Kde nakupovat?


     Toto je problém, který straší mnohé dýmkaře, především začínající. Ale nejen je. Také nekuřák, který chce někomu jako dárek koupit třeba dýmku, se tím trápí. Nedá se přímo říct, že by snad u nás bylo málo obchodů, v nichž lze sehnat dýmky a tabák. Problém je spíše v jejich kvalitě, v nabízeném sortimentu a především, což je dnes velkým restem českých dýmkařství, v kvalitě obsluhy. Na skoro katastrofické úrovni je také stupeň prezentace, především na internetu.
     V této rubrice bych rád poradil těm, kteří na onu otázku mají problém odpovědět. A vím, že takových lidí nění vůbec málo! Nejvíce dotazů na Dýmku.tk je právě na toto téma. Vždyť také tato rubrika vznikla na přímý popud našich čtenářů.
     Naleznete zde přehled dýmkařských obchodů, prodejen dárků pro muže a trafik, kde se ve větším množství prodávají dýmky či tabák. Byl bych šťastný, kdybych mohl mezi slova "přehled" a "dýmkařských" vložit ještě "všech". A to je jednen z hlavních důvodů proč se opět obracím na Vás. Pro jednoho člověka je to příliš veliké sousto, navíc se sotva dostanu do jiných měst než do Prahy. Proto Vás tímto žádám, abyste mi v zájmu celé dýmkařské komunity posílali adresy a recenze na Vaše oblíbené či neoblíbené prodejny. "Recenze" píšu proto, že v této rubrice nepůjde jen o holý výčet. U obchodů, s nimiž bude mít pisatel osobní zkušenosti, naleznete nejen různé důležité informace (typu adresa), ale i sortiment a dojmy např. z obsluhy, prostředí... Nenechte se ovlivnit stručností mých recenzí, klidně se rozepište podrobněji. Můžete posílat jak nové obchody, tak i poznámky ke zde již uvedneným. Uvítám všechny příspěvky, nejvíce však mimopražské. Doufám, že společně bychom tuto rubriku mohli rozšířit o desítky záznamů a pomoci si tak navzájem při hledání dobrých dýmkařských prodejen.

Databáze nyní obsahuje 86 obchodů z sedmadvaceti měst.
Nyní se nacházíte na stránce mimopražských obchodů. Na stránku pražských obchodů se dostanete kliknutím na odkaz Praha.
Obchody, s nimiž má autor příspěvku osobní zkušenost, jsou označeny písmenem O. Především proto, že se k jedné prodejně může vyjádřit více přispěvatelů, má každý autor zkratku, jejichž přehled naleznete na konci rubriky. Internetové obchody naleznete v sekci Odkazy.

Brno

Palm Said, dýmkařství - Panská 1, Brno. Otevřeno Po-Pá 8-18, So 8-12, Ne zavřeno
O:Výborná adresa kousek od náměstí Svobody, solidní výběr tabáků od těch levnějších až po Dunhilly, dýmek taky dost, kvalifikovaná a ochotná obsluha. Prodávají i další druhy tabáku. Díky tomu je můj nejoblíbenější obchod (anm)
O:Obsluha byla fantastická. Jakmile jsem se "přiznal" že jsem začátečník a sháním základní výbavu, měl jsem vše okamžitě před sebou. Jednalo se v podstatě o vše, co kdo pro začátečníky doporučuje, včetně tabáku Original Choice. Co mě ovšem opravdu dostalo bylo to, že mnou vybraná dýmka mi byla "zabavena" kvůli nadvrtanému kanálku a to ještě křivě do strany. Tuto kontrolu provedla obsluhující paní sama od sebe, já bych si ji pravděpodobně nevšiml a takto znehodnocenou dýmku koupil. Tímto jednáním a přistupem jsem naprosto nadšen, protože bych v dnešní době předpokládal opačné tendence (využít mé neznalosti a zbavit se nepovedeného výrobku),proto si myslím, že případný začátečník nemůže volbou tohoto obchodu udělat chybu. Mj. mi byly "samozřejmě" poskytnuty rady jak dýmku zakouřit a zdarma přidán vzorek jiného tabáku na vyzkoušení jakmile dýmku zakouřím. (bear)

Upravené! Království dýmek, dýmkařství, trafika - Masarykova 8/10, Brno. Tel.: 542 216 818, e-mail: masarykova.brno@valmont.cz
O:Mají velký výběr dýmek (dost velký)- Jirsa, Skuteč, Stanislaw, Savinelli a další. S tabákem je to horší, ale podle podaných informací teprve začínají a určitě se to zlepší. Obsluha je ochotná, ale nekvalifikovaná. Doporučuji se tam podívat. (eag)
Velká prodejna firmy Valmont, ve stejné budově též prodejna doutníků Království doutníků.

