Recenze


     Nacházíte se v ASI nejdůležitější a URČITĚ nejnavštěvovanější rubrice Dýmky.tk. Najdete zde to, co většina z Vás na internetu hledá (většinou marně). Tím je popis jednotlivých tabákových směsí a názory ostatních dýmkařů na ně. Vždyť než utratíme dvě stovky za tabák, rádi bychom o něm něco věděli. Informace od výrobce na krabičce někdy zcela chybí a pokud ne, často se dozvíte akorát že se jedná o "Absolutely unique tobacco, hand-blended according to an old secret recipe. Offers a great smoking pleasure." Když zjistíme, ze kterých tabáků je směs vyrobena nebo jakou má sílu, můžeme hovořit o štěstí.
     Na druhou stranu, ono se není čemu divit. Všechno je byznys a v dnešní době jsou informace tím nejcennějším. A uchovat svou kvalitní recepturu v tajnosti je prvotním úkolem každého manažera v tabákovém průmyslu. Bohužel, doplácíme na to my, dýmkaři. Tedy přesněji řečeno ti dýmkaři, kteří nemají svůj jediný oblíbený tabák a nic jiného nekouří. Ten, kdo se chce pustit do hledání své vysněné směsi, si musí přichystat pořádný balík peněz, jelikož asi bude nucen jít metodou pokus - omyl. Informace od výrobců jsou minimální, vzorky nebo menší balení tabáků jsou vzácností (u nás je výjimkou projekt Dýmky.tk a Etrafiky.cz pracovně nazvaný Vánoční překvapení) a tak jedinou zbývající možností jsou rady ostatních. A jen málokdo má za známého zkušeného znalce tabáků. Právě proto na Dýmce.tk vznikla tato rubrika, ve které se recenzenti pokusí o každém tabáku, který vyzkoušeli, napsat něco málo o tom, jaký byl, jak chutnal a jak na ně zapůsobil. Tyto informace mohou pak sloužit právě těm, kteří se pro svůj další tabák ještě nerozhodli. Naopak zkušení dýmkaři si mohou své zkušenosti porovnat a v případě jiného názoru vytvořit svou vlastní recenzi (protože jak jsem napsal v rubrice Druhy, dýmkový tabák je především osobní a velmi individuální záležitost).
     Nechceme si tu hrát na soudce tabáků. Informace, které zde naleznete, jsou pouze vyjádřením osobních názorů recenzenta. Pokud se Vám některá recenze nebude zdát úplně v pořádku z formálního hlediska, napište mi prosím opravu. A pokud se Vám nebude líbit názor recenzenta na Váš oblíbený tabák, napište recenzi vlastní! Čím více názorů, tím hlubší představu o testovaném tabáku si čtenář udělá. Navíc každým nově uvedeným a popsaným tabákem se snižuje nutnost dýmkaře experimentovat a tak si můžeme navzájem ušetřit spoustu peněz. A proto tedy ještě jednou: pište, pište, pište!!!;-) Adresa je dymka.tk@seznam.cz

Nyní jsou v databázi recenze na 97 tabáků od třiadvaceti firem.
Právě se nacházíte v části 2.

     Recenze jsou členěny do skupin podle výrobce. Tedy abych byl přesnější, podle značky, pod kterou je tabák distribuován. Ne vždy je totiž výrobce totožný s distributorem či firmou, vlastnící patentní receptury. Například tabáky "od Dunhilla" budou pod hlavičkou Dunhill, i když jsou vyráběny někým jiným.
     V recenzích se můžete setkat se zkratkami druhů tabáku. Pro Virginii platí V, Burley B, Black Cavendish BC. Ostatní názvy zkracovány nebyly.
     Tabáky recenzované magoorem mají položku Chytrá literatura - jde o knížku "Tabák, aneb co nacpat do dýmky" od D.J.Hingise, o které se dočtete více v rubrice "Hledání informací".
     Ceny tabáků jsou pouze orientační.
     Upravené!
K 1.3.2004 proběhlo překolkování dýmkových tabáků a tím i k jejich plošnému zdražení. Prozatím jsou zde uvedeny ceny staré, jen ty označené hvězdičkou (*) jsou aktuální.


