Recenze


     Nacházíte se v ASI nejdůležitější a URČITĚ nejnavštěvovanější rubrice Dýmky.tk. Najdete zde to, co většina z Vás na internetu hledá (většinou marně). Tím je popis jednotlivých tabákových směsí a názory ostatních dýmkařů na ně. Vždyť než utratíme dvě stovky za tabák, rádi bychom o něm něco věděli. Informace od výrobce na krabičce někdy zcela chybí a pokud ne, často se dozvíte akorát že se jedná o "Absolutely unique tobacco, hand-blended according to an old secret recipe. Offers a great smoking pleasure." Když zjistíme, ze kterých tabáků je směs vyrobena nebo jakou má sílu, můžeme hovořit o štěstí.
     Na druhou stranu, ono se není čemu divit. Všechno je byznys a v dnešní době jsou informace tím nejcennějším. A uchovat svou kvalitní recepturu v tajnosti je prvotním úkolem každého manažera v tabákovém průmyslu. Bohužel, doplácíme na to my, dýmkaři. Tedy přesněji řečeno ti dýmkaři, kteří nemají svůj jediný oblíbený tabák a nic jiného nekouří. Ten, kdo se chce pustit do hledání své vysněné směsi, si musí přichystat pořádný balík peněz, jelikož asi bude nucen jít metodou pokus - omyl. Informace od výrobců jsou minimální, vzorky nebo menší balení tabáků jsou vzácností (u nás je výjimkou projekt Dýmky.tk a Etrafiky.cz pracovně nazvaný Vánoční překvapení) a tak jedinou zbývající možností jsou rady ostatních. A jen málokdo má za známého zkušeného znalce tabáků. Právě proto na Dýmce.tk vznikla tato rubrika, ve které se recenzenti pokusí o každém tabáku, který vyzkoušeli, napsat něco málo o tom, jaký byl, jak chutnal a jak na ně zapůsobil. Tyto informace mohou pak sloužit právě těm, kteří se pro svůj další tabák ještě nerozhodli. Naopak zkušení dýmkaři si mohou své zkušenosti porovnat a v případě jiného názoru vytvořit svou vlastní recenzi (protože jak jsem napsal v rubrice Druhy, dýmkový tabák je především osobní a velmi individuální záležitost).
     Nechceme si tu hrát na soudce tabáků. Informace, které zde naleznete, jsou pouze vyjádřením osobních názorů recenzenta. Pokud se Vám některá recenze nebude zdát úplně v pořádku z formálního hlediska, napište mi prosím opravu. A pokud se Vám nebude líbit názor recenzenta na Váš oblíbený tabák, napište recenzi vlastní! Čím více názorů, tím hlubší představu o testovaném tabáku si čtenář udělá. Navíc každým nově uvedeným a popsaným tabákem se snižuje nutnost dýmkaře experimentovat a tak si můžeme navzájem ušetřit spoustu peněz. A proto tedy ještě jednou: pište, pište, pište!!!;-) Adresa je dymka.tk@seznam.cz

Nyní jsou v databázi recenze na 97 tabáků od třiadvaceti firem.
Právě se nacházíte v části 1.

     Recenze jsou členěny do skupin podle výrobce. Tedy abych byl přesnější, podle značky, pod kterou je tabák distribuován. Ne vždy je totiž výrobce totožný s distributorem či firmou, vlastnící patentní receptury. Například tabáky "od Dunhilla" budou pod hlavičkou Dunhill, i když jsou vyráběny někým jiným.
     V recenzích se můžete setkat se zkratkami druhů tabáku. Pro Virginii platí V, Burley B, Black Cavendish BC. Ostatní názvy zkracovány nebyly.
     Tabáky recenzované magoorem mají položku Chytrá literatura - jde o knížku "Tabák, aneb co nacpat do dýmky" od D.J.Hingise, o které se dočtete více v rubrice "Hledání informací".
     Ceny tabáků jsou pouze orientační.
     Upravené!
K 1.3.2004 proběhlo překolkování dýmkových tabáků a tím i k jejich plošnému zdražení. Prozatím jsou zde uvedeny ceny staré, jen ty označené hvězdičkou (*) jsou aktuální.


Mac Baren

Vanilla Cream Loose Cut

(Fénix)
     Přestože je tato směs na trhu teprve tři roky, řadí se mezi tabákovou klasiku. Ne-li světovou, pak přinejmenším v řadách Mac-Barenů. Prodává se v baleních 50g/tobolka - 120Kč a 100g/plechovka - 270 Kč. (Neplést s MB Vanilla Cream Flake!) K mému balení (50g) bylo, asi od distributora, zdarma přidáno sympatické MB dusátko.
Na krabičce se píše: "MB Vanilla Cream is a colorfull blend mixed with cut plugs. Manufactured from specialy selected and aged Virginia and mild black Cavendish tobaccos. Then blended with an exceptional Vanilla Flavour. This selection creates an outstanding blend with superior flavour, unique aroma and distinctive taste experience."
Žlutý obal zapadá do MB řady, tzn. ničím zvláštním vás nezaujme.
Provedení: Směs 1/3 loose cut Virginie, 1/3 loose cut black Cavendish a 1/3 Cut Plug z V a BC. U loose cut středně silný řez.
Recenze: Klasický zástupce vanilkových tabáků. Je jemný, relativně slabý (MB stupeň 2) a naštěstí není přeslazený. Vanilková vůně i chuť přetrvávají i po zapálení, i když ke konci bývají někdy méně zřetelné. Dobře hoří a díky obsahu cut plug si výborně uchovává vlhkost a při kouření plnost chuti. Do společnosti je Vanilla Cream velmi vhodný, mými přáteli byl označen za nejpříjemněji vonící dýmkový tabák. V časopise Explore jsem se dočetl, že důvěryhodného vanilkového aroma MB kupodivu dosáhli nikoli vanilkou, ale vhodně smíchaným exotickým ovocem.
Verdikt: Čistokrevný vanilkový tabák, jehož koupí nemůžete pochybit. Je vhodný kupodivu nejen pro začátečníky a bývá oblíben i nekuřáky.

(Twineryy)
Mikrorecenze:opravdu není zas až tak aromatizovaný. Překvapilo mě to, protože si ho pamatuju trošku jinak. Krásně voní před i po zapálení. Chuť a vůně se ale rychle vytratí a po chvíli ani není poznat, že se kouří aromatik.

Harmony

(Fénix)
     Tabák, který přesně zapadá do dýmkaři oblíbené Mac Barenovské řady přírodních ready rubbed směsí. Balení je klasické - 50g tobolka stojí 130Kč, 100g plech 270Kč.
Na krabičce se píše: vpředu: "Long matured to bring out this mild and cool superior blend.", vzadu: "A very harmonious Ready Rubbed tobacco of Burley, Virginia and Cavendish. All specially palatable tobaccos with a light and sweet taste."
Balení je jasně žluté a nepřehlédnutelné, krom barvy zapadá do MB řady.
Provedení: Pro mě celkem těžko rozpoznatelné, údajně mixture B z Kentucky a Tenesse, V a nějakého Cavendishe - ne BC! (snad z předchozích tabáků, viz. nejasný rozdíl mezi Cavendish a Ready Rubbed v rubrice Druhy).
Recenze: Velmi neutrální tabák, zapadající do řady MB ready rubbed přírodních tabáků (mj. Golden Blend, Virginia no. 1., Mixture...). Na MB stupnici síly má trojku, což ho řadí mezi nejsilnější tabáky této dánské firmy. Přes svou sílu je v ústech velmi příjemný (ale je náročný na rychlost kouření), je velmi sladký - ovšem jen tabákově, je prakticky nearomatizovaný, v chuti převažuje Burley. Před zapálením voní krásně čistě tabákově, při kouření také, nekuřáci jej moc snášet nebudou. Kouř je hutný (a chutný;), rád zaleze do každého kusu vašeho oblečení. Nehoří nejlépe, chce to trochu cvik.
Verdikt: Síla, minimální dochucování a ready rubbed řez tabáku Harmony jej jasně předurčují zkušeným dýmkařům s oblibou v přírodních směsích bez obsahu Latakie či Perique. Mac Bareni zase jednou předvedli, že nevyrábějí jen cukrářské výrobky, a že harmonické chuti lze docílit i pouhým smíšením kvalitních tabáků.

Mixture (Scottish Blend)

(magoor)
50g tobolka 120Kč, 100g plech 250Kč.
Na obalu: Mixture - Scottish Blend. A Scottish Blend, manufactured from ready rubbed, matured Virginia and golden brown Burley tobaccos, to which Cavendish and loose, matured Virginia have been added. "Mixture" is a mild and light, aromatic tobacco - and one of the most popular Mac Baren Tobacco Blend.
Chytrá literatura Velmi zdařilá směs, na našem trhu ze směsí Mac Baren suveréně nejznámější. Jemný, středně silný, téměř přírodní tabák. Vytvořený z Virginie a Burley, zpracovaných jako Cavendish, smíšených sBlack Cavendish. Lehce aromatizovaný medem, řez 1,8 mm.
Něco mého: Plně souhlasím s chytrou literaturou. Jedná se opravdu o velmi jemnou, sladkou směs s vůní medu. Nezahanbí opravdu žádného znalce. Vřele doporučuji. Patří totiž k mým oblíbeným směsím.

(piter)
Recenze: Ač nemám příliš v lásce lehčí a nevýrazné směsy, tato je rozhodně povedená. Za syrova voní zřetelně po sušených švestkách (pravda, více tabáků takto voní, avšak zde je toto aroma velmi patrné), řezu silnějšího, klasických barev. Nevím zda je to typickou vlastností včech Mac Barenů, ale byl lehce lepkavý a často se přichytával na stěny hlavičky, což mě občas docela štvalo :-) Vůně pro okolí méně výrazná, příjemná, dokonce ji někdo opravdu přiroval k medu (kterým je udájně tento tabák aromatizován). Chuť měl tabák velmi jemnou, ne příliš výraznou, lehkou, sladkou a velmi svěží, trošku po rozinkách.
Závěr: Skvělý tabák z "lehké" kategorie, výborný pro odpočinek po kouření výrazných aromatických či přírodních směsí.

Mixture (Scottish Blend) - limited edition

(Tuda)
     100 g plechovka stála 250 Kč.
Mac Baren napsal: "A mild and lightly aromatic Scottish Blend, manufactured from ready rubbed, matured Virginia tobaccos and golden brown Burley grades, cavendish and loose, ripe Virginia. Mixture is one of the most popular pipe tobaccos in the world, and is the leading brand tax free. A position which Mixture has been able to maintain throught decades." strength -2; aromatic flavour - 3; sweet flavour - 3; smell in the room - 4; aromatic smell - 3; sweet smell - 3" loose, matured Virginia have been added. "Mixture" is a mild and light, aromatic tobacco - and one of the most popular Mac Baren Tobacco Blend.
Recenze: Řez: velmi hrubý. O tabáku jsem se dozvěděl samé výborné věci, takže jsem si koupil rovnou 100g v plechu. Při otevření plechovky vás ovane intenzivní vůně jemného charakteru, až jakoby s trochou vůně nějakých květin, rostlin nebo trávy. Po zapálení se chuť ještě zvýrazní, ale během kouření trochu ztratí na intenzitě. K závěru mi přijde chuť nějak "přidušená". Tabák je velmi jemný a docela slabý (co se týče intenzity). Hodí se na odlehčení po kouření tabáků latakiové chuti. Abych se přiznal, tabák mi příliš nezachutnal (možná, že to teprve přijde :-). Vážím si na něm ale jeho jemnosti a také toho, že není silný. Nedává moc suchý kouř, spíše naopak. Řez je velmi silný (na mě až příliš), hoří však poměrně dlouho a dobře. Tato Mixture má svou osobitou vůni i chuť, která je originální. Je vhodná spíše pro ty, kteří mají rádi slabé tabákové směsi. V krabičce byl přibalen pěkný leták s informacemi o "dějinách" tabáku u MB + o Mixture. Tato plechovka je z limitované série Mixture, která má připomínat podobu Mixture z doby před 50 lety.
Verdikt: Mně osobně tento tabák zrovna nezachutnal(i když tabáky od Mac Baren mám moc rád), ale pro ostatní může být samozřejmě výborným požitkem. Přesto bych doporučil koupit si nejdříve 50g tobolku a ne 100g plech.

Mixture Modern (dříve Mild)

(Fénix)
     Další z tabáků, jehož jméno doplatilo na restriktivní opatření EU v roce 2004. Nový "Modern" je pochopitelně shodná směs s původním "Mild". 50g tobolka stojí 130Kč*, o 100g plechovkách nevím, jestli se dováží.
Na krabičce se píše: "Mixture Mild is a mild and slightly sweet tobacco which does not bite your tongue. The well known Mac Baren Mixture charakterizes the aroma. Mixture mild is a colorful mixture consisting of loose cut golden Virginia tobaccos and mild black Cavendish with ready rubbed Burley tobacco added, making Mixture Mild exceptionaly easy to fill your pipe with and to smoke."
Klasický MB obal, tentokrát žlutobéžový s červenými pruhy.
Provedení: Složitá kompozice velmi podobná MB Mixture - dle obalu ovšem pouze loose cut V a BC spojená s ready rubbed B.
Recenze: MB se nesnaží popírat evidentní podobnost s "mateřskou" Mixture (včetně podtitulu Scottish mixture), naopak to vyzdvihuje a směs prezentuje jako její určitou modifikaci. A já musím hned na začátku říct, že jde o modifikaci velmi zdařilou! Už původní Mixture je výtečný tabák s těmi nejlepšími vlastnostmi, ale MB připadalo, že je pro dnešní mladší kuřáky příliš staromódní, hrubý a nevýrazný. Proto ke svému "original" BC přimíchali "modern" BC, lehce pozměnili kompozici dalších tabáků, ozvláštnili aroma - a na světě byla Mixture Mild. Ať už vám zachutná nebo ne, musíte uznat, že záměr, který měl MB při její tvorbě zcela vyšel. Tabáček hoří pomalu a rovnoměrně, na jazyku štípe minimálně a přitom má chuť i vůni velmi plnou. Oproti Mixture zde ale ustupuje tabák a koření, naopak je cítit plnější, zvláštní aroma ovocno/alkoholové. Vlastnosti se během dýmání nemění a to se cení. Síla "1" také zapadá do "moderní" koncepce. Pro "ochránce jazyka" se pro nedominující aromatizaci dobře hodí i na zakuřování.
Verdikt: Slabší, méně hrubá a aromatičtější varianta skvělé Mixture, která si určitě najde své milovníky. Můj názor na tenhle tabáček jasně prezentuje fakt, že jsem jej vykouřil dřív, než jsem stihl napsat recenzi:) Dobrá volba pro všechny dýmkaře "středního proudu" - jak vyznavače lehčích směsí přírodních, tak pro kuřáky necukrlátkových aromatiků.