Tabák(?), trafika - Mendlovo náměstí, průchod mezi zastávkami šalin 5 a 6 a autobusu 68, Brno.
O:Velký výběr tabáků ve výloze - možnost pokochat se při čekání :-), dýmky vůbec, obsluha nekvalifikovaná. (anm)

Tabák(?), trafika - Dvořákova, Brno.
O:Slušně zásobená prodejna, obsluha je sice kvalifikovaná, ale opravdu nepříjemná. (anm)

Klub Peterson, hospoda, dýmkařství - vyústění Hybešovy ulice na Nové sady, Brno.
O:Na můj vkus nepříjemná hospoda s automaty, ale prodávají tu poměrně dost tabáků a hlavně asi 20 dýmek Peterson a BPK (tak půl na půl) a dusátka za velmi slušné ceny. (anm)

Valmont(?), dýmkařství, trafika - centrum Olympia, výjezd směr Vídeň, Bratislava.
O:Výborný výběr tabáků. Dýmky pro majetné i nemajetné, v mnoha provedeních a cenových úrovních. Značky např. Peterson, Stanwell, BC, Cavicchi, Vauen, Jirsa, Krška, BPK... Ceny více než solidní, ve srovnání s Prahou až -20%. Dobrá ale neznalá obsluha. (rad)

Tabák(?), trafika - Šilingrovo náměstí, u ústí Dominikánské ulice, Brno.
O:Nenápadný tabák, který stojí za návštěvu. (ima)

Tabák(?), trafika - Bayerova ulice v tržnici, Brno.
O:Mají velký výběr tabáku, dýmky. Co nemají dle katalogu objednají. Obsluha je kvalifikovaná, poradí. (eag)

(?), dýmkařství, trafika - Carrefour, výjezd směr Vídeň, Bratislava.
O:Podobná prodejna jako předchozí. O něco slabší. (rad)

Ostrava

Mostex - Zuzico, dýmkařství - Ruská ulice, Vítkovice.
O: Dle mého názoru nejlepší ostravské dýmkařství je Mostex - Zuzico ve Vítkovicích na Ruské ulici. Veliký výběr dýmek (Peterson, Stanwell, Savinelli, Brebbia, Jirsa, DB, ...), tabáků (nejenom Mac Baren a Amphora jak je zvykem), zapalovačů, stojanů, dusátek a jiného dýmkového vercajku. Zásobením je plně srovnatelné s pražskými obchody v Dlouhé a Štěpánské. S obsluhou je to sice trochu horší, ale na ženskou je paní prodavačka slušně informovaná:o). Navíc má velmi příznivé ceny, ke kterým je ovšem potřeba přičíst 10% pokud je cena vašeho nákupu nižší než 3000Kč, prý jsou velkoobchod. (hal)

Mostex - Zuzico(?), dýmkařství - Reální ulice.
O: Menší výběr než v předcházejícím obchodě. Viděl jsem tam ale docela pěkné kousky (a to nejenom prodavačku:) (hal)
O: Specializovaná prodejna, opravdu je tam pár hezkých dýmeček a slušný výběr tabáku, potvrzuji info o sympatické mladé prodavačce se zvláštní jiskrou v oku... (gon)

(?), dýmkařství - u Černé louky, vedle vstupní brány.
O: Slušný výběr Krškovek a Petersonek, obsluha nic moc. (hal)
Nové! prodejna ZRUŠENA (gon)

Levinský, dýmkařství - u Černé louky, naproti předcházející prodejně.
O: Obchod slušně zásobený především tabáky, ale i dýmky tam jsou docela zajímavé. Ovšem obsluhující pán, ač bezesporu zkušený a znalý dýmkař, je krajně nepříjemný a nesympatický, takový ten typ "všechno znám, všechno vím a vy ostatní jste úplní blbci". Hm, možná, ale především jsme potenciální kšeft, takže sorry. (hal)
O: Obsluha odborně na výši, nesouhlasím zcela s tím, že prodavač je nepříjemný a nesympatický. Obsluhuje buď majitel, ten je pohodář a odborník, další prodavač je ale opravdu přechytřelý všudybyl, ale takto silná slova bych asi nepoužil. (gon)

Upravené!?, dýmkařství - obchůdky na zastávce tramvají u nádraží, Ostrava - Svinov.
O: Výborně zásobená prodejna dýmek a tabáku s odborníkem za pultem.(lum)
O: Velmi slušné ceny, mizerná obsluha (kolega ale ohodnotil zcela obráceně - možná ten odborník zrovna neměl šichtu..:-) (gon)