Orlik

Skandinavik Mixture

(Fénix)
     K tomuto tabáku jsem přišel jako slepý k houslím (viz. Kde nakupovat? - Smoking land) a protože jsem ho poprvé kouřil v opravdu špatné náladě, neměl moc nadějí se u mne prosadit. Avšak stal se pravý opak a mezi aromatizovanými směsmi patří k mým favoritům.
Na krabičce se píše: "Skandinavik Mixture is a blend of Black Cavendish, mellow Burley and bright Virginia enchanced by a subtle flavour giving a superb finishing touch."
Na černém obalu je zobrazena slavná dánská loď "The Danmark" a po otevření si můžete přečíst něco málo o její historii. Zajímavé zpestření, ale kuřák by spíše ocenil více informací o tabáku než o lodi. Nedávno se obaly celé řady změnily.
Provedení: Mixture V/B/BC se zvláště vysokým podílem BC, středně široký řez.
Recenze: Přestože je Skandinavik Mixture klasickou Mixture, založenou na Black Cavendish, určitě nesklouzává k fádnosti ani tuctovosti. Již vůně Vám napoví, že před sebou nemáte až tak běžný tabák. Je z něj cítit lehce ovoce a především jakýsi alkohol, který se marně snažím identifikovat. Snad sherry nebo portské, každopádně ale něco "suchého". Toto alkoholové aroma pak zůstává i po zapálení, ovocné tóny mizí. Právě použití ne tak sladkých přísad činí z tohoto tabáku něco zvláštního. Je výborný pro začátečníky, ale stejně tak i pro znalce, kteří mají chuť na Cavendish avšak nechějí mít při kouření pocit, že jedí cukrovou vatu. Vůně je opravdu příjemná a neobvyklá, společnost jí ocení. Tento tabák dokázal nejen rozehnat mé chmury z koupě nechtěného, ale navíc mě donutil se z toho těšit.

(Plamen)
Mikrorecenze: Můj první "Skandinavik", doslova mne nadchnul nedřív velmi příjemnou vůní (souhlasím s Fénixem, snad jenom ten alkohol mi uniknul) chuť byla očekávatelná podle vůně ale rozhodně nezklamala. Vůně také velmi lákala i zaryté kuřáky cigaret. Za ty peníze určitě stojí.

Skandinavik Mildly Aromatic

(magoor)
Na obalu: Skandinavik MildlyAromatic is a flavourful, mild mixture aimed at those smokers who prefer an aromatic pipe tobacco.
Chytrá literatura: Velmi jemná směs složená ze světlých virginských tabáků a Burley. Směs s poměrně příjemným a výrazným aroma.
Něco mého: Jak je vidět, výrobce se v popisu svého tabáku moc nepředal. Přehnanými informacemi o svém výrobku sice neplýtval, ale jistě se řídí zásadou, že dobrý tabák si udělá reklamu sám. Já s ním v tomto případě souhlasím, protože jde o velice zdařilou směs s lehkou, mírně nakyslou chutí a s příjemným aroma.