Navy Mixture

(Fénix)
     Kvalitní směs Navy Mixture též zapadá mezi MB tabáky spíše přírodního charakteru. Koupil jsem si ho na doporučení několika lidí v Diskuzi. 50g tobolka stojí 170Kč (recenzované balení), pro mixture směsi neobvyklá hranatá 100g plechovka 520Kč.
Na krabičce se píše: "Navy Mixture is manufactured from selected Virginia and Burley tobaccos with addition od the dark, highly flavoured Cavendish. Navy Mixture - a pleasant, satisfying and exclusive blend."
Tradiční MB obal, zde v barvě "navy blue;)". Jen mě překvapil tvar 100g plechovky, typický spíš pro flake nebo nové Dunhilly.
Provedení: To je trošku oříšek. Cavendish tam možná je, ale mě přijde lisovaný tabák v Navy mixture spíš jako Ready rubbed nebo Cut Plug (Řez o trochu hrubší než u Mixture, a o trochu jemnější než u Harmony). Jinak většinu směsi tvoří loose cut V a B.
Recenze: Vůni za syrova je dost těžké popsat, stejně jako u všech spíš přírodních směsí. Kořeněná, částečně tabáková, řekl bych. Před nacpáním doporučuji pro poměrně hrubý řez lisovaných kousků tyto roztrhat či rozemnout. Při optimální vlhkosti (u tohoto balení to bylo po pár dnech od otevření) se dobře nacpává, zapaluje i kouří. Hoří rovnoměrně, ale je, jako většina Ready Rubbed, náročnější na styl kouření a hodí se do větších hlaviček. Kouř je celkem hutný a výrazný, okolí jej příliš neocení pro jeho "tabákovost". Chuť je opravdu dobrá, kořeněně tabáková, a dosti jemná (ne nevýrazná!). Nic pro milovníky sladkých směsí, Navy Mixture ocení zkušený dýmkař, který má rád kvalitní přírodní a polopřírodní tabáky. Síla 3 MB stupnice ji také předurčuje pro silnější kuřáky.
Verdikt: Dnes už legendární Navy Mixture je tabákem pro zkušené dýmkaře, náročné na kvalitu svého kuřiva. Jestli jí propadnete tak, jako už tolik lidí před vámi, nebudete utracených peněz litovat. Pokud máte rádi sladké směsi a chcete prvně vyzkoušet něco přírodnějšího, Navy Mixture bych vám nedoporučil. Je určena těm, kteří vědí, co chtějí. Já osobně v této kategorii tabáků preferuji MB Mixture Scotish blend.

Golden Blend

(Fénix)
     V Americe velmi populární 100% Burley směsi jsou v Evropě relativně vzácností. Gigant Mac Baren má přesto ve svém sortimentu dva takové tabáky - London Burley blend a Golden Blend. K nám se v současnosti dováží pouze ten druhý jmenovaný a - i když s tímto si nejsem úplně jistý - jde o jediný pure Burley tabák u nás. Druhá zajímavost - jde o nejstarší tabák z produkce Mac Baren. Zakladatel firmy Jorgen Halberg si výrobní a marketingové know-how přivezl z USA. V roce 1950 se Golden blend stal prvním tabák nové evropské vlny a nastartoval skvělou "kariéru" firmy Mac Baren.
50g tobolka stojí 120Kč, 100 g plech 270Kč.

Na krabičce se píše: "Golden Blend - Ready Rubbed. A ready rubbed tobacco made from carefuly blended, cask mellowed Burley tobaccos. It gives "Golden Blend" a pleasant mild smoke, which has made it so popular among smokers around the world."
Bílý obal ničím nevybočuje z MB řady.
Provedení: Ready rubbed B (i když obsahuje i nepatrnou část V). Trhání je velmi hrubé, některé kousky jsou větší než leckterý flake.
Recenze: Golden Blend je zároveň klasikou a raritou (tedy alespoň na našem trhu). Jeho Burley povaha a hrubý ready rubbed řez ho předurčují jak z hlediska chuťového, tak velikosti hlavičky. Hodí se především do velikých kotlů, a to proto, že se jeho vlastnosti nejlépe rozvíjejí, když se jednotlivé kusy co nejméně rozdrobí. Potom hoří pomalu a chladně, na lisovaný tabák také dost vyrovnaně a snadno. To, že se jedná o trochu "jiný" tabák asi pozná každý dýmkař; může za to právě onen Burley, ve větším množství v našich končinách velmi vzácný. Z mnou vyzkoušených směsí se Golden Blend nejvíce podobá MB Harmony, ale není tak vyvážený a chuťově zakulacený. Ostatně, určitá drsnost je charakteristická pro většinu jednodruhových směsí. Nedá se říct, že by šlo o něco negativního, je to prostě jeden z typů tabáku. Chuťově je Golden Blend jednoduše Burley - plný a velmi jemně nahořklý, s prakticky nulovým casingem. Vhodně doplňuje řadu MB přírodních ready rubbed směsí. Dává hutný, čistě tabákový kouř, který nekuřáci nemusejí snášet. Přestože je označen silou 3, nepůsobí na mě zdaleka tak omamně jako směsi na bázi Virginie. Btw. Zvláštní chuť tohoto tabáku mě občas zláká ke žvýkání za syrova:)
Verdikt: Nejstarší dýmková směs nejslavnější evropské tabákové firmy je kvalitním a díky převaze Burley u nás neobvyklým zbožím. Mohu ho doporučit všem zkušeným kuřákům, kteří mají rádi silnější lisované směsi bez Latakie a Perique, a Virginie je začínají nudit. Naopak začátečníci a vyznavači dochucovaných tabáků raději ruce pryč. Přesto by měl Golden Blend vyzkoušet každý, kdo to s dýmkami myslí vážně, aby zjistil, jestli nemá americké geny a Burley není jeho vysněným tabákem.

Virginia No. 1

(Fénix)
     Další superklasika v nabídce Mac Baren. Na trhu je od roku 1955 a je po Golden blend nejstarší recepturou této firmy. Spolu se slavnou Mixture jde o jednu z nejnámějších směsí moderní tabákové historie.
50g tobola stojí 135Kč*, 100g plechovka 280Kč*.

Na krabičce se píše: "A ready rubbed tobacco manufactured from a selection of choise, ripe Virginia tobaccos, which gives "Virginia No. 1" a mild sweet smoke."
Klasický MB obal v bílém provedení, od Golden blend jej odlišují jen žluté okraje.
Provedení: Ready rubbed značně hrubého "trhu":), některé kousky jsou veliké jak běžný flake. Použity byly nejlepší Virginie z USA brazilie a Zimbabwe.
Recenze: Ačkoliv se jedná o jednu z nejčistších Virginií na našem trhu, musím uznat, že míra casingu je o malý chloupek nad úrovní kovaných naturálů (což ostatně svědčí o bídné nabídce přírodních směsí u nás). Příčinou byla filosofie tvůrce této směsi, zakladatele MB Jorgena Halberga, který No. 1 vytvořil v padesátých letech, kdy trhu kralovaly velmi přírodní, doutníkové směsi. Jako správný obchodník šel jinou cestou a namíchal tabáček, na jehož podstatě staví Mac Baren úspěch svých "přírodních" směsí dodnes. Tajemstvím je užití casingu, který splyne s přirozenými vlastnostmi tabáku (v tomto případě sladkostí Virginie) a nepřebíjí je. A tak, ačkoli jde o (na poměry "německé tabákové oblasti") přírodní tabák, může jej kouřit i relativně nezkušený dýmkař, stejně tak je No. 1 i snesitelná pro okolí. Po lehčím natrhání se tabák dobře nacpává i hoří, síla je na MB stupnici "2", tady uprostřed, mě připadá spíše slabší. No. 1 je velmi "kouřitelná" směs, která mě dost potěšila.
Verdikt: Přírodní směs s minimálním casingem, klasika ve světovém měřítku. Prakticky čistá Virginie, ideální směs pro seznámení s tímto tabákem. Místo hodnocení kvality jen připomenu padesátiletou historii Virginie No.1 plnou úspěchů a řady spokojených kuřáků.

Dark Twist - roll cake

(Forgi)
     Tabak je možno kúpiť buď v 50g tobolke alebo 100g vákuovanej plechovke. Patrí medzi tie drahšie - tobolka stojí 152,- Kč, plechovka 400,- Kč, na Slovensku sa cena pohybuje od 385,- Sk až do cca 600,- Sk. Na obale výrobca tvrdí že sa jedná o zmes tmavej virginie a zlatej vyzretej virginie s prímesou korenistého Cavendishu, dávajúca veľmi príjemný aromatický dym, ktorý ocenia znalci. Tabak je zrolovaný do formy lana o hrúbke silnejšej cigary a potom krájaný na kolieska cca 1,5 mm široké. Podľa stupnice MB má označenie 3, teda patrí medzi najsilnejšie tabaky (čo sa týka obsahu nikotínu)
Prvý dojem: Aj keď výrobca píše, že sa jedná o aromatický tabak, jedná sa však čisto o arómu prírodného tabaku, po otvorení vás neovalí žiadna vôňa ovocia či vanilky. Spracovanie do "koláčikov" pôsobí veľmi dobre, výborne drží vlhkosť, no pred napchatím do fajky je potrebné tabak pripraviť rozmelnením koláčikov. Farba tabaku je tmavohnedá, z čoho dostal tabak aj svoj názov, no je možno vidieť aj kúsky čierneho cavendishu.
Druhý dojem, fajčenie: Pokiaľ tabak správne pripravíte a napcháte do fajky, tleje veľmi dobre a dlho. Dáva bohatý dym s plnou chuťou, v ktorej cítiť prírodný tabak mierne nasládlej chuti. Hoci je obsah nikotínu pomerne vysoký, tabak neštípe na jazyku, chuť je veľmi komplexná a vyvážená. Okolie ho prijíma veľmi dobre, pretože aróma je skutočne jemná a nevtieravá.
Moje hodnotenie: Dark twist patrí rozhodne medzi moje najobľúbenejšie tabaky, práve pre svoju čistú tabakovú chuť a arómu. Vhodný je však skôr pre skúseného fajkára, jednak kvôli vyššiemu obsahu nikotínu, ale najmä kvôli spracovaniu do koláčikov, s ktorými môžu mať začiatočníci trochu problémy.

Stockon

(Fénix)
     Jen několik málo z těch tabáků, které k nám Mac Baren dováží, se prodává v 50g plechovkách. Pro tuto firmu atypické balení vždy značí směs luxusní - tedy kvalitní a drahou. Sotockon opravdu není výjimkou. S cenou 310Kč na 50g je nejdražší Mac Baren směsí u nás (v poměru Kč/g).
Na krabičce se píše: "A spun tobacco, cut in small birdeyes. Superior, mild and cool tobacco made from selected quality Virginia tobaccos, with a touch of Cavendish giving a choice aroma."
Pro MB netypická 50g kulatá plechovka zaujme také sytě zelenou barvou.
Provedení: Spun Cut (Roll Cake). Koláčky jsou velmi malé, střed je z Cavendishe a obal z V. Velmi pěkné na pohled.
Recenze: Roll cake tabáky jsou po celém světě stále větší vzácností a to se projevuje i na jejich ceně. Na druhou stranu, např. sám Mac Baren se svým Dark Twist dokazuje, že kvalitní roll cake se dá prodávat i za cenu běžných směsí. Stockon patří k těm dražším, ale podle všeho to odpovídá kvalitě listu i zpracování. Už podle vůně zasyrova je znát, že jde o výbornou směs. Je čistě tabáková (Virginie), ale přitom výrazná a kořeněná (Cavendishe). Nacpávání Stockonu může činit lidem neznalým řezu roll cake problémy, jinak OK. Po zapálení dává tabák velmi chladný a suchý kouř. Kouření není nejsnazší, vyžaduje zkušenějšího dýmkaře, protože je Stockon třeba nechat prohořívat velmi pomalu. Chuť je jemná, i když s nádechem "kořeněnosti", trochu podobným aroma Perique, který ale ve směsi obsažen není. Reálná síla podle mne neodpovídá nejsilnějšímu MB stupni 3 - nikotin na mě moc nepůsobil. Přes nesporné kvality mi Stockon příliš nesedl. Možná je třeba k němu kuřácky "dorůst", ale mě oproti dvakrát levnějšímu Dark Twist poskytl poloviční požitek.
Verdikt: Luxusní a velmi drahý tabák, zpracovaný raritním řezem roll cake. Je náročný na styl kouření a intenzita chutě opravdu není tím, čeho se snaží dosáhnout. Jednoznačně volba zralého a zkušeného dýmkaře, začátečníci tedy ruce pryč. Osobně si ale myslím, že za 310Kč i náročný kuřák může nakoupit lépe a výhodněji.

(Twineryy)
Mikrorecenze:nevím, jestli jsem objektivní tester Mac Barenových neutrálů, protože jsem na ně zatížený (Na aromatiky od této značky už méně). Skoro jako by Mac Baren míchal neutrály rovnou pro mě;-). Tabák zpracovaný do koláčků už si zasluhuje pozornost. Stejně tak jeho vysoká cena (která ale v tomto případě asi opravdu neodpovídá zážitku). Ne, že by Stockton nebyl dobrý tabák - to je a moc mi chutnal, ale třeba Dark Twist mi chutná ještě víc a je o polovinu levnější:-).

Nové! (Graveir)
Mikrorecenze: Krásné koláčky zhruba 2cm v průměru. Vnějšek Virginie, vnitřek BC. Krásně jemný řez, nutno natrhat a zvlášť s tím BC bývá trošku víc práce. Má jemnou tabákovou vůni, krásně se zapaluje i hoří. Příliš nedýmá a má velmi, velmi příjemnou tabákovou chuť, ke konci se přiostřuje. Výtečný neutrál. Síla: 3 Verdikt : 1

Roll Cake

(Twineryy)
Na obalu se píše: A de luxe roll-cake pipe tobacco of medium strength. A blend of twisted Virginia, Cavendish and Perique tobaccos. A precious, mild pleasure.
Recenze: Roll cake je luxusní tabák od Mac Barenu, mající unikátní koláčkový řez, který se dnes už málo vidí. Má tu výhodu, že dobře drží vlhkost. Nevýhodou je jeho dlouhá příprava (natrhání) na kouření. Z popisků na krabičce jsem zmatený. V angličtině píší, že se jedná o směs Virginie, Cavendishe a Perique, v němčině mluví pouze o zámořských tabácích a Latakii. Na webových stránkách Mac Barenu píší, že jde o Virginii, Cavendish a Burely. Z tabáku žádná Latakie cítit nebyla, zato Perique ano, což jsem si potvrdil i na tobaccoreviews. Tabák řadím spíše k silnějším směsím, MB udávají sílu 3. Kouření tohoto tabáčku vyžaduje již jistou zručnost, takže rozhodně není vhodný pro začátečníky. Chuťově připomíná Mac Barenovský Navy mixture, jen je ještě silnější a plnější v chuti a kořeněný již zmíněným Periquem. Ten začne nevtíravě vystupovat do popředí zhruba za polovinou dýmky. Tabák si právě díky tomu zachovává zajímavou chuť až do konce kouření. Tato směs je velmi zdařilá a použití Perique je jemné a pro mě příjemné. Pokud od tohoto tabáku čekáte ránu do hlavy, jako od Perique-based anglických směsí, asi budete zklamáni. Kdo ale jako já vyznává decentní přikořenění, nebo třeba teprve začíná experimentovat s exotickými tabáky, bude nadšen. Já Roll Cake používám na oživení některých krásně voňavých, ale zato chuťově slabších tabáků. Jeden koláček na vršek dýmky a tabák dostane hned jiný rozměr. Vřele doporučuju.