Liberec

Davidoff, dýmkařství - areál centra Babylon, Liberec.
O: Obchůdek dostatečně velký a vybavený. Jak název samotný již napovídá, najdete zde velký výběr cigaret, ale i zajímavých doutníků, kteréžto jsou ve skleněných výlohách uskladněny ve správné relativní vlhkosti vzduchu, tedy 73%. Nás ale zajímají především dýmky. Těch je tu dost, nejvíce asi česká BTK. Dýmky nejsou ty nejkvalitnější, mimo výjimečnosti, jako je Peterson. Levnější bývají tmelovány, což na první pohled třeba ani nepoznáte, je proto nutné zkoumat, zkoumat, zkoumat! Ale abychom nekřivdili je tu možnost zakoupit nádherné a nedrahé dýmky trojdílné, konečně neporcelánové, ale klasicky dřevěné. Tabáků je zde standardně, tak i šňupacích. Obsluhuje mužík veselý, přemíru ochotný, velmi rád si povídá o dýmání. (ch-34, mar)

Plzeň

Řetězec prodejen Ráj kuřáků s.r.o.
Ráj kuřáků, dýmkařství - Americká 31, Plzeň, tel. 019 72 252 73.
O: Velmi slušný výběr od levných BPK, přes kvalitní české /Jirsa,Krška/ po slušné renomované evropské firmy. Obsluha velmi ochotná a kvalifikovaná. (ppr)
O: Rád bych přidal svůj skromný názor a zdůraznil, že se o mne mladý prodavač postaral přímo vzorně, vše mi vysvětlil, poradil mi a ač jsem ho otravoval hloupými začátečnickými otázkami hned po otvírací době, měl se mnou trpělivost. Budu na koupi své první dýmky (Jirsa) tudíž vzpomínat jako na velmi příjemnou záležitost. (tej)
Nové! O:S hodnocením na Dýmka.tk souhlasím, jen s tím rozdílem, že prodavači se velmi často mění a né všichni jsou stejně znalí. Bývaly doby, kdy tam byl mladý pán, který skutečně věděl, co říká. Dýmek je skutečně hodně. Od lepších značek především Peterson, Savinelli, Stanwell, Vauen, Krška atd. Pak tak cca 100 Jirsovek a dalších 100 značky Spitfire - velmi levné, ale nic moc. Žádná pěnovka. (ppr)
Ráj kuřáků, dýmkařství - Šimerova 18, Plzeň, tel. 019 27 14 50.(fen)

Nové! ?, trafika, dýmkařství - nákupní středisko Olympia, Plzeň,
O: Mají pár desítek dýmek od Jirsy, BPK, Stanwell, Peterson, bavorské národní dýmky a veškeré příslušenství nejen k dýmkám, ale i k doutníkům. Také doutníků je velký výběr, hlavně těch vlhkých i když můj oblíbený Don Diego chybí. Obsluha je celkem ochotná, ale o dýmkách, tabáku a o doutnících nemá ani šajn. Tipoval bych je na nekuřáky! Kromě majitele (asi). Ten je dýmkař a trochu se vyzná i když také žádná sláva. Myslím, že po teoretické stránce vím více než on a to jsem pouze zapálený začátečník. (kus)

L´OR, dárky pro muže, dýmkařství, - Dřevěná ulice (u náměstí Republiky), Plzeň.
O:Je to obchod s lihovinami, ale nedávno přibyly i dýmky. Špičková kvalita dýmek (Petersonky aj.) a tabáků a špičková obsluha. Je vidět, že pan vedoucí je zasvěcený dýmkař. (tom)

Jihlava

Davidoff, dýmkařství, trafika - ul. Matky Boží 20, Jihlava.
O: Mají zde velký sortiment tabáků od Mc Barenů přes Amphoru, Clana až po Skandinavik. Z dýmek nabízejí momentálně Proseč a Jirsu. Ale občas mívají Petersony. Příslušenství je zde taky na slušné úrovni. Je tu i velký výběr doutníků všech značek Král Edvord, Churchil... Podle mého názoru je tu obsluha na přijatelné úrovni.
     Nevim jak v Praze, ale u nás v Jihlavě je ta informovanost ohledně dýmek a toho všeho okolo dost mizerná. Jak mezi obchodníky, tak i mezi obyčejnými lidmi. To by až tak nevadilo, právě od toho by měli být vzdělaní prodejci, aby poradili tápajícím zákazníkům. Musím vám ještě napsat svůj zážitek v Davidoffu. Když jsem v něm byl poprvé, byl jsem trochu u vytržení z toho sortimentu. Jsou tam všude vitriny dýmek, doutníků, příslušenství na dýmky i na cigarety. U kasy mají prosklenej pult plnej doutníku. Zaujaly mě tam tři doutníky zapletený do sebe. Jelikož sem tam byl s kámošem, hned sem ho na to upozornil a při ukazování sem mu říkal:"Co to je?" a prodavačka mi s vážnou tváří odpověděla:"To jsou doutníky." (mag)