Skandinavik Vanilla

(Fénix)
     První Skandinavik, který jsem si koupil po změně obalů. Zde se mi (narozdíl např. od Petersonů) zdá zásah do designu velmi povedený. 50g tobolka stojí 140Kč*. Na krabičce se píše: "Skandinavik Vanilla is a special mild Black Cavendish with two types of light Virginia added to create contrast and balance. Distinct sweet and fresh taste with the character of Vanilla."
Nové obaly jsou všechny světlé (béžové), k původnímu Danmarku přibyl ještě veliký lodní kompas na pozadí. Jednotlivé směsi se od sebe odlišují barvou pruhu se jménem. Popis lodi Danmark zůstal nezměněn, novinkou je pětistupňové značení á la Mac Baren - atributy Strength, Aromatic Taste a Room Aroma.
Provedení: Barevně velmi kontrastní směs velikých kusů tmavě černého BC a dvou druhů široce řezané světlé V.
Recenze: Po zkušenosti se skvělým Skandinavik Mixture a pozitivními ohlasy v diskusi jsem se rozhodl vyzkoušet také tuto směs od Orliku. Nový obal mě potěšil, stejně tak jako existence stupnice a údaje na ní (Strength -1, Aromatic Taste -4, Room Aroma -4). Měl jsem totiž zrovna zálusk na nenáročný sladký aromatický tabáček. Vůně po otevření byla podle očekávání velmi výrazná, sladká a příjemná, vanilka trochu ustupovala nějakému ovoci (sám výrobce píše jen "character of Vanilla"). Naopak na pohled mě Skandinavik Vanilla skoro šokoval - má ten nejširší řez, jaký jsem kdy u loose cut tabáku viděl. Charakter a velikost kousků BC je také velmi netradiční. Při prvních několika kouřeních mě tabák zklamal. Špatně hořel a proto ani požitek z kouření nebyl ideální. Než jsem jej odložil, rozhodl jsem se mu dát poslední šanci a nacpal jsem s ním svou největší dýmku. Rozdíl byl neuvěřitelný! Voňavý a hladký vanilkový kouř, velmi jemná chuť (vůně má v této směsi "navrch", dobré hoření. Příčiny původního neúspěchu jsou dvě. Zaprvé byl po rozbalení tabák hodně vlhký a zadruhé širokému řezu opravdu svědčí větší "kotel". Teď si na tomto Skandinaviku rád pochutnávám. Vůně v místnosti je nádherná, síla tabáku nízká.
Verdikt: Kvalitní směs moderního ražení, kterou široký řez předurčuje pro větší dýmky. Pro nízký obsah nikotinu se jím nemusí bát nacpat dýmku ani slabé žaludky. Složitější nacpávání a pomalé hoření naopak nebudou svědčit začátečníkům. Ideální kuřák - zkušený dýmkař s velikým freehandem, který dostal chuť na sladké.

(Graveir)
Provedení: Kombinace Black Cavedishe a dvou Virginii, BC vypadá ready rubbed, první V 1.2mm loose cut, druhá V jako podivný loose cut, neb listky jsou místy dost srolovány a vyskytuji se mezi nimi i o ploše desetikoruny. Jinak směs je rozumně vlhká, spíš méně než více.
Recenze: Po rozbalení na vás dýchne nádherné ovocné aroma s příměsí vanilky. Je to jeden z mých za syrova nejpříjemněji vonících tabáků. Tělo je ovocná ne zcela identifikovatelná vůně, na pozadí je lehce cítít Virginie, tóny vanilky a nějaké koření (nové koření, badyán) někdy cítíte květiny. Kvalita tabáku je dost slušná, žádné klacky, snad až na nutnost natrhaní chuchvalců V a místy i BC. Nacpává se pohodlně, chytá snadno a nezhasíná. Dává plný kouř, ze kterého neřve vanilka, ale ta je tam se spoustou dalších vůní. Cítím z toho něco, nějaké exotické ovoce, ale nedokáži to přesně identifikovat, což ještě zvyšuje požitek z tohoto tabáku. Chuť je lehounce kyselá, jemňoulince štípavá. Na jazyku cítíte drsnost a sladkost.
Verdikt: Příjemná jemná směs vhodná na procházky se slečnou či do společnosti, či jako relaxace po silnějších a zemitějších chutích. Neřve vanilkou jako Alsbo, ale má svůj velmi osobitý charakter. Mohu jen doporučit.