Plumcake

(Graveir)
     tobolka 50g za 145Kč*, plech 100g za 340Kč*
Na krabičce se píše: "A mixture of fully ripe Virginia tobaccos, sliced, cask mellowed Burley tobaccos, and dark, spicy Cavendish. To give "Plumcake" an elegant aroma the blend has been flavoured with aged Jamaica Rum."
Modrobílý obal, de facto papír s potiskem zavařený do folie. Jiné MB tobolky mi přišly lépe udělané, tato vypadala provedením lehce podezřele.
Provedení: Virginia, Burley a Black Cavendish. Navíc na webu MB píší že má i kousek Latakie, ale zase nepišou nic o BC, tak nevim. Jinak V a B jsou Loose cut, V tak 2mm B 1,6mm a k tomu ready rubbed BC (či Latakie) ale místy jsou i kusy flaku. Dochuceno Jamajským rumem. V tobolce se mi zdál poněkud suchý (asi blbě svařená tobolka či sklad distributora (GECKO) od ktereho jsem ho koupil).
Recenze: Po několika vyzkoušených slabých tabácích jeden silnější (MB stupeň 3). I když má být silný vůbec mne neštípal. Po rozbalení krásně voní, něco mezi slivovicí a švestkovým kompotem s náznakem vanilky a skořice. Tabák jen na pozadí a skvěle do té kombinace pasuje. Chce trošku nacupovat jinak je bez klacků. Dobře se zapaluje (jak je suchý). Dobře ale poněkud rychle a horce hoří, přesto produkuje nádherný, modrý, hustý a chladný kouř. Balada. Chuť je sladká přesně akorát s podtextem švestek, příjemně tabáková. Dým překrásně hutný a vonící a osvědčil se v odhánění dotěrných komárů. Ve společnosti vás za něj nevyženou, ale můžete stvořit menší kouřovou clonu. Chuť a vůně se drží skoro až do konce, jen poslední tlející tabák začne chutnat trochu...jak dehet či připečenej karamel. Poslední zbytky nedoporučuji dokuřovat.
Verdikt: Je silnější, jedna plná dávka bohatě stačí na celý večer. Vyvážená kompozice vůně a chuti. Jediná vada byla přílišná suchost, snad příště bude lepší. U mě zatím nejlepší MB aromatik. Kvůli síle spíše pro zkušenější kuřáky či odolné jedince. Berte všemi deseti.

(Fénix)
Recenze vzorku: Na prvním místě musím potvrdit, že Plumcake opavdu obsahuje latakii, takže její odpůrci (včetně mě) ruce pryč. Za syrova je její stopu téměř nemožné zachytit, protože dominuje příjemná vůně švestek (jde ovšem o casing jamajským rumem). Strukturu tabáku už popsal Graveir, dodám jen, že v barvě převažuje světlá, jen občas narazíte na kusek latakie. Kdo o jejím obsahu pochyboval po prozkoumání syrového tabáku, bude přesvědčen hned při prvním zápalu. Chuť latakie zpočátku až překvapivě dominuje, s pokračujícím kouřením ale velmi úspěšně srůsta s aromatizací a ve výsledku dává fascinující, neobvyklou chuť (ve vůni je skoro neznatelná). Plumcake dobře hoří a dává hutný kouř, chuť tabáku mi ale na jazyk nepřišla (když vynechám latakii).
Verdikt: Skloubením zajímavého aroma se stopovými prvky latakie vznikl velmi neobvyklý tabák, který i já (jako odpůrce tohohle uzeného listí) musím uznat za kvalitní. Výtečný k prvnímu seznámení s latakií, doporučuji jako "přelomovou" směs na dýmkařově cestě od slabých aromatiků k silnějším směsím a uzenému listí.

Cherry Ambrosia

(ch-34)
     Tabáky značky Mac Baren zná jistě spousta lidí, spousta jich také kouří jedině tyto, jsou známé vynikající vyvážeností a excelentní chutí. Cherry Ambrosia patří do skupinky levnějších tabáků, jeho momentální cena je 120 Kč/50g tobolka a 270/100g plech.
Na krabičce se píše: ""Cherry Ambrosia" - Light Aromatic. Manufactured from matured Virginia and golden brown Burley to which a specially roasted Cavendish has been added. "Cherry Ambrosia" gives a light and pleasant smoking."
Obal je pěkný a na první pohled je zřejmo, že se jedná o cherry, ale bude se měnit.
Provedení: Tradičně Mixture, nestačí ale jen nacpat! Spíše silnější plátky jsou často spojeny a slisovány k sobě.
Před podpalem: Vůně čerstvého tabáku je dost silná a višně jsou v ní velmi čitelné. Při požvýkání je poznat, že tabák nepatří mezi nejsilnější, samotný Mac Baren uvádí na obale stupeň síly 2 (1-5; síla ^). Také je nepatrně nasládlá.
Fajčení: To už je trochu horší, jak začne tabák tlít, vůně se vytratí a nějaké silné chuti také nemůže být řeč. Přesto si vás chytne, a to pro svou jemnost, hodí se tak výborně po ránu. Tedy zvláště, máte-li novou dýmku. Je-li už zajetá, ta vůně si vás udrží, velmi jemná.

(Plamen)
Mikrorecenze: Višně jsou doslova "nepřečichnutelné", chuť je při kouření trochu mdlejší, nutno taky dodat že tenhle tabák je velmi příjemný i pro okolí. Za tenhle tabák k Vám dojde kritika jen od zarytejch nekuřáků kteří by nekouřili i kdyby to bylo zdravé.

Nové! (Graveir)
Mikrorecenze: Hrubší mixture nepřečichnutelné třešňové vůně. Byla spíš vlhčí, nechtěla se nechat zapálit, ale pak už hořela slušně. V chuti se na počátku mihnou třešně a nějaké květiny, ale pak je jen tabáková chuť. Příjemně dýmá a pro okolí je přitažlivý. Síla: 2 Verdikt: 2-

Golden Ambrosia (Ready Rubbed)

(magoor)
50g tobolka 120Kč, 100g plech 270Kč.
Na obalu: Golden Ambrosia - Light Aromatic. Manufactured from choice Burley and Virginia, mixed with cask mellowed Burley. Golden Ambrosia is light-burning and aromatic.
Chytrá literatura Tato příjemná, středně silná směs je tvořena několika druhy Virginie, přičemž převládá Virginie zlatá. Dokončena je příjemným, lehkým aroma.
Něco mého: Tato směs je velice příjemné, nasládlé chuti. Jako všechny tabáky typu Mac Baren je i tato směs, velice vlhká a řez je také 1,8mm. Pokud si dýmkař nalezne zálibu v těchto tabákách jako já, doporučuji, aby si pořídil "dýmkový klíč" nebo "vývrtník." Je docela jedno, jak si tuto pomůcku každý pojmenuje.

Black Ambrosia (Loose Cut)

(magoor)
50g tobolka 120Kč, 100g plech 250Kč.
Na obalu: Black Ambrosia - Light Aromatic. A mild aromatic pipe tobacco. Manufactured from selected Burley and Virginia tobaccos, which have beencarefully roasted to bring out this tasty, mild and dark blend. "Black Ambrosia" gives an exciting flavour and aroma.
Chytrá literatura Tato středně silná až silnější směs se skládá z Virginie, Burley a Black Cavendish s jemným kávovokaramelovým aroma s nádechem kakaa, který dodá právě obsažený Burley. Velmi kvalitní, velmi tmavá a plná směs.
Něco mého: Byl to můj první koupený a chuťově výraznější tabák vůbec. Proto i k němu také cítím jistý kus nostalgie. Doporučuji ji tímto všem začátečníkům, ale k zakuřování moc vhodná není. Asi jako všechny tabáky od Mac Barena.

Gold of Denmark

(magoor)
50g tobolka 120Kč, 100g plech 270Kč.
Na obalu: Gold of Denmark - Premium Pipe Tobacco. For over a century the Mac Baren Tobacco Company has been making famous tobaccos. Gold of Denmark is a blend of matured Burley, Virginia and Cavendish tobaccos, selected to create a smoth, mild and gently golden taste. A truly pleasing and satisfying smoke for anyone who appreciates a good pipe of tobacco.
Chytrá literatura: Vybraná směs pro milovníky exkluzivních směsí. Skládá se z nejlepších Burley a virginských tabáků a z plně zralého Black Cavendish, který tuto směs zjemňuje. Spíše lehčí, přírodní směs.
Něco mého: Jak je vidět, výrobce zde chválou na svůj výrobek opravdu nešetří. Když už ho pojmenuje jako zlato své země, mělo by to o něčem vypovídat. Podle mého názoru je to plným právem. Směs je velice jemná s příjemnou přírodní chutí a nasládlou vůní. Tento tabák je však, stejně jako všechny od tohoto výrobce, velice vlhký s širokým řezem. Proto doporučuji všem fajnšmekrům.

Original Choice

(Fénix)
     Jeden z nejnovějších Mac Barenů, typický představitel "moderních tabáků". Je prezentován jako ideální tabák pro začátečníka a jelikož Dýmka.tk se snaží pomáhat především jim, rozhodl jsem se jej koupit a zrecenzovat. Prodává se v 40g tobolce za 132 Kč (recenzované balení) a zvláštní 100g krabičce za 330Kč. (Tabák změnil obal, viz níže.)
Na krabičce se píše: "Original Choice is a result of the Mac Baren Company´s 150 year tradition for good taste in tobacco. It is made of a blend of Virginia tobacco from North carolina and a mild Burley from Tenesee in USA. These tobaccos are carefully blended to produce a mild, rounded and natural taste."
Jako všechny nové Mac Bareny má i Original Choice neobvyklé balení. Obě váhy jsou vyrobeny z "ekologicky odbouratelného" materiálu (kartonu), přitom tobolka má neobvyklou váhu 40g a krabička kuriozní trojúhelníkovitý tvar. Barva obalu - krabice od bot, vidíte sami. Určitě zaímavý nápad, na pultech tenhle tabák nepřehlédnete. MB nedávno u tohoto tabáku standardizoval 100g balení na klasickou plechovku, vzhled, i když ponechal kartonovou "image". Cena zůstává stejná.
Provedení: Údajně V ze severní Karoliny a B z Tenesee. Já bych ale řekl, že polovina tabáku byla zpracována jako BC.
Recenze: To, že někdo vyrábí tabák speciálně pro začínající dýmkaře, mě potěšilo. Přesto jsem k Original Choice přistupoval s určitou nedůvěrou. Líčení "zázračných" vlastností tohoto tabáku mi přišlo poměrně samolibé, stejně tak mě odrazoval marketingový tah s ekoobalem. Ihned po otevření mě ale mile překvapila opravdu povedená vůně, nikterak vlezlá, a přesto příjemná a výrazná. Tipoval bych nějaké ovoce, ale člověk dnes opravdu nemůže poznat, co při tom flavouringu použili. Stejně na mě zapůsobil i výše zmíněný obal. Je originální, působí sympaticky a chytře vyřešeno je zavírání. Místo obvyklé lepenky, která za čas vyschne a obal nejde zavřít, zde použili pevnosti a drsnosti kartonu a tak je zavírání řešeno např. jako u cornflakes. Takže první dojem byl skvělý a já se těšil, až si zapálím. Tabák se nacpává dobře, zapalování také ujde. Co mě ale šokovalo (nemuselo by tolik, kdybych si pořádně přečetl popis tabáku) byla jeho chuť. Nebo spíš nechuť. Je totiž v naprostém kontrastu s výrznou vůní, je bez jakékoli plnosti. První směs, s níž jsem měl pocit, že kouřím slámu. Píšou sice "natural taste", ale tenhle tabák nemá ani příchuť tabáku! Je to pravděpodobně způsobeno procesem, při němž jsou z listů odstraňovány látky, způsobující pálení jazyka (nikotin?). Original Choice to u mě ale nezachrání, stejně jako slušná schopnost hořet a nádherná vůně kouře. Na druhou stranu, když se vžiju do pocitů začátečníka, který neví jak má tabák chutnat, jedná se asi o nejlepší směs pro něj. Je slabá (MB 1), neštípe, krásně voní, dobře se s ní pracuje a vypadá moderně. A nepochopte mě špatně, ta chuť není odporná! Spíše jaksi chybí, nebo ještě spíš nechutná po tabáku. Tak.
Verdikt: Tabák velmi vhodný pro člověka, který nikdy nic nekouřil a chce něco "do rozjezdu". Ale ostatní si ho raději nekupujte.

(piter)
Recenze: Nevím jak komu, ale mi se zdá obal tohoto tabáku velmi nepovedený a vůbec se mi nelíbil - snad až na opravdu dobře vyřešené zavírání. Po otevření jsem byl překvapen velmi příjemnou sladkou vůní. Tabák je nasekán velmi lehce, patrné jsou velké rozdíly mezi světlou barvou Virginie a černým Cavedishem. Hoří slušně a okolí příjemnou vůni ocení. Avšak jak již zde bylo zmíněno, problém je trochu v chuti. Žádnou chuti tabáku či aromatizece se nedočkáte. Nejlépe bych ji byl schopen přirovnat k mléku či smetaně - pokud by se tyto dvě věci daly kouřit, chutnaly by na 100% takto :-)
Závěr: Možná, že je tento ultra-lehký tabák vhodný pro začátečníky, já bych však za něj při svých začátcích příliš vděčný nebyl. Za prvé - nechutnal by mi, a za druhé - měl bych asi menší šok, kdybych posléze vyzkoušel "skutečný" tabák.

(Graveir)
Recenze: Obal je na první pohled originální, hyzdi ho jen polepky poukazující na nebezpečí kouření. Výrobce tvrdí, že jde o plně recyklovatelný obal, ač nevím jak recykluje vnitřní pouzdro na tabák. Výhodou je, že mezi pouzdro s tabákem a vnějším kartonem je mezera, kde nadherně drží čističe. Pokud na sve toulky nenosíte batoh s nádobíčkem je to šikovné. Vůně tabáku je příjemná, mírně nasládlá něco mezi nějakým ovocem a květinovou vůní s podtóny dřeva. Vůně dosti ulpívá na prstech, tak pozor. Mozaika z Virginie a Burleye nasekána je cca na 2mm řezy a okořeněna vločkami Cavendishe. Zapaluje se trochu hůř než bych čekal. Je lepší nechat jej lehce vyschnout. Hoří slušně, kouř je příjemný a není přehnaně sladký. A chuť...to je těžké. Díky heterogenitě směsi je někdy tabáková, nasládlá, někdy nakyslá. A někdy taková prázdná.
Závěr: Něco lehčího do rozjezdu, ale doporučuji brzy přejít na jinou značku. Pro uplné nekuřáky rozumná volba, pokud začínáte bafat, ale už jste kuřáci, sáhněte raději jinam.

Highland Mixture

(Twineryy)
Cena 100g plech: 570Kč
Na obalu se píše: Mac Baren Highland Mixture consists of ready rubbed, fully matured Virginia tobaccos, blended with selected golden Brown Burleys. The flavour is rounded off by a specially spiced Cavendish tobacco. As finishing touch, the master blender has added a generous measure of authentic, 30 year-old, Glenfarclas single malt whisky.
Recenze: Po otevření luxusní krabičky s vyobrazením nějakého horského kláštera naleznete uvnitř zlatý zavařený pytlík plný tabáku. Ten se mimochodem špatně opětovně zavírá a krabička je pouze ozdoba (nemá gumové těsnění). Při 100 gramech celkem drahého tabáku to vidím jako velké mínus. To je ale asi má jediná výtka k tomuto tabáku. Stačí pytlík ještě jednou zabalit do nějakého silnějšího igelitu a problém je vyřešen.
     Tabák je založen na již tradiční Mac Barenovské směsi Mixture Scottish Blend, která je ochucena třicetiletou single malt whisky. Řez má Highland malinko jemnější a je také o stupeň tmavší. Krásné aroma na vás dýchne hned po otevření a doslova se vám začnou "sbíhat sliny".
     Zabalený tabák již má optimální vlhkost (žádná sušinka, ani vodník :-)), takže moc nevětrat. Chuť je (logicky) podobná klasickému Mixture, ale je mnohem sytější a na konečku cítíte chuť Glenfarclas whisky. Ta se postupem času při hoření vytrácí, ale plná chuť tabáku přetrvává, je jemná a nenucená. Whisky ještě vyzdvihuje kladné rysy, již tak dost povedené směsi. Tabák je střední síly. Doporučuji pro milovníky aromatiků, co si chtějí opravdu pochutnat, ale myslím si, že ani kuřáci Latakie, toužící po odlehčení, jím nepohrdnou. Vůně nekuřáka neurazí, ale ani nenadchne.
     Pokud jste si, jako já, oblíbili Mixture od Mac Barena, koupě Highlanderu je pro vás nutností. Jediným nebezpečím je, že se vám od Highlanderu nebude chtít vrátit zpět k obyčejnému Mixture a cenový rozdíl je opravdu značný (Highlander se v menším, než 100g balení neprodává:-( ).