Tabák, dýmkařství, trafika - obchodní centrum TESCO, Březinovy sady, Jihlava.
O: Pravděpodobně největší dýmkařství v Jihlavě. Široká nabídka tabáků (Mac Baren, W.O.Larsen...) i dýmek (Peterson, Stanwell, Proseč...). Stejně dobře si vyberete mezi doutníky. Jen příslušenství je trošičku předražené a obsluha vám příliš neporadí. Doporučuji navštívit!
O:Ač jsou ty holky v krámu dost pěkný, tak dýmkám a tabákům vůbec nerozumí. Ale mají zde velmi dobrý sortiment jak tabáků tak i dýmek, velký výběr ve značkách. Já jem si tady koupil tabáky které jsem chtěl i dýmku. Výhodou je, že ty holky Vám do toho nekecají a jsou úslužné, každou vitrínu ochotně otevřou a nechají Vás vybírat jak dlouho chcete. Ale radu od nich nechtějte!! Závěrem - když víš co chceš, tak tady dobře nakoupíš.
A ještě Plamenova historka z nákupu dýmky:
     Vybral jsem si dýmku z vitríny, a jdu požádat obsluhu, abych si ji mohl prohlédnout zblízka. Slečna vzala klíče, šla za mnou, klíček strkala do pantu a snažila se otevřít vitrínu. Když jsem chtěl filtry do dýmky, musel jsem ji doslova navést na tu malou červenou krabičku, ve které k jejímu velkému překvapení opravdu byly filtry. Ale dlužno dodat, že od té doby už ví kde jsou. (mag, sta, pla)

Tabák Kaufland, dýmkařství, trafika - ul. Romana Havelky, Jihlava.
O: Jsou zde zastoupeny značky tabáků jako Mc Baren, Kapitán Black, Amphora atd. Z dýmek je zde jen domácí produkce Proseč, a jiné. Je zde i slušný výběr doutníků. Osluha je sice ochotná, ale do oboru moc zasvěcená není. (mag)

Tabák Hypernova, dýmkařství, trafika - ul. Romana Havelky, Jihlava.
O: Jedná de o stejnou firmu jako v Kauflandu. Nabídka i interiér jsou řešeny úplě stejně. (mag)

Tabák, dýmkařství, trafika - Benešova 30, Jihlava.
O: Obsluha je vstřícná, ale oboru moc nerozumí. Výběr tabáku je zde slušný, ale s dýmkama je to chabé. (mag)

Trafika, trafika, dýmkařství - Kollárova 29, Jihlava.
O: Výběr není nic moc, jak ohledně tabáků tak i dýmek. Ochota obsluhy nulová, informovanost také - takže spíš nouzovka. (mag, pla)

České Budějice

Tady si můžete užít takovou specialitku - Dýmkařův průvodce po Českých Budějovicích od Graveira! Fénix
     Takže sepsal jsem obchody a krámky v Č.B. tedy alespoň ty co za něco stojí. Pokud sem zavítáte, můžete si udělat okružní jízdu. Od vlakového nádraží sejděte po Lanově třídě až na staré město na náměstí. Na rohu u České Spořitelny se dejte směrem vlevo na východní stranu náměstí :

Tabák, trafika - Náměstí Přemysla Otakara II., České Budějice.
Trafika, pár tobolek s tabáky - tak 7 druhů, nějaké dýmky. Vcelku nic moc, ale mají tam druhy tabáku, které jsem jinde nezahlédl. (gra)

Tabák a suvenýry v pasáži, trafika, dýmkařství - pasáž u hotelu Zvon, náměstí Přemysla Otakara II., České Budějice.
Výborná obsluha, slušný výběr dýmek i doutníků, vysloveně speciálka. Z dýmek Peterson, Savinelli, Lorenzo, Krška a pár noname levných českých. Výběr zapalovačů slušný, leč pro movité. Dále popelníky, stojánky, čističe a serepetičky k dýmkám. V tabácích docela výběr, hlavně 50g balení MB, AC Petersen, Orlik, W.O.Larsen, Sobraine of London, Stanislaw. Vzhledem k lokalitě lehce dražší krámek. Vřele doporučuji. (gra, fen)

Zde je možnost pokračovat z náměstí ven na ulici Dr. Stejskala…cca 50m od rohu náměstí je:

Tabák u Štekrů, trafika - ul. Dr. Stejskala, České Budějice.
Malá trafika s několika Krškami a stojankem Peterson, vypad to že maji zbytek někde schovany, neb je to hodně pidi krámek. Jinak maji samozřejmě filtry a pár čistítek. Co se týče tabáků, tak malý výběr, cirka 3 druhy od MB a Holger Danske. (gra)

A zpět na náměstí, tentokráte jižní strana:

Trafika v Obchodní galerii Dvořák, trafika, dýmkařství - nám. Přemysla Otakara II., České Budějice.
Další speciálka. Jde sice o trafiku ale majitel je vášnivý dýmkař, soutěžící osoba. Je to poznat na sortimentu. V tabácích je dost dražších druhů. Hlavně Peterson, nějaké MB jak 100g tak i 50g, A&C Petersen, Orlik, W.O.Larsen a Planta, Dunhill, Savinelli,Stanislaw. Spousta stojánků, nějaké zapalovače, mnoho různých sirek, dusátka a ťapťátka, filtry a čističe. Dýmky hlavně pro znalce a movitější, Cavicchi, Vauen, Krška, pak irské Celtic (cca za 15000) a pár dalších včetně porcelánek. Celkově tak od 1000 dál. Obsluha se zdá být in, občas prodává i pan majitel a to si pak pokecáte. Vzhledem k lokalitě lehce dražší krámek. Vřele doporučuji.(gra, fen)

Západní strana:

Supra zbraně, - Náměstí Přemysla Otakara II., České Budějice.
Ač to nevypadá dle názvu, i zde jsou k sehnání dražší tabáky a dýmky. Přesvědčí vás o tom i kousek výlohy s výročními Petersonkami a plechovkami tabáků. Uvnitř se tento koutek nachází až vzadu, poměrně špatně přístupný, ale lze tam vylákat obsluhu. Vyjma Petersonek výše zmíněných jsem jiné dýmky nezahlédl, byť mám tušení, že jich tam je více, ale zákazník na ně nevidí. Tabáky hlavně 100g balení Peterson, Lintock, MB, A&C Petersen, Dunhill, Savinelli, W.O.Larsen, Stanislaw. (gra)

Geco Tabák, trafika - Náměstí Přemysla Otakara II., hned vedle zbraní. České Budějice.
V tabácích nic moc. Hlavně ty půlkilové české směsi a pak nějaké MB. Dýmky Chacom, a pak nějaké extra levné české. Klasický výběr zapalovačů a ťapťátek, docela výběr v čističích. Mají tu levné extra dlouhé. (gra, fen)

A na severní straně není ničeho v našem zájmu. Zde je možno vydat se dvěma směry za jinými obchůdky. Pokud chcete delší variantu, čtěte dál, pokud kratší přeskočte k hvězdičce.
Od Geca se vydejte na sever po Krajinské ulici až na Sady, odtud kolem střibrné trafiky do leva a po 20 metrech doprava na přechod. Odtud přes křižovatku pořád rovně až se dostanete na úroveň hotelu Gomel. Zde jsou drobné buňky. První je cyklo-obchod. O pár buněk dál je:


Tabák Blažej, trafika - Pražská ulice, České Budějice.
Drobná nenápadná trafika. Ale skrývá větší množství dýmek, i pan majitel vypadá zkušeně. Mezi dýmkami jsem zahlédl Krškovky, Jirsovky a pár levných kousků, různé stojánky, dusátka, ťapťátka, zapalovače a hlavně různé sklenice na uchování tabáku. A tabáček ACpetersen, Dunhill, W.O. Larsen, Planta a asi 6 druhů, které jsem ještě neviděl, navíc s drobným písmem, které z dálky nešlo přečíst. (gra)

Odtud se lze vrátit stejnou cestou, za křižovatkou se dáte doprava až k Dlouhému mostu, za ním překonejte křižovatku a dáte se přes parkoviště doleva a dorazíte do Kauflandu. Následující odstavec přeskočte.

* Pokud se budete chtít rozptýlit porcházkou, je možno pokračovat od radnice malou uličkou směrem na západ, projít okolo Student agency a potom průchodem k Malši a odtud přes dvě lávky (přes Malši a Vltavu) a nadchod přes velkou silnici na kraj Stromovky. Zde je Kaufland, který v sobě skrývá též zajímavou trafiku.


Trafika, trafika - Kaufland, ulice Na Dlouhé louce , České Budějice.
Malá trafika v pasáži, má rozumný výběr dýmek i rozumné ceny cca kolem 1300. Pár zapalovačů, čističe a filtry. Tabáky hlavně MB a Amphora, pár českých směsí. Prostě lidovka. (gra)

Od Kauflandu možno pokračovat dále na západ podél Stromovky, na jejímž konci uhnout doprava a dojdete k velké louce s pasoucími se koňmi a kolejemi Jihočeské Univerzity. Podél nich se pomalu dostanete až na Branišovskou ulici, po níž dojdete až na Větrnou ulici (z Branišovské míří doprava), kterou lemují modrobílé novostavby. Po ní se dostanete až k Centru 4 Dvory. Zde je lecos, včetně multikina, kde jsou občas i různá školení.

Trafika, trafika - Centrum 4Dvory, Větrná ul, České Budějice.
Slabší výběr dýmek bez uvedení značek, v cenách 200-800 Kč. Pár tabáků, nějaké MB a Amphory. Z nádobíčka spíše zapalovače a ťapťátka. Ale mají tu levnou (600) a krásnou Churchwardenku. (gra)

Od Centra je možné se trochu svízelněji dostat až k obřímu hypermarketu Globus, který je na kraji sídliště Vltava, u výpadovky na Plzeň.