Skandinavik Regular

(piter)
50g tobolka za 120Kč.
Na obalu: Skandinavik Regular is a mild non-aromatic mixture aimed at those smokers who prefer a straight blend with a natural tobacco flavour.
Na čistě bílém obalu (starý obal) je navíc tradičně zobrazen Danmark + nějaké ty informace o něm.
Složení: Jedná se o nearomatizovaný tabák, složení nejsem schopen přesně určit, v barvě však převládá hnědá(Burley ?), místy světlejší Virginie, Cavendish tam asi nebude.
Recenze: Po otevření vás okouzlí velmi příjemná tabáková vůně, se silně patrným oříškem a hořkou čokoládou. Nasekán je středně jemně, bez dřívek a kazů, připraven k nacpávání. Hoří velmi slušně, doporučil bych ho i k zakuřování, snad i pro začátečníky. Chuť je hutná a výrazná, tabák a opět nějaké ty oříšky. Když jsem jej kouřil poprvé, byl jsem nadšen, avšak okolí tak nadšené nebylo - kritika od nekuřáků byla zlá, názor byl takový, že "puchne" a smrdí . . . . takže radši mezi kuřáky :-).
Závěr: Vynikající přírodní tabák s hutným kouřem a výraznou chutí, lehce až středně silný, po čase mé nadšení opadlo a davám si ho pouze občas, avšak to nic nemění na jeho kvalitě.

(Twineryy)
Mikrorecenze:tenhle tabák mi opravdu nezachutnal. Smrděl a chutnal skoro jako cigára, takže jsem dýmku ani nedokouřil. Okolí mě chvatně opouštělo a musel jsem si napravit reputaci krásně vonícím Captain Blackem:-)).

Alsbo - Black

(magoor)
Na obalu: This very mild blend is characterized by the Black Cavendish tobacco, complemented with a touch of light and bright, sweet Virginia leaf. The delightful vanilla type flavour ensures an extremely pleasant taste and room-note.
Chytrá literatura Směs vytvořená spojením virginského tabáku s velkým podílem Black Cavendish. Dochucena je tato směs výrazným vanilkovým aroma.
Něco mého: Tato směs je opravdovým požehnáním pro milovníky tabáků typu Skandinavik. Jde o velmi aromatickou směs. Je tmavá až černá a vlhká. Vanilkové aroma je méně výrazné než u Alsbo - Gold.

Alsbo - Cherry

(magoor)
Na obalu: The remarkable Dane with the pleasant cherry aroma. A blend of bulk cured Black Cavendish, fine Burley Tobacco and Golden Virginia Grades. Deliciously flavoufed with a combination of black and wild Cherry aromas - a unique combination created from one of our very old recipies.
Chytrá literatura Jemná směs světlé Virginie, Burley a Black Cavendish, zjemněná pomocí přírodních esencí z divokých višní.
Něco mého: Vřele doporučuji všem, kteří mají rádi výraznou sladko kyselou příchuť tabáku a výrazné aroma višní, za kterým se každý otočí a bude čichat co to voní. Mám to odzkoušeno z vlastní zkušenosti.

Alsbo - Whisky

(Fénix)
     50g tobolka stojí 120Kč*. Klasický Alsbo obal, ve žlutém provedení.
Recenze vzorku: Tabák má překvapivě nevýraznou vůni za syrova, whisky také příliš nepřipomíná (pro mě +). Je to V/B/BC mixture s kousky ready rubbed ochucená skotskou whisky. Nechutná vůbec špatně, zpočátku je dokonce cítit aroma á la whisky. Prohořívá dobře a ne příliš rychle. Po špatné zkušenosti s Alsbo Cherry příjemné překvapení.
Verdikt: Díky tomu, že není aroma whisky příliš výrazné, mi tenhle Alsbo poměrně zachutnal. Mezi aromatiky je sice jeden z mnoha, ale určitě si své příznivce najde.