(Fénix)
Recenze vzorku: Měl jsem sice možnost Highland mixture ochutnat jen v malém množství a navíc "ode dna", ale rovnou bych se mohl pod Twineryyho recenzi podepsat. Tenhle tabák nemůže zklamat snad žádného milovníka aromatiků, pokud tedy není odkojen jen na silně parfémovaných směsích. Highland je perfektně vyladěný, whisky flavouring je na úrovní a chutnal i mně (whisky tabáky jinak nemusím). Nejblíže má asi k Borkum riff Bourbon, ale je ještě o třídu lepší. Kouř je plný, přitom jemný, zkrátka jak má být. S pochvalou za vůni od okolí jsem se sice nesetkal, ale oproti např. Peterson Irish Whiskey se místnost nezačala vylidňovat:)
Verdikt: Luxusní aromatik, který přinejmenším splní vaše očekávání.

Uncle Louie´s Whisky

(vzorky I.)
120Kč/50g tobolka 250Kč/100g plech
Fénix: Tato směs voní poměrně výrazně a příjemně, určitě ale ne po Whisky. Stejně jako UL Rum obsahuje málo Black Cavendish a má širší řez. Chuť je slušná, středně výrazná a jaksi neurčitá. Po whisky v ní ale budete pátrat marně. To platí i pro sympatickou vůni kouře.
3 - Kdybych měl známkovat čistě subjektivně tak 2-, ale vezmu-li v úvahu, že by měl tabák chutnat po kvalitní whisky...
Další názory: příliš sladký... dobře hoří, ale nevýrazná chuť... ostřejší a výrazný... chyběla chuť Whisky a plnost... špatně prohořívá... dobře prohořívá, chuť nesedla... Whisky tabáky nejsou má parketa... podobný základ jako Original Choice, ale víc virginie... Whisky patří do skleničky, ne do tabáku... příliš ostará chuť, špatně hoří.
Průměrná známka: 2- (z osmi hodnocení)

Uncle Louie´s Rum

(vzorky I.)
120Kč/50g tobolka 250Kč/100g plech
Fénix: Na pohled má tabák široký řez a poměrně nízký obsah Black cavendish. Vůně před zapálením je nevýrazná. To platí i pro chuť, které je poněkud indiferentní. Při troše soustředění z ní ale vystupuje nezaměnitelné a dobré aroma cukrové třtiny; ta je cítit i v kouři. Tabák opravdu dobře hoří.
3 - Průměrný aromatic, který si asi oblíbí milovníci karibského rumu.
Další názory: příjemný... výraznější chuť než u Whisky... příliš sladký... dobře hoří, ale nevýrazná chuť... tabák dle mého gusta, dobře hoří, prostě pohoda... drsnější chuť než Whisky, dobře hoří... Rum nemám rád... průměrný a nepříliš výrazný lehčí tabák... žádné aroma cítit nebylo... skvělá chuť cukrové třtiny.
Průměrná známka: 2 (z osmi hodnocení)

Nové! (Graveir)
Mikrorecenze: Sladce, lehce zvláštně vonící aromatik. Řez cca 2 mm. Dobře se zapaloval i hořel. Chuťově slabší. Rum jsem nezahlédl. Spíš hořké jako čokoláda, káva, ke konci se to celé posunulo spíše do pachutí. Pro okolí taky nic moc. Síla: 2 Verdikt 3-.

Golden Dice

(magoor)
40g tobolka 132Kč. Tato směs se nedávno přestala vyrábět.
Na obalu: A unique blend of golden virginia dices on a bedof loose cut mild black cavendish tobacco is the content of this revolutionary new pipesmoking experience. The loose cut tobacco ensures easy to light and smoke convenience. Together with the unique slow burning virginia dices, this new blend gives you a sublime long lasting pipesmoking experience. The aroma is pure and gentle, with a mild but pleasent characteristic smell of virginia tobacco.
Chytrá literatura Tabák zde není popsán.
Něco mého: Zde mi chytrá literatura nepomůže, a tak se pokusím sám. Zlatá Virginia je slisované do malých kostiček. Směs je dále obohacena černým Cavendishem. Směs je velice jemná, chutná a voňavá. Před kouřením je třeba pořádně mezi prsty promnout.

(Fénix)
Recenze vzorku: Golden Dice je učebnicovým příkladem dnešních cube cut. "Zlaté kostičky", velmi hezky řezané, jsou lisovaná V různých odstínů (možná i B), směs je doplněná značným množstvím poměrně jemného BC pro přnos chuti. Jako všechny tabáky tohoto řezu se Dice blbě zapaluje, zato ale velmi chladně a pomalu hoří. Vůně za syrova je celkem nevýrazná, s lehce štiplavým ovocným podtónem. Po úspěšném zapálení se chuť i vůně zintenzivní, ale stále jde o aroma jemného rázu. Kouř je hutný a v chuti převažuje tabák nad casingem. Dice není žádná mana, přesto znám hodně směsí, které by si zrušení zasloužily víc.
Verdikt: Jeden z mála cube cut tabáků na našem trhu se přestal vyrábět, byl ale téměř okamžitě nahrazen Stanislawem Pilot blend, který je přez výraznější aromatizaci téměř totožný, takže žádná velká ztráta. Přesto mě vzorek poměrně potěšil a viděl bych příčiny ukončení produkce ze strany MB spíš ve vysokých výrobních nákladech než v malém zájmu dýmkařů (jediný MB cube cut).

h1>Nové! (Graveir)
Mikrorecenze: BC a Virgine, která je v krásných a tvrdých kostičkách (25x25mm). Sladce vonící aromatik. Chytá a hoří hůř než bych čekal. Chuť je nasládlá, tabáková, jemná, se stopami kakaa. To, že končí jeho výroba je docela škoda. Síla: 1 Verdikt: 2

Peterson

University Flake

(ch-34)
     Tabáky od Petersona z Irska zná asi každý, kdo kdy o dýmce jen slyšel, málokterý jich však okusil, neboť patří mezi ty dražší na našich pultech (50g za 250Kč). Každý si představí tradiční a velmi vyhlášenou značku a čeká po té i skvostné tabáky.
Na krabičce se píše: "Mahogany, Burley and Kentucky blended tobacco created by Peterson for the thinking man."
K obalu lze říci, že se drží stylového designu, což dodává celé lásce velkolepou tvář.
Provedení: Jak je dobře patrno ze samého názvu, je to Flake, což mají jistě přemýšliví muži rádi. Samozřejmě - zabere tak mnohem méně místa.
Před podpalem: První, co člověk při koupi nového tabáku udělá? Přičichne si samozřejmě. Ze studené vůně nezjistil jsem nic, tabák je sice dosti aromatický, ale zůstal jsem bez upomnění něčeho podobně působícího. Vím jen, že tato vůně je natolik přitažlivou, že dost lidí by to mohlo odradit od jeho koupě. Ke studené chuti mohu říci jen, že tabák je velmi silný a nic - žádná sladká chuť Cavendishe. Ale, kdo by žvýkal dýmkový tabák, že?
Fajčení: Hned po zapálení jsou vůně, síla i chuť opravdu úžasné. Žádné ovoce nečekejte, toto je jiný tabák, tohle je dar od bohů, možná ukradeno z luk Elysia. Tabák tlí dokonale a své předsevzetí, jaké bylo mu vtesáno ve tvář, přeplňuje nepřekonatelnými směsicemi, pokušiteli všech vidů. U této many se nedá nepřemýšlet.

(Twineryy)
Mikrorecenze:po Condoru druhý tabák u kterého jsem na rozpacích. Z jedné dýmky mi docela chutnal, z druhé to byla hubu křivící odpornost. Strašně záleží na stylu kouření a asi i na filtru x nefiltru a dýmce. Dál už ho zkoušet nebudu, protože těch negativních zážitků s ním je víc, než pozitivních. Netroufám si ho ale soudit, možná ho po letech někdy zase zkusím:-)

(vzorky III.)
50g "flake" krabička za 270Kč*.
Fénix: Skvělou recenzi na UF se snažím připravit od doby, kdy jsem jej poprvé ochutnal, ale prostě to nedokážu:) Abyste nebyli ochuzeni o kompletní recenzi, připojuji názor od tutona, se kterým se, až na odolnost vůči nikotinu, zde velmi shodnu.
tuton: O tomto tabáku již bylo napsáno mnohé a těžko na něm něco objevovat. Jedná se o jednoho z mých favoritů a to (možná bohužel) trošku pokřivuje objektivitu mé recenze. Vůně tohoto tabáku je mi příjemná, a věřte nebo ne, cítím hořkou čokoládu. Kouření je po chuťové stránce opravdový požitkem. Chuť je plná, tabáková. Po ovoci nebo něčem podobném ani vidu ani slechu. Nevýhodou tohoto tabáku je jeho síla, která nabývá již téměř bájných rozměrů. K mému štěstí už na mě nemá neblahý vliv. Kdo by s ním ale chtěl začít, měl by být kuřákem zkušenějším a navíc zvolit dýmku s malou hlavičkou. Snažil jsem se nepoužívat příliš superlativů, ale já považuji University Flake za "naprosto skvělý".
1- : (Fénix i tuton)
Další názory: opravdu silný, přírodní tabák (a jediný ze vzorků, co stál za to)... na konci přijde stažené hrdlo, ale žádné nadšení... Chuť plná, kouř bohatý, vůně opojná - znamenitý přírodní tabák s osobitým aroma. Jediným úskalím je jeho zvýšená údernost... zvláštním způsobem ukryté aroma i chuť, vyniká s počtem dalších kouření... moje očekávání bylo obrovské, ale nenaplnilo se... celkově kouření vyústilo v docela příjemný až možná slavnostní dojem či pocit... nepopsatelná chuť i aroma dělá tento tabáček vyjímečným, škoda jen té síly... Velice silný tabák, hutný, tělnatý, se specifickou chutí. Vydává výborný chladný a krásný kouř. Jedinou nevýhodou je jeho síla. Jeden z králů mezi tabáky... na tento druh tabáku musím dozrát... Chuť byla naprosto dokonalá a naprosto odlišná a nesrovnatelná s tím, co jsem doposud vyzkoušel. Síla tabáku mně nepřipadala nijak omamující... patří mezi kuřácké skvosty... Velmi dobrý tabák přírodní chuti, jen té síle jsem asi ještě nedorostl... prohořívá velmi pomalu, kouř je velmi hutný a to samé se dá říci o chuti, která je plná, tabák pro zkušené dýmkaře... chuť byla komplexní se sladším nádechem jakoby brandy či ovoce... tradiční skvělá a čistá chuť s mamutí silou... výborný tabák, vůně za syrova je nepřekonatelná... Krásny flake, prvotriedny tabak bez hrubších častí... tajemné vůně, po zapálení mýdlové chuti, silný a těžký tabák, lahoda pro občasné a slastné bafání... konečně tabák!!! Je to opravdu síla a chuť v jednom...
Průměrná známka: 2 (ze čtrnácti hodnocení)

Nové! (Graveir)
Mikrorecenze: Klasický flake. Akorát vlhký, dobře se zpracovává, zapaluje i kouří. Voní příjemně po tabáku. Dává tušit sílu, která vás o zapálení brzy posadí do křesla. Chuť je silná, kořeněná, tabáková a příjemná. Nádherně dýmá. Zatím nejsilnější tabák, co jsem okusil. Okolí ho přijme, pokud snáší doutníky. Jinak neuspějete. Síla: 4-5 Verdikt: 2

Sunset Breeze

(Fénix)
     Klasický člen rodiny Petersonských tabáků, kvalitní, originální a pěkně drahý - 250Kč/50g. V jiné váze se neprodává. Jedná se o jeden z mých "raných" dýmkařských zážitků, tzn. tabák jsem již dávno dokouřil a budu tedy psát jen po paměti, s prázdnou krabičkou poruce.
Na krabičce se píše: "This excellent mixture is a blend of first choice Virginia, Burley and Black Cavendish. A promise for unique smoking experience, which is crowned by a wonderful Amaretto aroma that also gives enjoyment to the smoker´s surroundings."
I mezi pěknými, decentně stylovými Petersonskými obaly tento exceluje. Romantický obrázek plachetnice při slunce západu jen dokresluje atmosféru, již tento tabák nastoluje.
Provedení: Popis od výrobce charakterisuje tento tabák celkem přesně. Jde o klasický Mixture Virginia/Burley/Black Cavendish. Z krabičky se na Vás line výrazná vůně Amaretta. Pokud si vzpomínám, řez tabáku byl spíše jemný.
Recenze: Narozdíl od mnoha jiných tabáků si Sunset Breeze ponechává výraznou chuť a vůni i po zapálení. Jen spíše než mandle z Amaretta v něm cítím smetanu, jako by byl ochucen třeba Baileys. Chuť i vůně jsou velmi výrazné, avšak v rámci norem. Jemné, voňavé aroma likéru se dobře hodí do společnosti a snad ani nekuřák by nemohl říci, že mu smrdí. Podporován ilustrací na krabičce poskytuje tento tabák při troše snahy nádherně uklidňující atmosféru. Jediná věc, která by se snad dala Sunset Breeze vytknout, je horší schopnost rozhořet se (což ale také může být jen můj pocit ze dnů, kdy jsem ještě neuměl pořádně dýmat). Tabák je spíše slabší a tak má jinak veškeré předpoklady, aby se stal oblíbeným tabákem začátečníka.

Irish Oak

(Fénix)
     "Irský dub" je dalším z řady špičkových produktů firmy Peterson. Prodává se pouze v 50g plechovce za 250Kč. V Petersonské "rodině" se řadí k tabákům staré školy, určeným spíše zkušenějším dýmkařům.
Na krabičce se píše: "A rich blend of Cavendish, Zimbabwean Orange, Thailand Burley and Black Perique, matured in Oak Sherry barrels."
Standartně sympatická Petersonská plechovka. Na obrázku je chlap sedící pod dubem, to vše je provedeno v zelené barvě.
Provedení: Exkluzivní mixture z Cavendishe, oranžové Virginie ze Zimbabwe a Thajského Burley, středně silně okořeněná černým louisianským Periquem. Jemný řez je překvapivě stejnorodý.
Recenze: Irish Oak je sice kvalitní, avšak přírodní a dosti silný tabák. Nelze ho tedy v žádném případě doporučit začátečníkovi. Naopak zkušený či silný kuřák, který má v oblibě aroma Perique, si jej skoro určitě zamiluje. Skvěle hoří a dává velmi chladný kouř. Chuť je čistě přírodní, Perique v ní nepřevládá, spíše vhodně doplňuje ostatní složky. Pokud se budete snažit, ucítíte navíc na sliznici slabé dřevěné aroma - pozůstatek po uskladnění v dubových sudech na sherry. Ve společnosti bohužel s tímto nearomatisovaným tabákem asi úspěch slavit nebudete. Já osobně jsem si Irský dub po třech zakouřeních dost oblíbil. (Btw. Podle mého soukromého názoru je tento tabák vhodným "zakuřovadlem" pro nové dýmky zkušenějších kuřáků. Je velmi neutrální, takže se do hlavičky "nezažere" a navíc, kvůli síle, štípe na jazyku, v čemž se dobře ztratí pachuť nové dýmky.)
Verdikt: Irish Oak se může pyšnit kvalitou příznačnou pro výrobky firmy Peterson. Je to dosti silný, přírodní tabák, určený spíše zkušenějším dýmkařům.