Geco Tabák, trafika - komplex obchodního centra Globus, České Budějice.
Nabízí několik dýmek, mezi nimi zaujme především sada slušných kousků od Chacom. Tabáky nic moc - několik Mac Baren, Amphory - nic uceleného. (fen, gra)

Hradec Králové

Jiří Prouza - firma Pro Styl, dýmkařství - Gočárova třída, těsně za Ulrichovým náměstím směrem k nádraží, po levé straně (naproti knihkupectví Skippy), Hradec Králové. Otevřeno po - pá 8 - 18, so 8 - 12.
O: Dobře zásobený obchod, velký výběr dýmek i příslušenství. Vedle vchodu je vývěska Hradeckého pipe clubu. (gor)

JP - ing. Jiří Petráček, dýmkařství - Petřín, Baťkovo náměstí (naproti kinu Centrál), Hradec Králové. Otevřenopo - pá 8 - 18, so 8 - 12.
O: Tabák, čističe, příslušenství, dýmky spíše levnější ale občas dostanou zajímavé kusy, jako napříkald nedávno 2 ks corn cob. (gor)

Pardubice

Kouzlo dýmu, dýmkařství - Pardubice.
O: Na třídě vedoucí od nádraží k centru se po levé straně nachází obchůdek se slibným názvem Kouzlo dýmu (je to hned vedle nekuřácké restaurace (- suchý humor v praxi)). Za výlohou i uvnitř jsou vystaveny dýmky mnohých značek, spíše nižších a středních cenových kategorií. Nabídka tabáků postačující, ale nijak zvlášť široká. Obsluha ochotná. (alf)

?, trafika - v Polabinách (za podchodem naproti univerzitní knihovně - bílomodrá novostavba).
O: V nenápadném stánku se skrývá v podobě majitele a prodejce vášnivý dýmkař, který vám při nákupu jistě dokáže dobře poradit. Za vitrínou je vystaveno několik dýmek od různých výrobců - spíše levnějších a středně drahých. Nabídka tabáku solidní. (alf)

?, trafika, dýmkařství - hned pod Zelenou branou směrem k Pernštýnskému náměstí, Pardubice.
O: Prodává se tu klasika: Peterson, Design Berlin, Dunhill, Jirsa, Krška a mnohé další (včetně těch levných). Rovněž příslušenství a tabáku je tu velký výběr. (neb)

Olomouc

TABÁK, dýmkařství - na náměstí u radnice, Olomouc.
O: Slušná nabídka tabáků - jak dýmkových tak cigaretových a doutníků. Ve vitrínách se skví dýmky značek Peterson, Savinelli a jiných. Také uspokojivá nabídka kuřáckých potřeb - i luxusních. (alf)

Tabák Marlboro, trafika - roh Dukelské a Masarykovy ul. 19, Olomouc.
O: Tabáky od Mostexu /široká nabídka/ ale dýmky jen 2 DB a jinak Stanislaw. Obchůdek kam si zajít pro tabák, ale ne vybírat dýmku. Obsluha milá, ale je to přece jen trafika s novinama. (nick)

Zlín

Archa, kavárna, dýmkařství - vchod zboku radnice, Zlín.
O: Kvalitní dýmky a tabáky. Majitel je odborník, ale přítomen je jen výjimečně.(lum)

Kladno

U DÝMKAŘE, dýmkařství - pěší zóna v Kladně, Komenského 409.
O: Velikostí se rovná asi tomu krámku v Dlouhé třídě v Praze. Celkem slušný sortiment dýmek (vybral jsem si příjemnou dýmku v ceně cca 600,-Kč), menší výběr tabáků. V prodejně není pevná linka, funguje pouze mobil 603 194 661. Provozuje pan Kosora. (bel)

Příbram

Tabák, trafika, dýmkařství - OD Hypernova, Brodská ul., Příbram.
Výběr z Mac Barenů, Amphory + levných tabáků. Asi deset dýmek, cenově od 200 do 800Kč. kromě toho zde můžete koupit základní příslušenství. (fen)

Ústí nad Labem

Sherlock Holmes, dýmkařství - Pařížská 12, Ústí nad Labem. Tel. 475 201 737, otevřeno Po - Pá 9 - 18, So 9 - 12.
O:Sortiment: Jirsa, Krška, Mart-in, Savinelli, Stanwel, Peterson, Chacom, Cavicci, Ser Jacopo. Filtry, zapalovače apod., ale také již předvrtané přířezy. Tabáky, doutníky suché i vlhké a spousta nožů - zavírací i pevné. Skotské whishy, Itské, Burbony ale také Japonské - Whisky NICA a několik značek francouzských koňaků. Prodejna je schopna prodávat i poštou "na dobírku", ale poštovné je drahé, tak jen větší množství, aby se to vyplatilo. Na objednávku nechají vaši starou dýmku osadit novým náústkem. Provozuje firma ASPEKT plus s.r.o. (mil)