(Wolfrick)
     Směs je vytvořena z toasted mild Burley s řezem plugs cut a oranžovou Virginií. Přidáním jemně zakouřeného Black Cavendish a pravé skotské whisky výrobce prý napodobuje skotské dědictví:-)
Recenze: Tento tabák je jeden z řady tabáků, které bych nazval neublíží mě ani okolí, ale proč jej kupovat. Řezán je dostatečně jemně, že není třeba jakékoli úpravy před vložením do hlavičky, krom přetržení některých delších či silnějších „vláken“ tabáku. Tabák je příjemně vlhký a drží si dostatečnou vlhkost velice dlouho (3/4 roku jej nebylo třeba zvlhčovat). Po otevření na vás dýchne příjemné aroma, které opravdu připomene skotskou whisky.
     Zapaluje se příjemně a k dokouření dokonce postačí i jediná sirka. Okamžitě po zapálení se uvolní příjemné, nepříliš silné aroma whisky, které je společností dobře přijímáno. Chuť samotná připomíná spíše neutrální tabáky, protože je prostě slabá. Vůně vydrží docela dlouho, jen spíše slábne. Oproti tomu chuť se zhoršuje jak se dýmka zahřívá. Jak to říct: „teplá whisky není nic moc“. Ale rozhodně nedojde ke zkysnutí.
Verdikt: Pokud bych měl tabák doporučit, tak začátečníkům, kteří chtějí zkusit alkoholové směsi a k zakuřování dýmek, které budou sloužit aromatikům.

Alsbo - Vanilla

(magoor)
Na obalu: The remarkable Dane with the unique vanilla aroma. Bright and mild Virginia Tobaccos blended with our super mild Black Cavendish create a mixture of outstanding quality. Our smooth vanilla flavour adds extra character and a perfect balanced taste and room note.
Chytrá literatura Vyvážená kompozice - tabák ze tří kontinentů. Tento tabák je vytvořen podle starého dánského receptu. Skládá se z Black Cavendish a vanilky. Velmi sladká chuť a plné aroma.
Něco mého: Tento tabák bych nedoporučoval osobám, které nejsou zvyklé na výrazné aroma vanilky, protože ta jezde opravdu nepřehlédnutelná. Chuť je jak jinak vanilková, lehce nakyslá. A ještě jedna rada. Nedoporučuji konzumaci pouze jako jediného tabáku. Nejlépe střídat s nějakými méně výraznými druhy tabáků.

(Graveir)
     tobolka 50g za 120 Kč
Provedení: Kombinace Virginie a Black Cavedishe, V je 1,5 mm loose cut a BC je asi ready rubbed. Kvalita ujde, akorát ten BC by mohl být lépe rozcupován, je nutná ruční úprava. Klacky jsem neobjevil.
Recenze: Po rozbalení vás doslova přepadne vanilka. Je jí tam opravdu dost. Voní skoro jako vaječný likér, na který jsem automaticky během kouření dostal chuť. Hádám, že by byl dobrý i v kombinaci s kolou či burbonem. Na pozadí vanilky pak je spíše schovaná vůně tabáku, ale za to příjemně kořeněná. Před nacpáním nutno nacupovat, zapaluje se dobře, ale hoří o něco hůř, sem tam zhasne. Kouř je plný, nakyslý rovnoměrně po celou dobu, a všude vanilka. :-) Připadal jsem si jako chodící cukrárna v kombinaci s květinářstvím. Spíše je lepší jí smíchat třeba s Kentucky Bird. Dost to pomůže oboum. Síla je tak 2. Ve společnosti vás za něj nepoženou, pokud nebudete ve steak baru, kam ta vůně nějak nesedne.
Verdikt: Pro milovníky výrazných aromatiků a milovníky vanilky, jinak spíš do vlastních směsí. Pokud chcete vanilku, tak raději sáhněte po Skandinavik Vanilla. Milovníci naturállů a latakií ruce pryč, to by byla vaše smrt. :-)

(Plamen)
Mikrorecenze: Vůní i chutí velice snadno zařaditelný tabák, chutí nasládlý vokolí vytváří aroma které většina lidí posoudí jako vanilkové doutníky ale vesměs je hodnotí kladně. Doporučuji nekouřit jenom tento, bez možnosti kombinace s jinými tabáky (Clan Aromatic; Krakonošova směs; Red dog).

