Příslušenství


     K tomu, abyste si "zadýmali", vám stačí dýmka, tabák a zápalky. Pokud si ovšem chcete kouření také patřičně užívat, měli byste navíc vlastnit ještě sadu nejrůznějších dýmkařských propriet, které vám vaši kratochvíli patřičně zpříjemní. Někteří dýmkaři si sice vystačí jen s čističi (místo dusátka používají třeba i palec!), avšak my, běžní smrtelníci, kteří máme své dýmky(a chuťové buňky) rádi, si pořídíme alespoň trochu rozsáhlejší sbírku příslušenství.
     V této sekci si veškeré dýmkařské nádobíčko podrobněji rozebereme. Kromě toho si vysvětlíme, proč nemusíme mít zrovna zlatý zapalovač, ale zato alespoň jednoduché dusátko raději ano.
     Nově jsem kvůli rychlejšímu natahování rozdělil sekci na dvě části.


Pouzdro na dýmku

     Když jsme doma, naše dýmky zpravidla pokojně odpočívají na stojánku. Co když si ale chceme některé vzít sebou např. do práce nebo na dovolenou? Určitě není vhodné je vláčet po kapsách nebo volně pohozené v kufru. Na našem trhu je dnes naštěstí výběr z poměrně široké škály speciálních pouzder na dýmky.
     K tomu, abyste dýmku nedřeli v kapse klíčemi od auta a ještě si od ní nezamazali kapesník, vám stačí dýmkařský "pytlík". Je to sáček se šńůrkou stahovatelným hrdlem, vyráběný zpravidla z kůže, koženky nebo látky. Stojí pár šupů (podle značky a materiálu) a někteří výrobci jej s dýmkou dodávají automaticky. Dá se v něm dobře přenášet i tobolka s tabákem. Tento pytlík oceníKvalitní kožená etuje střední velikosti. Oka na dvě dýmky, úchyt na dusátko, Dvě kapsičky - na tabák a příslušenství. především ti, kteří chtějí kompletní výbavičku rozestrakat po kapsách a mít volné ruce.
     Většina dýmkařů má ale ráda pořádek a ocení, když mají dýmku, tabák i příslušenství v jednom zavazadle. Pro tento účel se vyrábí nepřeberné množství zvláštních taštiček - etují. Dá se rozlišovat mezi malými (max na dvě dýmky, dají se většinou strčit do kapsy) a velkými (ty už budete muset nosit v ruce nebo v zavazadle). Obykle mají malou kapsičku, vystlanou latexem, ve které se dá bez větších ztrát vlhkosti přenášet tabák. Pokud nechcete přenášet volně ložený tabák, můžete do větších etují vkládat celé plechovky nebo tobolky. Do dalších kapes můžete ukládat dusátko, sirky, filtry čističe... záleží jen na velikosti a úpravě etuje. Menší etuje mívají na každou dýmku kapsu, větši v jedné "komůrce" skrývají oka, do kterých se vedle sebe dýmky navléknou. Jediným kritériem kromě vzhledu, kvality materiálu a kapcity, kterého si musíte vždy všímat, je zpúsob ukládání dýmek. Úložný prostor musí být řešen tak, aby se dýmky o sebe netloukly a především aby se v úchytech nepáčily.
     Pro výrobce, prodejce, sběratele a náruživé kuřáky se vyrábí také dýmkařské kufříky - velkokapacitní zavazadla upravená tak, aby se v nich dalo bez rizika přenášet velké množství dýmek a všelijakého příslušenství. Takový kufr ale seženete jen ve speciálních prodejnách.