Havlíčkův Brod

Foto Pecha, dýmkařství - Horní ulice, Havlíčkův Brod.
Prodejna je hlavně fotoatelier, ale protože majitel je vášnivý kuřák dýmky, má zde i slušný výběr tabáků. Má na skladě i několik dýmek, hlavně Peterson, ale je schopen podle katalogu Mostexu objednat a dodat cokoliv. Výhodou je, když v obchodě narazíte na majitele, panu Pechu, který vám velice ochotně poradí. (sta)

Jablonec nad Nisou

Čaj,tabák,keramika, dýmkařství, - Podhorská ulice, kousek pod lékárnou, Jablonec nad Nisou.
Komůrka malá, zato však s obsluhou ochotnou. V malebných skříňkách prosklených skvěje se spousta zajímavých věcí. Začněme třeba u pseudoindických, ba afrických sošek dřevěných. A nyní již k tabáku. Tak těch tu najdete mnoho, velký výběr od různých značek. Dýmek je nám taktéž dost. Jsou zde spíše ty hezčí od různých značek, tak i od českých výrobců. Nezapomínejme na doplňky, jako sáčky na dýmky, sirky v zajímavých baleních, třebas od Dunhilla, krásných zapalovačů, nacpávaček. Pro doutníkáře jsou zde ku koupi doutníčky, pro šňupaře prach, pro modernisty cigaretový tabák, možná i něco pro žvejkače... Jako možná nezajímavosti prodávají se ještě čaje, ale což si rádi nedáte krajáč pořádného čaje na zapití? Prodejna dobrá a ochotná. (ch-34, mar)

Poděbrady

Tabák, - ulice Palackého, u Poděbradského náměstí, směrem na Hradec Králové.
Mají tam pár druhů tabáků, hlavně Mac Baren a Amphoru, viděl jsem tam taky nějakej Scandinavik a Holger Danske. Dýmky Peterson, Stanwel, Stanislaw, Silvano, BPK a noname. Vystavených jich je velmi málo, ale mají jich ještě dost v krabičkách. Příslušenství: čističe Conus Clean, filtry JBR Adventure, jiné nevedou. Docela velký výběr šňupacích tabáků. Obsluha: postarší příjemné paní, ovšem o dýmkách vám toho moc neřeknou. Ale dá se s nimi domluvit a téměř cokoli objednat. Za zmínku ale stojí hlavně ceny dýmek. Třeba Peterson Kinsale Rustic, co stojí na Etrafice skoro 1700 a ve Štěpánský 1800 jsem tam viděl za 1200. Nebo Stanislaw - Etrafika 750 Kč, tady 500 Kč. A to se vyplatí, ne?:-) (dav, twn)

Domažlice

Laguna, dýmkařství - Domažlické náměstí.
O:Slušný výběr dýmek. Ochotná, ale nekvalifikovaná obsluha. (ppr)

Karlovy Vary

?, dýmkařství - Vřídelní, Karlovy Vary.
Přesnější popis cesty: když se vydáte po levém břehu říčky Teplé od Thermálu k Vřídlu tak na této straně, kde je samozřejmě pěší zóna, tudíž se k obchodu vozem nedostanete, se vyjímá specializovaný obchod na dýmky a doutníky. Před vchodem je krásná upoutávka, a to měděná vývěsná tabule představující hlavu dýmkaře, který třímá v ústech dýmku. V tomto dýmkařství je báječná obsluha, která poradí a pomůže. Když jsem vešel do prodejny, ovál mne příjemný dýmkový kouř, a co nevidím - u pultu stojí tři dýmkaři a vychutnávají pohodovou atmosféru klidného obchodu. Při rozhlédnutí se po obchodu jsem spatřil široký výběr dýmkových tabáků, od skvostů po ty méně kvalitní. Konečně z dýmek se tento obchod může pochlubit velkou převahou kvalitních dýmkek zn. JIRSA, také jsem shlédl několik málo Petersonek a Stanwellky, ale těch už zde tolik nebylo. Při prohlížení mne dělal po celou dobu společnost prodavač, který mi vše co jsem chtěl vysvětlil. Návštěvnost zde také nebyla velká, asi za hodinu, co jsem se bavil s obsluhou nikdo jiný nepřišel. A ceny? Úplně běžné, žádné předražování! To mne v lázeňském městě, na takovém turisticky frekventovaném místě velmi mile překvapilo! Také tam byly doutníky, ale o ty se mé já moc nezajímalo, takže k tomuto Vám nemohu nic říci. (haj)

Vsetín

U Berty, trafika, dýmkařství - Žerotínova ul./naproti Vsacanu/. Otevřeno Po-Pá 6.00-18.00, So-Ne 7.00-15.00. Tel. 603 584 997.
O: Nejlépe zásobený obchod v okolí, z dýmkových tabáku snad všechno! Od exklusivních W.O.Larsenu/Collectors atd. přes Dunhills, Peterons, Mac Barens k Amphoram, Captains a méně běžným tabákům. Dýmky ve středních relacích - Peterson, DB, občas Stanwell, Krška, pár pěnovek atd. Mnoho doplňků - zapalovače, popelníky, filtry, čističe atd. Spousta doutníku, ale v těch se nevyznám. Prostě cokoliv od kouření. BTW. milá a ochotná obsluha, doporučuji! (nick)