Irish Whiskey

(Fénix)
     Něco přes rok jsem se snažil najít na našem trhu loose cut směs, která by se chutí alespoň částečně přiblížila skvělému University flake. Už jsem to vzdával, když mě napadlo, že nejlepší bude hledat u zdroje - u Petersona. A tak jsem objevil Irish Whiskey. Má volba byla správná - jedná se o mixture s velmi podobnými vlastnostmi, jako má výše zmíněný špičkový flake. Že se tabák prodává jen v 50g plechovce za 250Kč nemá snad ani cenu opakovat:).
Na krabičce se píše: "A mild blend of orange and mahogany Virginia tobaccos with aromatic Thailand Burley and Fired Kentucky leaf, lightly flavoured with Irish Whiskey."
Tradičně pěkný obal - v hnědé barvě vyvedené zátiší s dýmkou a whiskey.
Provedení: Luxusní mixture z oranžové a hnědé V, B a Kentucky.
Recenze: Když jsem Irish Whiskey kouřil poprvé, byl jsem nadšen. Konečně tabák kvalitou a chutí podobný mému oblíbenému University flake. Ačkoli byl proto tento tabáček předurčen stát se mým favoritem, nestalo se tak. Na vině není on:) ale já, protože jsem hrubě podcenil jeho sílu. Opravdu mi můžete věřit - je to jedna z nejsilnějších směsí u nás. Nejsem vášnivý kuřák, při dýmce většinou vychutnávám aroma, a tak pro mě bylo "kopnutí" od Irish Whiskey poměrně nepříjemné. I když si nacpu svou nejmenší dýmku, přesto mi ke konci začíná nikotin "lézt na mozek" (a na žaludek:/). Udivuje mě jen to, že jsem neměl podobné problémy s University flake, který by měl být ještě silnější. Kdo ví. Ale zpátky k tomuto vynikajícímu tabáku. Kvalita směsí od Petersona je neoddiskutovatelná a Irish Whiskey z řady nevybočuje. Na krabičce se píše, že je jen lehce aromatizován whiskou. S tím nemohu souhlasit - aroma sice tabák nijak nepřehlušuje, ale je v něm jasně rozpoznatelné. To ovšem není vůbec na škodu, protože je výtečné! Za syrova je vůně čistě tabáková, ale po zapálení už nastupuje whiska. Chuť je 3/4 kvalitní tabák, 1/4 výše zmíněný destilát, dohromady skvěle ladí a zaručují pro zkušeného dýmkaře luxusní zážitek. Je plná, ale zároveň jaksi jemná až hladká. Pro okolí asi kouř příliš voňavý nebude. Irish Whiskey prohořívá dobře a rovnoměrně.
Verdikt: Opravdu silná směs určená pro silné kuřáky, především milovníky kvalitních anglických směsí bez Latakie a Perique. Začátečníci ruce pryč, ani na to nemyslete.

Old Dublin

(Tuda)
     Balení: jen 50g plech / 250Kč.
Na krabičce se píše: "A supreme style of smoking mixture based on the renowned cool smoky aroma of Cyprus Latakia. Added are selected golden Virginia with aromatic black Cavendish and sweet greek oriental basma grades."
Recenze: Všude se o tomto tabáku zmiňují jako o výborné směsi, jejíž velkou (největší) předností je velmi suché a také pomalé kouření. Tabák je v krabičce vlhký tak akorát, ale kouření je opravdu extrémně krásně chladné a suché. Čekal jsem, že zároveň s tím mi bude tabáku i pomaleji ubývat, ale omyl. I při velmi pomalém kouření vykouřím dýmku tohoto tabáku rychleji než např. tabáky od Mac Barena. Vůně je skutečně vyvážená, vznešená. Až mě překvapila tím, že z ní nečpí jen Latakie, ale že je to opravdu nádherný soubor vůní stmelující se v jednu. Řez tabáku je poměrně jemný, dýmka se dobře nacpává. Obal je velice pěkný a povedený (jako ostatně všechny obaly tabáků od Petersona). Old Dublin hoří dobře a vytrvale (nemusí se moc opakovaně zapalovat). Chuť a vůně jsou po celou dobu kouření stálé a stejně intenzivní. Tabák výborně chutná i na patře. Svou klidností, vyvážeností a chladným kouřem člověka úplně zklidní. Zařadil bych ho mezi středně silné tabáky vyznačující se jasně identifikovatelnou a přitažli-vou chutí a vůní. Síla Latakie je spíše medium až mild medium.
Verdikt: Mohu dosvědčit, že předčil má očekávání a zároveň mě navnadil na ostatní tabáky od Petersona. I když je cena krabičky poměrně vysoká, tak (podle mého názoru) plně odpovídá kvalitě tabáku a požitku z jeho kouření.

Sweet Killarney

(Fénix)
     Tenhle tabáček jsem si kupoval s tím, že se mi do ruky dostane sice kvalitní, ale klasická sladká směs podobná Sunset Breeze. V recenzi popíšu, proč se moje očekávání (naštěstí?) nenaplnilo. Jinak balení klasicky Petersonsky 50g/250Kč.
Na krabičce se píše: "A unique mixture of selected tobaccos including Virginia, Burley, Maryland blended with some Black Cavendish and topped with a cream caramel flavour. To make this wonderful tobacco even more attractive, it is blended with hand-rubbed Virginia flake which results in a fantastic aroma."
Krabička je stejně krásná jako u Sunset Breeze a prohlubuje zážitek z tabáku. V dnešní době opravdu neobvyklé. Škoda, že s novými tabáky Peterson tuto koncepci opustil...
Provedení: Překvapivě pestrá mixture loose cut V, B, Marylandu a BC, doplněná Ready Rubbed (nebo jen malým Flake?) V. Řez loose cut tabáků je poměrně jemný.
Recenze: Jak jsem psal v úvodu, tenhle tabák mě překvapil. Příjemná vůně po otevření byla ještě očekávaná (i když bych ji asi neoznačil za čistě smetanově-karamelovou, cítil jsem i ovoce), ale hned pohled na vlastní tabák už byl neobvyklý. Kdybych si byl lépe přečetl popis, nedivil bych se tolik, ale přeci. Z úhledného a ničím zvláštního loose cut tu a tam vykukovaly kousky flake. Nebyl to ale běžný způsob užívaný u Ready Rubbed, zde nebyl flake harmonicky spojen s ostatním tabákem, působil skoro cizorodě. Ocenil jsem zajímavou koncepci a pustil se do kouření. Nacpání šlo poměrně hladce, začínající dýmkaři si musí dát pozor na kousky flake a vhodně je před smíšením potrhat. Tabák prohořívá velmi dobře a relativně pomalu (kvůli flake), přišlo mi ale, že poměrně horce. Naopak problémy jsem měl s prvním zapálením, ale chyba byla spíš na mé straně. A teď už k tomu nejdůležitějšímu. Chuť je to, co vás na Sweet Killarney asi překvapí nejvíc. Není to totiž žádná tuctová slaďárna, i když ve škále chutí má pořád nejblže k sladkosti. Té je ale dosženo výtečným skloubením šetné sladkosti flavouringu a přírodní sladkostí užitých tabáků. Aroma flavouringu má něco z karamelu, ale je tak decentní, že nepřebíjí chuť tabáku. Tomu odpovídá i kouř, který sice nekuřáka nezabije, ale asi ani nenaplní jeho předtavy o nádherné vůni dýmkových tabáků.
Verdikt: Podle mě skvěle smíchaný a vyvážený tabák, který se sice řadí k sladkým aromatizovaným směsím, ale určitě není typickým představitelem této kategorie. Doplněn pěkným obalem naplňuje mojí představu atmosferického tabáku:). Jde o netradiční směs s netradiční chutí, kterou bych spíš než začátečníkům doporučil středně zkušeným dýmkařům.

(Flash)
Složení: aromatická směs Burley, Cavendish, černý Cavendish, Virginia, Maryland
Vzhled: občas větší flake kousky
Vůně: smetana, čokoláda i ten karamel o kterém se zmiňuje pan Peterson by tam mohl být
Kouření: Chuťově při kouření je to spíše lehčí tabák, chuť i vůně při kouření(tak do půlky) je velmi podobná tomu, jak tento tabák voní nezapálený, od půlky kouření pak vystypuje do popředí spíš tabák, ale nijak výrazně. V místnosti nechává příjemnou nekouřovou vůni.
Verdikt: Milovníci čistě aromatických tabáků v něm najdou nepoznanou chuť pravého tabáku a milovníci čistých přírodních a silnějších tabáků v něm ocení to, že je tam pravý(a kvalitní) tabák občas, stopově, cítit. Osobně ho doporučuju minimálně k vyzkoušení. Velmi vhodný tabák do společnosti.

Sherlock Holmes

(Fénix)
     Přes dosti negativní recenze na tobaccoreviews jsem se rozhodl tohoto Petersonů vyzkoušet, jen abych si ověřil, že všechny jejich tabáky mají skvělou kvalitu. 50g plechovka stojí tradičních 250Kč.
Na krabičce se píše: "An old 19th century blend of orange and red smoking leaf, Brasilian and Mysore Indian tobacco."
Původní etiketa (v současnosti se mění na nové - hnusné:/) zobrazuje slavného detektiva ve stínovém profilu, s calabashem v ústech.
Provedení: Velmi jemně řezaná směs V a orientálů.
Recenze: Někteří dýmkaři nadávají, že pojmenovat tabákovou směs po Holmesovi (který si do dýmky cpal nedokouřený tabák, jenž našel v popelnících) je literární barbarství. Tím se tady ale nebudeme zabývat a raději se podíváme, co je tahle směs zač:) Po otevření plechovky vás v nose pošimrá velmi zajímavá vůně, kterou bych přirovnal k aroma švédského žvýkacího tabáku snus (konkrétně General od Orliku). Klasické tabáky od Petersonů mají vůbec v chuti i vůni některé zvláštní, u dýmkových směsí neobvyklé tóny, pro které je musíte buď milovat nebo nenávidět (University flake, Irish Whiskey, Irish Oak). Jemně a stejnoměrně řezaný tabák se skvěle nacpává a stejně dobře hoří. Sherlock vám sice neuštědří takový kopanec jako University flake nebo Irish Whiskey, přesto je to dosti silná káva. O chuti se vedou rozsáhlé spory, někteří cítí broskev či nějaký alkohol, s čímž příliš nemohu souhlasit. Neumím ale rozpoznat, co to je! Nejspíš bych asi řekl zjemněné a zovocnělé aroma University flaku - dosti nepřesné a subjektivní hodnocení, že:-))) O jeho neidentifikovatelnosti svědčí to, že se dýmkaři nemohou shodnout ani na tom, jestli Holmese řadit k aromatikům nebo přírodním Virginiím. Pokud jde o vůni, není kupodivu zcela zatracovaná, ale velkého vděku se asi nedočkáte.
Verdikt: Velmi neobvyklá směs, která vybočuje ze současných trendů. Jemný řez umožňuje kouření i v malých dýmkách. Kdyby nebylo lehounce navinulé chuti, označil bych Holmese za skvělé zakuřovadlo. Pro začátečníky se hodí jen, pokud byli zvyklí na jiný druh tabáku, jinak je příliš silný - řez a kvalita hoření jsou skvělé. Ze všech silných Petersonských směsí mi sherlock Holmes chutnal nejvíc, doporučuji!


Alfred & Christian Petersen

Premier Cru Flake

(Alferi)
     Tato známá směs od firmy A&C Petersen se prostřednictvím svého obalu (v tomto případě 50g plech) pyšní několika mezinárodními oceněními, takže je jisté, že před sebou nemáme žádnou machorku. Jakékoli podrobnější informace ale na krabičce hledám marně, a tak předkládám charakteristiku získanou z jiného, věřím že důvěryhodného, zdroje.
Na krabičce se píše: " This tobacco is hand-blended from personally selected grades from the most reputed tobacco fields in the world. We have used Virginia from the Old Belt district, Orientals from Greece, Turkey and Cyprus, and finally just a small amount of Perique from the famous Louisiana district in the U.S.A. A medium mild blend with a very balanced bouquet. "Never compromise on quality" "
Provedení: Plátky flake mají solidní řez a jsou na sebe dost napresovány, takže vyjmutí jednoho kousku může někomu činit drobné potíže (já k tomuto účelu používám lžičku - ovšemže dýmkařskou). Syrová vůně je příjemně tabákovo-ovocno-sladká.
Recenze: Tento tabák se vyznačuje velmi dobrým hořením, kouř je plný, vyvážené, decentně kořeněné a jemně nasládlé chuti. Připadalo mi, jako bych tam cítil lehkou příchuť hořké čokolády. Dá se říci, že tento tabák je zhmotněním kompromisu mezi přírodními směsicemi a macbarenovskými cukrátky. Tyto vlastnosti si udržuje po celou dobu kouření, jen ke konci začíná trochu štípat na jazyku, ale to mohlo být způsobeno i sušší povahou tohoto balení. Obsah nikotinu se nezdá být nijak vysoký. Ve společnosti by se měl setkat s negativní reakcí jen u zvláště militantních nekuřáků.
Verdikt: Ideální pro klidné večerní posezení při sklence whisky a šálku černého čaje. Lze bezesporu doporučit jak fajnšmekrům tak i začátečníkům (poradí-li si s flakem). Nejsem si jistý jak je to s jeho vhodností k zakuřování, ale já bych použil raději něco neutrálnějšího.

(Twineryy)
Mikrorecenze:coby od zástupce tabáků typu flake jsem od Premiera bůhvíproč čekal podobný "zážitek", jako je UF, ale premier mě docela mile překvapil. Nebyl moc silný, dobrá plná chuť tabáku, co se v dýmce nemění (a to začíná být ojedinělá vlastnost). Sice to není úplně my Cup of Tea, ale pochutnal jsem si.

Caledonian Grand Reserve No. 466 (Zelenej)

(Fénix)
     Pokud firma Petersen zařadí některý ze svých tabáků do serie Caledonian, můžete si být jisti, že jeho koupí se vám do rukou dostane opravdová kvalita. Tomu také odpovídá cena - 50g plechovka za 199Kč. Zelený Caledonian z těchto charakteristik nikterak nevybočuje.

