotva, u vstupu z pasáže Kotva.
V této prodejně, situované přímo na lukrativním místě v OD Kotva, toho opravdu moc neseženete. Tedy pokud jde o dýmkařské vybavení, trafika je to slušná. Na výběr máte z asi deseti dýmek a nesourodé směsice různých tabáků. Pokud již budete poblíž Kotvy, zajděte raději do Smoking landu. (V poslení době se nabídka trochu vylepšila)(fen)

Tabák(?), trafika - Myslíkova ulice, směrem z nábřeží po levé ruce.
Běžná trafika, kde si můžete dokonce vybrat několik dýmkových tabáků. Plus je poloha mimo Prahu 1. (fen)

?, dýmkařství, trafika - Kaprova ulice, kousek od výstupu ze zastávky metra Staroměstská (od něj směrem ke Staromáku).
     Procházel jsem v Praze Kaprovou ul., kde je kousek za výstupem z metra Staroměstká zajímavá prodejna. Dříve jsem tam chodíval, když jsem si chtěl na chuť koupit nějakou (na trafiky) nestandartní značku cigaret či jiných kuřáckých propriet. Za výlohou mají několik Petersonek a pár dýmek z naší domácí produkce. U srdce mne zabolelo, když jsem viděl, jak jsou chudinky zaprášené. Nabídka tabáku je slušná. Verdikt: Kdo nespěchá, tak přeci jen do Dlouhé ul. 31 ke Králi Charlesovi je to kousíček. (j21)

?, trafika - Na Poříčí, pasáž divadla Archa, těsně před "náměstíčkem".
U okénka si zde můžete zakoupit například tabáky W.O.Larsen, Amphora atd. plus samozřejmě Novou zmes a podobné šunty. (anm)

?, dárky pro muže - Jindřišská, přes ulici a doprava od Jindřišské věže.
Ačkoli se jedná o speciálku na lihoviny, u pokladny jsou k dostání i jiné zajímavosti. Mimo jiné neucelené řady dýmkových tabáků - některé Alsbo, Dunhill, W.O.Larsen... Pozor! Je to, "každej pes jiná ves", sotva budou mít zrovna ten tabák, který sháníte. (fen)

?, trafika - Václavské náměstí, stánek kousek od ústí Štěpánské.
Běžná trafika s nabídkou některých dýmkových tabáků (Alsbo, W.O.Larsen, Skandinavik...). Není žádný zvláštní důvod nakupovat zde, když jak ve Štěpánské, tak ve Vodičkovo/Jindřišské je několik speciálek. (fen)

?, trafika - areál Hypernovy.
O: Výběr jako asi v každé Hypernově - Pár dýmek levnějších 300 - 600 Kč, pak pár Chacomek, maximálně do 1500 Kč. Asi tři druhy čističů, jeden, dva druhy filtrů, nějaké tabáky. (twn)

Slovensko

     Se slovenskými obchody jsem chtěl počkat až na Dýmku.net, ale když už se s tím Shell psal, nevidím důvod proč tenhle seznam nezveřejnit.

Bratislava

Pasáž nad Obchodnou ( pri reštaurácii Hubert):
Predajňa s fundovanou a milou obsluhou, jedna z mála bratislavských. Pomerne široký výber fajok a tabakov za dobré ceny. V Bratislave asi najlepší obchodík.

Polus City Centre, Cigar shop Mediapress na prízemí.
Veľký výber fajok a cigár. Obsluha je však nekompetentná.

Polus City Centre, Barzi na prízemí
Pomerne slušný výber tabakov, výber fajok veľmi obmedzený.

Polus City Centre, Mediapress na poschodí
Pekné, ale drahé fajky, navyše nepochopiteľne za pultom, takže si ich neprehliadnete.

Polus City Centre, Arkáda
Milá obsluha, vysoké ceny a pár celkom pekných kúskov aj z morskej peny.

Aupark, Mediapress na poschodí
Tovar dosť drahý, výber fajok pomerne široký.

Aupark, Barzi na prízemí
Výber fajok veľmi úbohý, prevažujú kúsky okolo 300 Sk, zato tabaky v dobrom zastúpení.

Hviezdoslavovo nám., Cigar shop
Príjemná obsluha, predražený tovar.

Michalská, Mediapress
Pomerne dostatočný výber fajok aj tabakov. Tak ako sa v centre patrí - drahé.

Námestie SNP, Mediapress
Maličká predajňa, veľký výber.

Kollárovo nám.
Veľký výber tabakov, s fajkami je to trošku poslabšie.

Žilina

Mariánske nám, Predajňa Fajka
Asi najpríjemnejšia predajňa na Slovensku. Veľmi široký výber fajok, tabakov, navyše s obsluhou, ktorá svojej práci rozumie.

Trenčín

Predajňa na Mierovom námestí
Slušný výber tabakov, pomenej fajok. Ceny sú však príšerné, radšej zabudnite...


     Prosím Vás, pokud znáte nějaké jiné obchody s dýmkami či tabákem, pokud chcete upřesnit informace zde uvedené nebo napsat vlastní recenzi, napište mi na dymka.tk@seznam.cz. Na 99% Váš názor otisknu a pomůžete tak všem kolegům dýmkařům, aby našli ten "svůj" obchod nebo naopak, aby jako já nepadli do jámy lvové:-).

Seznam autorů:
fen - Fénix
ch-34 - Pavel Hloušek
bear - Martin Nečesaný
mag - Pavel Skořepa
tej - Michal Tejček
lum - Lumír Hrabovský
nick - A. Rimanovský
neb - Václav Nebeský
kus - Daniel Kůs
rad - Radek Jambor
ppr - Piper
mar - Martin
dav - David
j21 - Jirka21
tom - Tom
hal - Halcyon
bel - Bělohlav
pla - Plamen
mnt - Monty
sta - Standa
haj - Hajaja
twn - Twineryy
ima - imagoo
gor - Gormie
alf - Alferi
eag - Eagel
jar - Jaroslav
gra - Graveir
mil - Miloš
gon - Gonzales
anm - anonym (pisatelé, kteří si nepřejí abych zveřejnil jejich jména ani přezdívky)
xxx - Zde můžete být i Vy! Stačí poslat adresu či názor na jakýkoliv obchod s tabákem či dýmkami.