Tábor

Trafika, trafika, dýmkařství - OD Dvořák, Třída 9. Května.
O: V sortimentu dýmek jsou Krškovky a pak nějaké levné české noname a mají i přiměřený výběr tabáků. Amphory, MB a W.O.Larsen., vše 50g tobolky. Klasicky filtry, zapalovače, čističe. (gra)

Trutnov

?, trafika - areál Hypernovy.
O: Výběr jako asi v každé Hypernově - Pár dýmek levnějších 300 - 600 Kč, pak pár Chacomek, maximálně do 1500 Kč. Asi tři druhy čističů, jeden, dva druhy filtrů, nějaké tabáky. (twn)

Český Krumlov

JAS(?), dýmkařství - Český Krumlov.
Cestou do Rakouska jsem se opět stavil v Krumlově a s překvapením zjistil, že na jedné z ulic vedoucích na náměstí přibylo dýmkařství. Je ovšem dočasně uzavřené. Doufám, že mi někdo z Krumlova napíše víc až otevřou! (fen)

Nymburk

?, trafika - areál Hypernovy.
O: Výběr jako asi v každé Hypernově - Pár dýmek levnějších 300 - 600 Kč, pak pár Chacomek, maximálně do 1500 Kč. Asi tři druhy čističů, jeden, dva druhy filtrů, nějaké tabáky. (twn)

Dobříš

Speciál Tabák, dýmkařství, dárky pro muže - Mírové náměstí, přibližně naproti radnici, otevřeno Po-Pá 8.00-20.00, So 8.00-12.00, tel. 604 989 871.
O:Pravděpodobně nejlepší dýmkařství v širokém okolí, nabídkou srovnatelné s obchody v Praze. Dýmky např. od firem Peterson, Lorenzo, Big Ben... - standard. Skvělý výběr tabáků, některé z nich jsem v Praze ještě neviděl. Namátkou: Mac Baren, Peterson, W.O.Larsen... Obsluha na dobré úrovni. Celkově poměrně příjemné překvapení. (fen)

Krnov

?, dýmkařství - na hlavní ulici od nádraží naproti Hypernovy - nad vchodem je na fasádě maketa dýmky.
O:V obchodě je obrovský výběr dýmek v různých cenových hladinách (před 14 dny jsem si tam koupil dýmku). Rovněž výběr tabáků je velmi bohatý. Personál není přespříliš obeznámený s tímto problémem (chápejte tak, že sami nejsou kuřáci dýmek), ale je nadmíru ochotný. Navíc majitel obchodu je dýmkař, takže při troše štěstí se s ním lze potkat a vše dopodrobna rozebrat. (jar)

Mníšek pod Brdy

Tabák, trafika - Náměstí F.X.Svobody, Mníšek pod Brdy.
O: Můžete zde vybírat ze všech druhů Amphory a když máte štěstí, narazíte i na nějakou tu dýmku (porcelánku, zpravidla). Mnohem lepší je nabídka doutníků. (fen)

Dela, trafika - ulice 5. května, Mníšek pod Brdy.
O: Velmi slušná nabídka tabáků včetně některých Peterson, Mac Baren... (fen)


     Prosím Vás, pokud znáte nějaké jiné obchody s dýmkami či tabákem, pokud chcete upřesnit informace zde uvedené nebo napsat vlastní recenzi, napište mi na dymka.tk@seznam.cz. Na 99% Váš názor otisknu a pomůžete tak všem kolegům dýmkařům, aby našli ten "svůj" obchod nebo naopak, aby jako já nepadli do jámy lvové:-).

Seznam autorů:
fen - Fénix
ch-34 - Pavel Hloušek
bear - Martin Nečesaný
mag - Pavel Skořepa
tej - Michal Tejček
lum - Lumír Hrabovský
nick - A. Rimanovský
neb - Václav Nebeský
kus - Daniel Kůs
rad - Radek Jambor
ppr - Piper
mar - Martin
dav - David
j21 - Jirka21
tom - Tom
hal - Halcyon
bel - Bělohlav
pla - Plamen
mnt - Monty
sta - Standa
haj - Hajaja
twn - Twineryy
ima - imagoo
gor - Gormie
alf - Alferi
eag - Eagel
jar - Jaroslav
gra - Graveir
mil - Miloš
gon - Gonzales
anm - anonym (pisatelé, kteří si nepřejí abych zveřejnil jejich jména ani přezdívky)
xxx - Zde můžete být i Vy! Stačí poslat adresu či názor na jakýkoliv obchod s tabákem či dýmkami.