Na krabičce se píše: "A classic mixture with a superb balance of Virginia, Latakia and Oriental tobaccos. Mild to medium. Easy to fill and easy to smoke."
Plechovka je stejná jako u ostatních tabáků této serie, tedy decentně krásná a dobře zpracovaná z kvalitního plechu. Této byla přiřazena zelená barva.
Provedení: Mixture z Virginie, Orientu a především Latakie. Řez je dosti silný.
Recenze: Grand Reserve je exklusivní tabák. Je jemný, poměrně slabý a skvěle hoří. Chuť i vůni si dobře drží i po zapálení a chutná plně až do konce. Skvělé, ne? Háček je v tom, že je plný Latakie a ta jím prostupuje "od hlavy k patě". Dobrá zpráva pro milovníky tohoto černého, smolného syrského tabáku, špatná pro ty, kteří ji v oblibě nemají - pro ty se Zelenej nehodí vůbec. A co ti, kteří Latakii neznají? Pokud jste začátečníci, raději ruce pryč. Pravděpodobně byste si ji znechutili a zanesli si její chutí dýmku. Naopak pokud jste již vyzkoušeli vše ostatní a ve sbírce vám chybí jen latakiové směsi, je Grand Reserve ideálním, i když trochu drahým "startovním" tabákem. Jisté máte jedno - jinde než ve společnosti dýmkařů vás za kouření Latakie určitě nepochválí (více v rubrice Druhy tabáků).
Verdikt: Zelený Caledonian je skvělý, kvalitní tabák, který však ocení jen vyznavači latakiových směsí (i když pro ně může být až příliš slabý) a ti, kteří chtějí Latakii teprve vyzkoušet.

Nové!Caledonian Original (Graveir)
Mikrorecenze: Příjemný flake neutrál s periquem. Dobře se zpracovává, voní po tabáku, ale ostřeji…asi výše zmíněný perique. Chytá dobře ale často mi zhasínal. Chuťově je tabákový, trochu peprnější, místy do hořka jako olivový olej. Okolí spíše vadí. A to i kuřákům. Síla: 3-4 Verdikt: 1-2

Caledonian Virginia Flake

(Flash)
Složení: čistá Virginia
Vzhled: velmi pěkný, tenký flake, snad nejhezčí co sem viděl
Vůně: hooodně sladká Virginie, ale je i cítit casing/flavouring(drží se tabáku i během kouření a v chuti i vůni bohužel dominuje)
Kouření: Při kouření lehce štípe, tabák je velmi citlivý na rychlost kouření, chuťově je však spíš prázdný, v chuti i vůni je víceméně jen jediná (poměrně agresivní) složka(právě onen casing/flavouring, ?kombinace kuže, barique sudu na vino a čokolády?), která není pro čistou Virginii IMHO zrovna moc typická.
Verdikt: Pokud čistá Virginie ve flake tak doporučuju sáhnout radši po Samuel Gawith Full Virginia Flake, Jinak se mně osvědčila kombinace A & C Petersen Caledonian Virginia Flake s A & C Petersen Premier Cru, to už je docela příjemné pokouření. Cena 220Kč/50g plech.

Belle Epoque

(Fénix)
     Belle epoque je klasickým tabákem nové generace. Moderní řez a netradiční aroma jsou toho dobrým důkazem. Prodává se v klasické 50g tobolce a v neobvyklé 100g plechovce zvláštního tvaru. První balení stojí 135Kč, druhé, podle katalogu Mostex, 450Kč.
Na krabičce se píše: "A fruity blend of V, B, Oriental and Spice tobaccos are as a basic blend lightly pressed and cross cut. BC and light V is added and exquisitely refined by rum, mango, maracuja and fine vanilla from Madagaskar."
Nechme bez povšimnutí gramatické chyby v popisu a věnujme se vlastnímu balení. Po vizuální stránce se nedá nic vytknout. Decentní zlatočerný obal působí velmi elegantně. Netradiční tvarové provedení stogramové plechovky vás v obchodě také jistě upoutá. Velkou chybou u tobolky je však to, že se pečeť prakticky nedá otevřít a obal se trhá všude jen ne tam, kde má. (U Petersenů celkem častý problém.)
Provedení: Zajímavá směs V, B, Orientu a jakýchsi kořenících tabáků je upravena moderním systémem cross cut na malé kostičky a následně doplněna loose cut V a BC silnějšího řezu.
Recenze: Belle Epoque ve mě zanechala smíšené pocity. Nekvalitní obal a cross cut styl řezání (problém pro toho, kdo na něj není zvyklý) mě zpočátku dost odradily. Krychlový řez sice hoří pomalu a důkladně, avšak musíte mu věnovat více pozornosti a přesto rád zhasíná. I když jsem si na něj již zvykl, dávám z lisovaných tabáků přednost ready rubbed. Na druhou stranu netradiční, exotické aroma rumu, manga, maracuji a vanilky si vás dost možná podmaní. I po zapálení chutná a voní velice příjemně. Není sice moc výrazné, není ale naštěstí ani zbytečně sladké. Hoření také výrazně pomáhá přítomnost loose cut tabáků (doporučuji ve zvýšené míře umístit naspod a navrch náplně). Silou se směs řadí spíše k těm slabším.
Verdikt: Belle Epoque je moderní tabák, vhodný především pro příznivce řezu cross cut. Určitě bych jej nedoporučil začátečníkovi, naopak pro rozvážného mazáka může netradiční aroma představovat příjemné rozptýlení po náložích Latakie.

Kentucky Bird

(Fénix)
     Přestože je tento tabák opravdu proslulý, mně se dostal do rukou (a do dýmky;-)) teprve nedávno. Stěží najdete jediné trochu lepší dýmkařství, kde byste ho nesehnali. 50g tobolka stojí 145Kč, 100g plechovka 290Kč a jelikož se jedná o velmi žádaný tabák, prodává se také v 200g plechovce za 550Kč.
Na krabičce se píše: "Mild Virginia and sun-cured Kentucky tobaccos, blended with natural flowers. A special concept symbolized by the beauty of the Cardinal - the official bird of Kentucky."
Sympatický bílý obal s decentním vyobrazením symbolu státu Kentucky - ptáka Cardinala, sedícího tuším na tabákové rostlině. Doslechl jsem se, že i tento tabák má občas problémy s otevíráním popsané u Belle Epoque (u tobolky).
Provedení: Podle výrobce mixture Virginie a Kentucky, doplněný blíže nespecifikovanými okvětními lístky. Já se ale nemohu zbavit pocitu, že je v něm i trocha Black Cavendishe. Nevím. Řez je spíše jemný.
Recenze: Někdo o "ptákovi" mluví jako o tabáku pro začátečníky. Toto tvrzení však jeho kvality hodně snižuje. Já bych ho spíše označil za tabák, který se skvěle hodí i pro začátečníky. Může si na něm pochutnat i zkušený dýmkař, chytí-li slinu na něco lehčího. Jedná se o tabák jemný, poměrně slabý a skvěle hořící (myslím, že i díky oněm kvítkům). Je sladký a ochucený, ale vůbec ne přehnaně - hodí se i na zakuřování. Jeho aroma nepochází samozřejmně jen z kvítků, přesto ho pravděpodobně znatelně ovlivňují; dalo by se označit za ovocno-květinové. Vůně je relativně výrazná ale nevtíravá a okolí ji skvěle snáší.
Verdikt: Voňavý a přesto decentní tabák dobré kvality, hodící se pro každou příležitost, i do společnosti. Ocení jej především začátečníci, ale chutná také pravidelným dýmkařům. Pokud hledáte svůj první tabák, sáhněte po Kentucky Bird!

(piter)
Recenze: Tento tabák byl mým prvním. Zakoupil jsem si ho, neboť jsem na něj četl různé pochvalné názory (viz. Fénixův výše ;-). A jaké jsou mé dojmy ? Po otevření se na mě vyhrnulo poměrně silné, vcelku příjemné aroma, květinové až parfémové (nevím však, jestli růže). Tabák byl velmi jemně nasekaný, klasická směs tabákových barev, navíc často proložen uschlými lístky růže. Jak jsem již psal, byl mým prvním, takže jsem se na něm naučil dýmat, čili na tuto jeho vlastnost si stěžovat nemohu - jen nevím jaký měly vliv na hoření již zmíněné lístky, mi se spíš zdálo, že spíše negativní, ale to je pouze detail. V místnosti jsem za něj byl více než pochválen. Horší to však bylo s chutí, která mi osobně vůbec nesedla. Byla lehce aromatická, avšak s výraznějším podtónem, který bych se nebál nazvat zatuchlostí. Jinak velmi nevýrazná - stručně řečeno není o co stát.
Závěr: Jakž takž hořící tabák nejslabší kategorie s výraznou vůní pro okolí, slabou a vcelku špatnou chutí a zpestřením v podobě přidaných lístků růží.

Nappa Valley

(Fénix)
     Tabák pojmenovaný po slavné kalifornské vinařské oblasti Napa Valley ("p" navíc bylo přidáno kvůli obchodní známce). 50 g tobolka stojí 150 Kč*, netradičně řešená 100g krabička stála před zdražením 290Kč.
Na krabičce se píše: "A composition of spicy Black Cavendish, mild Burley and golden Virginia. This exquisite mixture is then enchanced with the fruity bouquet of a dry Chardonnay from the Californian Napa Valley."
Balení je netradiční - jak tobolka tak hranolovitá krabička jsou z papíru, pouze vystlané fólií proti vysychání.
Provedení: Pěkně kontrastní V/B/BC mixture, celkově spíše tmavšího odstínu.
Recenze: Tenhle tabák je další klasikou v Petersenském sortimentu a po poměrně dobré zkušenosti s Kentucky bird jsem si od Nappa valley dost sliboval. Po otevření byla cítit příjemná, středně výrazná vůně, které spíše než víno (ať už hroznové nebo "to lepší;)" ) připomíná směs exotického ovoce. Bohužel, aroma za syrova bylo to jediné, co se mi na směsi líbilo. První věc, která vám bude vadit, je vysoký obsah dříví a slepenců, a to nejenom BC ale i V. Buď si musíte před každým kouřením pohrát s tříděním anebo přetrpět horší nacpávání i hoření. Vůbec mám pocit, že použité tabáky nebyly příliš kvalitní, navíc BC je tu na můj vkus příliš. Pokud jde o kouření, je Nappa valley dost citlivý na sílu nacpání. Hoří poměrně slušně, pokud ho moc neupěchujete - potom ale aroma, které vydává, je velmi nevýrazné. Když přitlačíte, bude chuť více intenzivní, ale zato máte zaděláno na močkování a tedy i špatné hoření, jak to ostatně u směsí s velikými kusy BC bývá. Když už si svou míru najdete, můžete se pustit do zkoumání chuti a vůně. Ani jedna není špatná, ale mě absolutně neoslovily. V místnosti byl kouř tolerován, ale nikterak neopěvován. Papírový obal nedrží dobře vlhkost a budete mít i problémy s lepicím uzávěrem, který prostě není na papírové balení vhodný.
Verdikt: Nappa valley je pro mě typickou ukázkou promarněné příležitosti. Dobré nápady, ale špatně provedené. Celkový dojem není sice špatný, ale určitě dost podprůměrný. Své příznivce si bude tento tabák hledat těžko - pro znalce je málo kvalitní, pro "naturály" příliš aromatický, pro začátečníky příliš složitý, nezaujme ani cenou, prostě bída. Z mnou zkoušených směsí se nejvíce podobá MB Original choice, tak třeba by mohl uspět u jeho milovníků. Podotýkám ale, že MB OCH mi připadá lepší ve všech směrech.

Paul Olsen - Cinnamon Premium blend (Modrý)

(Fénix)
     Tabáky slavného dánského blendera Paula Olsena (vytvářel směsi i pro dánský královský dvůr) se vyznačují vysokou kvalitou a především neobvyklými příchutěmi; skořicová směs je jedním z jeho typických produktů. Vyrábí je v licenci kolos A.&Ch. Petersen. Prodávají se v 50g plechovkách za 215Kč.
Na krabičce se píše: Kromě názvu výrobce a tabáku vlastně nic.
Plechovka má decentní krémovou barvu, jednotlivé druhy odlišuje barva znaku výrobce, zde je modrá. Kromě této značky, názvu tabáku a určení váhy už na krabičce nic není.
Provedení: Mixture V/B, možná trocha BC, nevím. Řez spíše jemnější.
Recenze: Nezapálený tabák voní velmi příjemně a výrazně, kupodivu jsem z něj necítil skořici. Mě voní zvláštně ovocno-kořeněně, známí říkali něco o sušených švestkách. Ke skořici se aroma blíží až po zapálení, ale kdybyste si to na krabičce nepřečetli, asi byste jí nepoznali. Okolí snáší vůni skvěle. Chuť je jemná a přesto plná, dost příjemná a jaksi sladkokyselá. Směs je slabá a jemná, hoří poměrně slušně.
Verdikt: Kvalitní tabák s neobvyklou příchutí, vhodný pro milovníky aromatických směsí nezaložených na BC. Začátečníkům jej nedoporučuji jen kvůli ceně, svým charakterem se pro ně hodí. Mě osobně velmi chutnal, ale pravidelným konzumentem se nestanu.

Danske Club - Cherry Mild

(Fénix)
     Jeden z mála tabáků, které jsem si koupil více než 1x. U Cherry Mild ovšem důvodem nebyla jeho ohromující kvalita, ale fakt, že šlo o můj 1. tabák a já si po té době zaboha nemohl vybavit, jak chutnal. Ta nostalgie...:)
     Ještě stručně k výrobci. Na tabácích Danske Club není uveden, ale v knížce Tajemství dýmky a v katalogu Mostex se píše, že je to právě Petersen. Celá řada se myslím vyrábí jen v 50g tobolkách. Všechny stojí 140Kč.

Na krabičce se píše: "A mild blend created from bright V tobaccos, B and BC. Fruity cherry flavour. Different cuts. Cool smoke."
Obal zapadá do řady Danske Club, má červenou barvu.
Provedení: Klasická mixture V,B a BC. Střední řez.
Recenze: Cherry Mild je učebnicovou ukázkou moderní aromatické V/B/BC mixture dánského typu. Takových tabáků je pro jejich oblibu a možnosti chuťových variací na (nejen) našem trhu nepřeberné množství, a právě třešňový/višňový flavouring a casing patří k těm nejběžnějším. Cherry Mild si v této silné konkurenci vede poměrně slušně. Např. v žebříčku časopisu Le Cigare&Pipe Style skončil v hodnocení cherry tabáků na třetím místě za červenými Paulem olsenem a Holger Danske. I já jsem si ho poměrně oblíbil, a to nejen z nostalgie.
     Syrový tabák voní pochopitelně po třešních, ale naštěstí poměrně decentně a nevtíravě. Vůně po zapálení má prakticky stejnou charakteristiku. Prohořívá velmi dobře, a jeho chuť se během kouření mění jen minimálně - toto jsou největší výhody oproti mnoha podobným tabákům nižší úrovně. Třešňová chuť je poměrně přirozená a nesyntetická, dobře si rozumí s tabákem a ani při delším kouření vám nepůjde na nervy. Vůně v místnosti je středně výrazná a je i nekuřáky velmi oblíbená. Cherry Mild patří mezi slabé směsi z hlediska obsahu nikotinu.
Verdikt: Klasická třešňová mixture nadprůměrných vlastností - povinnost vyzkoušet pro každého milovníka tohoto aroma. Cherry Mild je jemný a slabý tabák, jehož ovocná chuť i vůně jsou dostatečně výrazné, ale nevtíravé. Ničím vás pravděpodobně neoslní, ale ani nezklame, což je u tohoto typu tabáku dobré hodnocení. Je také velmi vhodný pro začínající dýmkaře.

Danske Club - Black Luxury

(Tonda)
Složení: dvakrát fermentovaná směs virginského a Burley tabáku
Vzhled: černý tabák jemného řezu
Vůně: výrazná a příjemná
Síla: lehčí tabák
Kouření: Tabák se dobře nacpává, hoří bez problémů. Kouř suchý,chladný. Chuť je harmonická, plná,nepřeslazená (i když sladká) a stálá. Nejsem si jistý, čím je tabák ochucen. Možná trochou alkoholu, skořicí … . Každopádně se podařil zajímavý tabák.
Verdikt: Ačkoli upřednostňuji přírodnější tabáky, tento vřele doporučuji.
Cena: 140 Kč / 50 g tobolka


Planta tabak

Holger Danske - Original Honey Dew (mellow)

(Fénix)
     Tato směs patří také k mým prvním tabákům. Dostal jsem jí darem a hned pro jistotu ve 100g dóze. Více méně díky tomu jsem se na Honey Dew naučil dýmat. Ač se jedná o příjemný tabák, tak když jsem viděl jak v krabičce neubívá, měl jsem občas sto chutí jej zahodit:-) Je nejjemnějším z řady Holger Danske. Nenechte se zmást názvem, jedná se sice o tabák dánského typu, avšak prudukuje jej německá Planta. 50g tobolka stojí 135Kč a 100g plech 270Kč.
Na krabičce se píše: Něco německy, co jsem poničil při strhávání cenovky. Stejně bych si to neuměl přeložit:-)
Jedná se o bílý obal s vyobrazením symbolu série Holger Danske - vikingskou dračí lodí.
Provedení: Ač vypadá na klasickou V/B/BC Mixture, dočetl jsem se, že se jedná o Mixture světlé Virginie, North Caroliny (také Virginie), Zimbabwe (také Virginie) a Orientálních tabáků. Nevím jak moc je informace pravdivá, ale hlavu si s tím stejně nelamte, Honey Dew má všechny vlastnosti V/B/BC Mixture.
Recenze: Nejdůležitější informací, která se k Honey Dew váže, je, že se jedná o tabák ideální pro začátečníky. Je jemný, slabý a v chuti přesto relativně plný. Silnou vůni a sladkou chuť zaručuje aromatizace ovocem a především Yucatánským medem. Z výše uvedených důvodů však tabák nemusí stačit zkušenějším kuřákům. Ještě podotknu, že Honey Dew dobře hoří a jeho vůně je více než jen snášena ve společnosti. Jo a nekupujte si víc jak 50g najednou, jinak vám začne lízt krkem!:-)))

Holger Danske - Black and Bourbon (luxury)

(Fénix)
     Skoro až po dvou letech dýmání jsem se dostal k ochutnání této populární směsi. Je to jeden z nejprodávanějších tabáků u nás, o čemž svědčí mimo jiné to, že se vyrábí kromě 50g tobolky (135Kč, recenzované balení) a 100g plechu (270Kč) také v 200g krabici (500Kč), což je dávka v našich končinách celkem neobvyklá. A hned zezačátku musím říci, že si Black and Bourbon své postavení zaslouží.
Na krabičce se píše: "Extremely mild black tobacco. Spicy US-Burley and selected Virginias. The tobacco flavour is fully developped during a special second fermentation. - A top flavour dissolved in Bourbon-Whiskey enriches this mixture"
Jedná se o černý obal s vyobrazením symbolu série Holger Danske - vikingskou dračí lodí.
Provedení: Stejně jako u Original Honey Dew je to trochu složitější. Na první pohled bych řekl tak 80% BC a 20% V. Ale nikde se nepíše, že by byl použit Cavendish, jen že byly tabáky podruhé fermentovány. Přikláním se tedy k textu na krabičce - B a V, nadvakrát fermentované. Ale určitě je směs obohacena ještě běžnou V - jsou jasně vidět světlé kousky. Řez je velmi jemný, bohužel našel jsem tam dost dřívek.
Recenze: Hned po otevření se na vás vyvalí velmi silné aroma, které vás bude od této chvíle provázet všude, kam s vámi půjde Black and Bourbon. Označit vůni jako "whiskeyovou" bych si nedovolil, nicméně je opravdu příjemná, sladká a výrazná (skoro až moc), řekl bych že z ní cítím exotické ovoce a... no... možná i trochu toho alkoholu, budiž. Ale určitě si netroufám tvrdit, že bych po vůni rozpoznal bílý a černý Holger Danske. Snad jen že černý je plnější a výraznější. Pozitivní je, že toto aroma po zapálení zeslábne, čímš se dostane tak na úroveň nejvoňavějších směsí některých většiny výrobců. Opravdu - kouř voní velmi hezky a okolí jej snáší skvěle, zmizí i trošičku umělotinový podtón, který má za "syrova". Po zapálení je už dokonce i trchu víc cítit bourbon. Chuť je stejně výrazná jako vůně a podle mého názoru je opravdu dobrá - sladká, plná a neštípe. Samozřejmě nic pro kuřáky latakie apod. Přestože je silnější než jeho bílý bratříček, stejně ho vřele doporučuji dýmkovým začátečníkům. Kromě výše zmíněných vlastností tabák dobře prohořívá (možná trochu horce) a jde dobře dokuřit až do dna. Jelikož se jedná o směs velmi černou (i když ne BC, viz Provedení), zasviní vám brzy hlavičku, pokud ji nebudete řádně čistit. Opravdu mě zklamal jen vysoký obsah dřívek v krabičce.
Verdikt:Nenechte se zmást přídomkem "luxury", tato směs se určitě neskládá z těch nejlepších tabáků a není určena "tabákovým labužníkům", jako luxusní označuje výrobce pouze přidané aroma; tomu ovšem také odpovídá slušná cena. Co dodat? Já osobně nemohu Black and Bourbon nic než doporučit. Ovšem jen milovníkům silně aromatizovaných, sladkých směsí a začátečníkům. I když s touto směsí si také krásně odpočinete po příliš častém kouření přírodnějších tabáků.

(piter)
Recenze: Jeden z mých oblíbených tabáků. Syrový má velmi příjemnou vůni, překrásnou, nejlépe bych ji snad přirovnal k nějaké dobré bonboniéře, určitě není příliš silná, zdá se mi akorát. Bourbon to však určitě není. V barvě tabáku převažuje černá, sem tam světlý kousíček. Je velmi jemně nasekaný, připravený akorát k nacpávání, avšak trochu vlhčí, doporučuji před kouřením rozložit a nechat trochu vyschnout. Hoří skvěle, přičemž se vůně dostává do okolí, které ji určitě ocení. V místnosti také dlouho zůstavá. Chuť je stejně dobrá jako aroma, možná ještě lepší -výrazná, hutná a sladká.
Závěr: Skvělý aromatický tabák a výraznou chutí a vůní, jeden z mých favoritů!

Holger Danske - Cherry Vanilla

(vzorky III.)
Novinka, cena prozatím neznámá.
Fénix: HD jsou aromatiky, které se vyznačují poměrně výraznou chutí. Cherry Vanilla se v tomto od bratříčků liší a svým charakterem mi připomněl spíše W.O.Larsen Smooth and Tasty. Jde o velmi světlou V/B/BC mixture založenou na Virginii. Aroma za syrova je jemné a na aromatik skoro nevýrazné a určitě mi nevoní ani po třešních, ani po vanilce. Poslední zmíněná vlastnost přetrvává i po zapálení, ale přesto mi chuťově vyhovovala. Celkový výraz je spíše "kulatý", ale na špičce jazyka je cítit kyselinka (asi ty třešně, no:) a to je příjemné zpestření jinak hladké chuti. I když je tedy aroma dobré, není moc výrazné, nikotin také tenhle tabák nezná.
2: Dost jemná směs vhodná pro slabší žaludky. Celkově mi Cherry Vanilla připadá jako dobrý tabáček pro dámu do společnosti.
Další názory: příjemná vůně i pro okolí... neurčitý suše chutnající cavendish... Docela příjemně překvapil. Nicméně si myslím, že svoje peníze za celý balíček nedám... má přeslazenou, těžkou, jednoduchou, až skoro nudnouchuť... očekával jsem výraznější cherry nebo vanilkovou příchuť či vůni... Z této skupiny asi nejhorší tabák. Rychle hořel, chuť nevýrazná až slámovitá... Po otevření je cítit z balení jen vanilka, ale po zapálení se projevila třešnička. Chuť tabáku byla výtečná od začátku až do konce... absolutne prumerny aromatik, aroma je trochu chemicke... průměrná směs, nepříliš výrazná, spíše neutrálnější... trošku zklamání, očekával jsem silnější vanilkové aroma... Tento vzorek mne mile překvapil. Ač aromatizovaný tabák, přesto příjemná vůně, žádná syntetická vanilka. Pěkně a pomalu hořel, chuť byla stálá po celou dobu kouření... tabák se Black and Bourbonu ba ani Honey Dew stejné řady zdaleka nevyrovná... přesvědčil mě o koupi... příjemně vyvážená, nasládlá chuť... Tak tenhle tabák mě absolutně ničím neoslovil. Chuťově a vlastně celkově mi připadl úplně prázdný... Totálne sklamanie. Cherry ani Vanillu som nejako na mojich chutových pohárikoch nepostrehol... tento tabák mě nezaujal, spíše bude vyhovovat začínajícím kuřákům...
Průměrná známka: 3 (z patnácti hodnocení)

Cellini Classico

(magoor)
50g tobolka 135Kč, 100g plech (krychlová dóza) 350Kč.
Na obalu: Les meilleures variétés légéres et aromatiques en provenance de Virginie et d'Umbria ont été sélectionnées pour ce mélange italien. Le jaune du Virginie s'harmonise avec les reflets noirs du "Black Cavendish". Un délicat gout d'orange ajoute au plaisir de fumer léger. / Per queste miscala italiana sono state scelte delle qualitá di tabacco di prim' ordine particolarmente leggere ed aromatiche, provenienti dalle coltivazioni della Toscana e dell' Umbria. Il giallo lumunoso dei eccellenti Virgin-Grade si armonizza noc i riflessi scuri del Black Cavendish. Il raffinato bouquet aranciato dall' aroma fresco e brillante garantisce un nobile piacere.
Chytrá literatura Harmonická směs zlatožluté Virginie a Black Cavendish a Burley s ovocným a svěžím aroma květů pomerančovníku. Poměrně lehká, aromatická směs.
Něco mého: Na čelní straně obalu se píše, že tento tabák patří do první kategorie evropských dýmkových tabáků a je připraven podle originální italské receptury. Nejsem nijak zvlášť velký znalec tabáků, tak nemůžu tyto slova potvrdit ani vyvrátit. Ale můžu říct, že tento tabák má velice jemnou a vyváženou chuť a vůni a doporučuji ho tímto všem příznivcům lehčích směsí.

Sans Souci

(Fénix)
     50g tobolka stojí 150Kč*, atypická osmiúhleníková 100g krabička 420Kč*. Obal je v "červené metalíze" se zlatými doplňky a vypadá luxusně.
Recenze vzorku: Sans Souci je tmavší směs V/B/BC s poměrně zajímavým, proměnlivým aroma. Za syrova voní po lehce zkvašeném ovoci, stejně chutná tak do 1/4 dýmky. Následně se charakter chuti přibližuje karamelu, hladší aroma pak zůstáva až do dna. V místnosti zanechává příjemnou vůni.
Verdikt: Dobrý aromatik, jehož aroma mě osobně ale úplně nesedlo. Zaujme jednoznačně změnou chuti během kouření!

Jacaranda

(vzorky III.)
140/50 tobolka, 390/100 netradiční krabička*
Fénix: Tmavá V/B/BC mixture založená na Black Cavendish. Řez je poměrně jemný a tak se tabák i přes vysoký podíl BC slušně nacpává. Vůně za syrova je ovocně sladkokyselá s převažující kyselou složkou (Někdo cítil třešně, švestky, možná alkohol. Pro mě to jsou ale maliny:). Chuť i vůně kouře jdou charakterizovat stejně. Přestože aroma není nejvýraznější, připadá mi pro tento typ aromatiku "akorát". Zato kouř se mi ale zdál štiplavý. Obsah nikotinu je dost nízký a tak se Jacaranda hodí především pro vyznavače nenáročných lehčích směsí, popř. do společnosti.
3: Slušný aromatik nijak výrazné chuti a se štiplavým kouřem. Aroma mi nesedlo.
Další názory: lehký, sladký, příjemně vonící po ovoci... trochu svíravá chuť není nejhorší ale nenadchne... Příjemná kořeněná chuť, trochu nahořklá, ale dobrá. Není to ale můj ideál - trochu mu chybí plný výraz a vůbec šmrnc... má příjemnou, bohatou až ovocnou chuť a pro společnost příjemné aroma... Jacaranda pro mě byla příjemným zpestřením. Pravidelným kuřákem se ale asi nestanu... tabák s příjemnou vůní, rychle hořel a docela rozpaloval fajfku, ať jsem dělal co chtěl... prijemna (a pomerne tradicni) vune exotickeho ovoce... jemnější řez, zajímavě voní, má celkem studený kouř, vlhkost tabáku je dobrá - vyvážená, neutrální, prohořívá ale rychleji... Velmi příjemná vůně, která skvěle doplnila chuť. Po zapálení jsem po celou domu kouření cítil nevtíravou příchuť nějakého ovoce, hoření bezvadné, síla tak akorát pro mně, až budu mít někdy příležitost, bude to kandidát na zakoupení... Tento tabák stejně jako Pergamon poměrně zklamal. V této cenové relaci jsem očekával trochu vyšší kvalitu... příjemný pro okolí, dobře hoří... překvapivě výrazná, ale přitom svěží chuť... ovocná vůně, která drží i po zapálení, takže kouř snáší i okolí, dobře prohořívá, celkově příjemný tabák... naprosto průměrná chuť, není sebemenší důvod tento tabák si kupovat... Chuť slabá, rychle se vytrácející. Není to tabák pro mě, ale příznivce si určitě najde... vhodný pro začátečníky a k nakouření dýmek pro aromatické kouření...
Průměrná známka: 2- (z patnácti hodnocení)

Pergamon

(vzorky III.)
175/50 tobolka, 450/100 netradiční krabička*
Fénix: Po lehkém zklamání z příbuzné Jacarandy jsem se k Pergamonu stavěl rezervovaně, ale musím říct, že mě potěšil. Jde o klasickou V/B/BC směs, doplněnou o orientální tabáky, vytvořenou (včetně ceny) v luxusním stylu. Nejdůležitějším znakem, odlišujícím Pergamon od desítek podobných směsí, je jeho zvláštní aroma. Vůni za syrova je těžké popsat, ale nijak moc nezaujme. Mnohem lepší je to po zapálení. Aroma je středně výrazné, ale já měl značné problémy jej separovat od chuti tabáku, což je u lehčích aromatiků dobrá vlastnost. Je v něm něco, co mě odkazovalo na podobné "sakra co je to za chuť" polopřírodní směsi jako např. Sherlock Holmes. Silou Pergamon nevybočuje z průměru své třídy, jako u Jacarandy jsem ale měl pocit že kouř "kouše".
1-: Nejlepší aromatik v 3. sadě vzorků, jediný bych si jej koupil. Kdyby byl levnější, mohl by se stát velmi populární směsí.
Další názory: lehce kořeněná, vyvážená směs s příjemnou chutí orientálních tabáků... Pro ochutnání není špatný ale jeho chuti jsem se brzy nabažil... Byla tam cítit příchuť nějakých oříšků, a projevovalo se to i mírnou štiplavostí. Celkem mi ale ničím zvlášť neučaroval. Chyběla jakási plnost chuti... Směs velmi příjemné, pikantní až lehounce nasládlé chuti. Pro společnost vonící aroma. Tabák dobře hoří. Kouření takovéhoto typu tabáku zlepšuje náladu a celkově povzbudí... lehká směs s ovocnou vůní, která žádným směrem výrazně nevybočuje... Tabák příjemné vůně, dobré chuti. Hořel klidně, vyrovnaně a pomalu. Mám z něj velmi dobrý pocit... přírodní chuť s jemnou příchutí smetany, prohořívá rovnoměrně... velmi decentni a prijemna vune, podobne se chova i v chuti - neni prevoneny... Tabák mě velmi zaujal. Vůně je velmi zajímavá, pikantní, jednoznačná... chuť je decentní, po celou dobu kouření neměnná, trošku kořeněná s neopominutelnou chlebovou příchutí což není můj šálek čaje... já aromatiky moc nemusím, ale tento bych si občas dal... svěží lehká chuť bez dalších pachutí... Spíše slabší tabák jemně aromatizovaný nějakým ovocem, nepodařilo se mi definovat co to vlastně ze vzorku cítím. Po zapálení vůně mizí, ke konci mi tento vzorek téměř nechutnal. Průměrný tabák... ač mě tento tabák překvapil, svým charakterem mi příliš nesednul a kupovat si jej nebudu, navíc vezmu-li v úvahu jeho cenu... Příjemné překvapení. Jemný tabák s příjemnou decentní vůní. Na vůně nejsem moc vnímavý, tuhle bych nazval ovocně-květinovou. Tenhle tabák by se mi nezprotivěl ani po delší době... chuť umělá, chemická divně parfemo vaná...
Průměrná známka: 2- (z patnácti hodnocení)

Nové! Danish Black Vanilla

(Graveir)
     plech 50g za 200Kč*, plech 100g za 330Kč*
Na krabičce se píše: "Excellent mixture, double fermented. Tobacco from best provinces. Mild taste and very pleasant Vanilla note." Přeloženo z němčiny.
Na plechovce ve víčku je prolis na odložení dýmky jako do popelníku. Milá věc. Tabák je v plechovce v igelitu.
Provedení: Směs světlého a dvakrát fermentovaného virginského tabáku s Burley. Aromatizováno vanilkou z Madagaskaru. Středně silný loose cut. BC a zbytek shruba 1:1.
Recenze: Po otevření vás ovane aroma vanilky. Silné ale přírodní, nikoli ono běžné chemické. Dále jsou cítit jakoby švestková povidla, skořice či nějaký sladký likér a to nikoli nepříjemně. Dobře se nacpává, vlhkost je optimální, žel místy je klacek…Ach ta Planta… . Dobře se zapaluje i hoří. Příjemně sladce chutná, vanilka je nevtíravá a chuť velmi dobře koresponduje s vůní. Takže se nekoná klasika typu: spousta vůně, ale chuť je na zblití. Chuť se drží tak po 2/3 doby, pak začne převažovat tabáková, spálenější složka. Společnost jej jistě ocení.
Verdikt: Po dlouhé době jsem kápl na tabák s přírodním ochucením a ovoněním. Vhodný pro relaxaci po silnějších neutrálech. Nemohu než doporučit.

Black and Bright (dříve Black and Mild)

(piter)
50g za 135Kč, 100g za 270 Kč, viděl jsem i větší paklík, neznám však podrobnosti - staré ceny, teď už je myslím dražší.
Na obalu: Luxury Black Tobacco. Mild and delightfully aromatic. The tobacco is so mild that is satisfies the highest demands.
Složení: Na Etrafice se píše: "Světlý a tmavý virginský tabák z Ameriky a střední Afriky, okořeněný významným orientálním tabákem. Dvojí fermentace zajišťuje stálou chuť a aroma" Nevím co bych k tomu dodal, tabák má v podstatě jen černou barvu(připadá mi to jako čistý Cavendish), sem tam tmavší hnědá. Nevím odkud použité tabáky pocházejí, fermentovavé však vícekrát určitě budou. Nasekání je jemné, případná nadměrná vlhkost se po pár dnech vytratí, hoří skvěle. Obsahuje však dost dřívek.
Recenze: Velmi specifické je pro tento tabák aroma - to je totiž tak silné a úderné, že mě po prvním otevření málem porazilo. Intenzita se sice po čase trochu sníží, ale i teď, kdy mám v balení tabáku na dně a otevřené je od Vánoc, je stále tak silná, že hravě překoná čerstvě otevřený Holger Danske Black and Bourbon, který je proti tomu intenzitou slabý odvar. Stačí jen špetku nabrat do prstů a aroma z vás nezmizí ani po umytí rukou mýdlem. Nevím k čemu bych tuto vůni přirovnal, vanilka a ani nic přírodního to určitě nebude. Opravdu nic pro slabé povahy :-) Možná si říkáte, že to bude asi pěkná břečka, ale omyl. Teprve po zapálení se totiž projeví výborná plná a hutná chuť, ve které je kromě aromatizace vyrázná i specifická chuť použitého tabáku (překvapivě). Vliv aromatizace na chuť je možná i menší, než u již zmiňovaného Black and Bourbonu. Kouř je hutný a voní přesně tak, jak očekáváte. Okolí se v názoru na jeho vůní rozchází - pro jednu skupinu je to zatím nejlépe vonící tabák, pro druhé je to hnus.
Závěr: Tabák pro milovníky těžce aromatizovaných směsí, slabší síly a výrazné chuti, zahrnující i podařenou chuť tabáku. Určitě však ne pro každého, se slabšími jedinci by intenzita vůně po otevření opravdu mohla seknout pod stůl :-) Toto jsem však přetrpěl a odměnou mi byla velmi příjemná chuť, díky které je tento tabák dalším z mých oblíbených.

Fisher Man´s Love Premium Black

(Twineryy)
100g plechovka stojí 330Kč* Recenze vzorku: Zatím jsem ho zkoušel tak dvakrát, ale je rozhodně zajímavý. Čekal jsem variaci na téma black cavendish, které se bude jen minimálně lišit od ostatních tohoto druhu. Fisherman se ale liší. Jednak chutí, která je výrazná, ale nevtíravá, tak vůní, která obsahuje zajímavou trpkou složku. Fishermman rozhodně vybočuje z řady tabákových "černochů" a stojí minimálně za ochutnání. Jestli si ho ale koupím 100g plechovku, to ještě dost zvážím:-)).

Presbyterian mixture

(Tibor)
50 gr plechovka, 200,- Sk. Vyrába Planta pre W.P.Solomona, Londýn.
Na krabičke je uvedené: Tento kvalitný tabak bol pôvodne bez mena. Miešaný bol pred prvou svetovou vojnou pre Dr. Johna White, niekdajšieho ministra cirkve v Glasgowe a predsedu Valného zhromaždenia v Škótsku v roku 1929. Túto zmes predstavil Stanleymu Baldwinovi, neskôr Earl Baldwinovi, ministerskému predsedovi v rokoch 1923-1935. Tomu sa tak zapáčil, že si ho dal pravidelne posielať a bol to on, kto ho nazval PRESBYTERIAN MIXTURE.
V knihách: Neobyčajne jemný Mixture z drahých amerických Virginií s malým podielom Latakia. Exkluzívny tabak so starostlivým spracovaním. Ako uvádza výrobca- veľmi aristokratická zmes.
Recenzia: S týmto tabakom som sa prvý krát stretol pred rokom v Karlových Varoch, kde som si ho doprial po koncerte, ktorý sme odohrali v rámci nášho slovensko - českého turné. S tabakoch, ktorým tróni latakia som mal do onoho času veľmi dobré skúsenosti, aj keď priznám, napchať si ich do veľkej hlavičky a nebodaj až po okraj som nedokázal. To ale hovorím o silných Dunhillových verziach, predovšetkým Night Cap, alebo aj Early Morning. Takže očakával som tak trochu niečo podobné... Otvoril som vrchnáčik a zvnútra sa k nosu jemučko predrala prívetivá vôňa. Ale nie taká, akú som čakal. Žiadna smolná údenina, od ktorej sa vraj aj kone plašia... Akonáhle som fajku zapálil,(opatrne len doplovice napchanú), nastal malý šok. Chuť neobyčajne jemná, harmonická, zato však slaná a údená, ako sa patrí. Dym má skutočne plnú, nevtieravú a rozhodne jednu z najpríjemnejších chutí, aké som doposiaľ poznal. Horí možná trošku rýchlejšie, ale rozhodne skvele. Stačí vám jedna zápalka a spokojne si fajku môžete napchať až po okraj. Bez obáv z mdlôb.

Krakonošova směs

(ch-34)
     Německá firma úzce specializovaná na mísení tabáků se zabývá i výrobou směsí jaksi lokalizovaných. Na Slovensku se prodává Jánošíkova směs, u nás Krakonošova. Nemohu vám říci, kolik toho mají tyto dva tabáky společného, a tak se pojďme mrknout na tu naší. Osobně si myslím, že jakákoli recenze bude zbytečná, neboť se jedná o jeden z nejlevnějších tabáků (75 Kč/50g v papíru, proto nebude pro žádnému dýmkaři proti srsti vyzkoušet si jej sám.
Na krabičce se píše: "KRAKONOŠOVA SMĚS lidový dýmkový tabák; KRAKONOŠ kouřil dle pověsti tabák navoněný bylinami. Proto i KRAKONOŠOVA SMĚS je směs Virginia a Burley tabáku obohacena výtažky z bylin a přírodních látek. KRAKONOŠ by určitě kouřil i tento tabák."
Obal je dosti pěkný a potěší nacionalisty, neboť poprsí bafajícího Krakonoše a české texty nepřehlédne nikdo.
Provedení: Mixture. Dosti jemně nasekáno.
Před podpalem: Vůně je příjemná a láká svým výrazným bylinným podílem. Při žvýkání se tabák chová velmi zdvořile, neštípe na jazyku, ale ani nijak výrazně nechutná.
Fajčení: Trochu pomrzí, že po zapálení ztrácí téměř své bylinné kouzlo. Potěší naopak svou dokonalou schopností hořet, a to především začínající. Díky provedení nespotřebuje začátečník krabičku sirek a krásně se naučí. Ani moc zprudka nechce se mu tlít. Po této stránce věci, není, co vytknout. Chuť je dobrá, nijak sladká, spíš uklidňující. Hodí se dle mého ke každodennímu kouření, ale i pro sváteční kuřáky nebude urážkou. Není nejsilnější, takže ani odér pro okolí nebude nijak těžko stravitelný. Pěkně se bafá ze čtečky.

(Plamen)
Mikrorecenze: Cenově opravdu milý tabák, příjemnou vůní bylinek neoslní, chutí nevýrazný ale pokud jste zmlsaní ze sladkých směsí jistě přijde vhod. Při zakuřování neuškodí.

(Twineryy)
Mikrorecenze: Tak jsem si na hory koupil zkušebně Krakonošovu směs. Musím říct, že za 75 kaček to je paráda. Tabák je bez zatvrdlin, jemně nasekanej, připravenej rovnou do dýmky. Kráááásně hoří, skoro sám. Chuť jemňoučká, nevtíravá a vydržela stejná až do konce dýmky. Prostě na zakuřování a pro dýmkové začátky ideál. Jednu výtku ale mám k balení - nebylo vakuovaný, takže tabák je trošku sušší. Chce to ho koupit někde, kde se moc dlouho nohřeje za pultem, aby jste nedostali rok starou mumii:-))

(Fénix)
     50g tobolka za 80Kč* Minirecenze: Neodolal jsem slibným recenzím svých předchůdců a pochvalným replikám na Diskusi a jako správný vlastenec jsem si koupil tenhle berlínský tabák;-))) Nezbývá mi než potvrdit většinu toho, co jste si přečetli výše. Jde o světlou směs V a B poměrně neobvyklého řezu - celkový vzhled by se dal (ve spojení s obalem bez "vacuum seal") ozančit jako "laciný", výrobce upřednostňuje výraz lidový. I když tabák obsahuje nějaké stonky a tuhé listy (i na listech je patrné použití nižší sorty), jsou nasekané tak, že nepřekážejí. Vůně za syrova nic moc, ačkoliv jsem měl štěstí na poměrně čerstvé balení. Krakonošova směs se dokonale nacpává a stejně skvěle hoří, začátečník by si k učení nemohl přát nic lepšího. Chuť po zapálení je spíše slabší, ale dobrá, bylinko-tabáková. Absolutně jí chybí "tělo" - na tomhle tabáku je krásně vidět, proč se dnes do většiny aromatiků přidává BC. Vůně pro okolí je snesitelná, síla tabáku střední až salbší.
Verdikt: Velmi zajímavý tabák, za tuhle cenu sotva seženete něco lepšího. Na techniku i chuťové buňky nenáročná lidová směs, která se sice kvalitou listí s dražšími kamarády srovnávat nemůže, zato ale leckterého předčí kuřáckými vlastnostmi. Dobrá volba pro nepřátele BC, kteří si nechtějí odpírat aromatik. Vzhledem k ceně příjemné překvapení!

Královská směs

(Fénix)
     Nejznámější "české" tabáky jsou produkovány německou firmou Planta. Nejkvalitnějším z nich je pro většinu z nás Královská směs. Na krabičce je sice napsáno Mostex, a i všechny ostatní texty jsou v češtině, avšak brněnský kolos zde figuruje jen jako dodavatel. Královská směs je k dostání pouze v balení typickém pro kvalitní tabáky - 50g plech - za odpovídající cenu 170Kč. Jedná se opět o jeden z mých prvních tabáků, takže mé postřehy nebudou zcela autentické.
Na krabičce se píše: "Luxusní dýmkový tabák".
Nad názvem tabáku se skví královská koruna, snad dokonce Svatováclavská:-) O složení se nic bližšího nedovíme. Popiska je provedena decentně, ve dvou odstínech červené.
Provedení: Mixture. Zdá se, že se jedná o směs převážně Virginie a Orientu. Jestli se dobře pamatuji, řez byl spíše silnější.
Recenze: Popiska nelže, jde opravdu o luxusní tabák. Mezi běžně dostupnými "českými" tabáky je to naprostá špice a může bez obav konkurovat lepším zahraničním směsím. Také jeho aroma je na naše poměry netradiční, ochucen je exotickým ovocem a vanilkou. Tyto příchutě mu po zapálení zůstávají a vůně je taktéž velmi příjemná. Co do síly, je Královská směs někde ve vyšším průměru. Další výhodou je česká lokalizace. Naopak cenou by se ke svým zahraničním bratříčkům tedy blížit nemusel. Přesto je Královská směs pro správného vlastence nezbytnost! ;-)     Mimo recenzí ode mne, od Fénixe, zde naleznete také příspěvky našich čtenářů. Pokud se i Vy chcete s ostatními dýmkaři podělit o zkušenosti s nějakým tabákem, napište! Skoro určitě Váš příspěvek uveřejním. Recenze posílejte na dymka.tk@seznam.cz.

Seznam autorů:
Fénix
magoor - Pavel Skořepa
Plamen - Vojta Žanda
Tuda - Kamil Naščak
ch-34 - Pavel Hloušek
Tonda - Antonín Jemelik
Tibor - Tibor Rostas
Bolek
Flash
Alferi
Twineryy
Tuton
piter
Forgi
Wolfrick
Gandalfino
Alrim
Graveir
Standa
Janek
vzorky - recenze na směsi rozeslané v rámci projektu Vzorky tabáku. V části Další názory jsou podstatné výňatky z recenzí napsaných výherci.
xxx - Zde můžete být i Vy! Stačí poslat vlastní recenzi na Váš (ne)oblíbený tabák!