(Fénix)
Recenze vzorku: Tohle je typický výrazný aromatik početné vanilkové rodiny. Nese si tedy všechny výhody i neduhy, které přímou linii tohoto rodu doprovázejí od nepaměti. Na krásnou, čistě vanilkovou vůni za syrova můžete lákat mravence a po zapálení slečny v okolí. V chuti díky bohu převažuje vanilka, což není u vanilkových tabáků až zase tak běžné. Ovšem čas od času vás tabák přesvědčí o tom, že asi nepůjde o příliš přírodní aroma, když sem tam vypluje na povrch umělá pachuť škvařeného casingu. Je ale nutno dodat, že to je jev běžný u drtivé většiny výrazných aromatiků a světlé výjimky by šly počítat na prstech jedné ruky.
Verdikt: Nejvanilkovější tabák, který jsem kdy měl. Narozdíl od Graveira mě ale přesvědčil lépe, než velmi podobný Skandinavik, který přecejen působí (na pohled i v chuti) o něco uměleji. Alsbo také postrádá výrazné ovocné podtóny, které mi u vanilkových tabáků spíš vadí.

Alsbo - Gold

(magoor)
Na obalu: Alsbo Gold is made from Golden Virginia leaf, blended with light Burley tobaccos. Black Cavendish has been added to give a unique contrast and a smooth smoke. A mild blend with a very pleasant room-note.
Chytrá literatura Zlatá Virginie z USA a tmavá Virginie z Afriky, obě spojené v harmonickou směs. Vanilkové aroma i příchuť řadí tento tabák k jemným, chuťově plným a vysoce aromatickým směsím.
Něco mého: K tomu není již co dodávat. Je velice lehká a chutná směs.

Orlik Club

(Fénix)
Tento tabák se u nás neprodává.
     Orlik Club jsem si přivezl z dovolené v Rakousku, protože jsem o něm z různých stran slyšel dost chvály. K nám se dříve dovážel, ale už několik let tomu tak není. Vyrábí se provedení 50g tobolka (recenzováno) a snad 100g plech.
Na krabičce se píše: Z venčí: "A Danish Mixture made from fine Virginia tobaccos, mellow Burley and mild Black cavendish. Orlick Club Danish Mixture is mild with a natural sweetness and a very pleasant room-note. Easy to fill into the pipe, slow burning with a cool smoke. A supreme smoking experience."
Zevnitř: "Opening new horizons. Orlick Club represents the new generation in aromatic pipe tobaccos. By using some of the worlds most sought after leaf tobaccos and combining loose cut, loose ready rubbed and broad cut tobacco we have produced a blend that burns evenly, is easy to smoke and offers the richness of flavour that every pipesmoker seeks. As a finishing touch we have added a specially developed topflavour that enchances the mild sweetnes of the choice leaf tobaccos and gives a very pleasant room-note. Taste Unlimited." Velmi elegantní tmavě modrý obal s zlatým lemováním a "erbovitým" logem. Vnitřní strana ze zlaté folie je poseta ještě zlatějšími nápisy Orlik Club a působí luxusně.
Provedení: Složitá směs loose cut a lehce ready rubbed V a B doplněná BC. Jednoznačně dominuje V a B, naopak BC najdete jen špetku.
Recenze: Tenhle tabák je poměrně odlišný od směsí na našem trhu. Výrobce o něm mluví jako o aromatiku, ovšem těm, kteří mají jako "normu" pro dánský aromatik např. Holger Danske Black and Bourbon, bude připadat spíše jako natural. Nejvýraznější je vůně za syrova (přesto velmi slabá), kde jsou znatelné zároveň tóny něčeho "hladkého" (smetana?) i nakyslého (nějaké ovoce). Tato vůně splývá s přirozenou vůní kvalitních tabáků a není proto příliš výrazná. Club se plní dobře a díky vhodné kombinaci řezů dost slušně hoří. Nacpávání svědčí také prakticky nulový obsah dřívek a vhodná velilkost ready rubbed i BC. Chuť je především tabáková, jen zaoblená jemným a hladkým, přesto specifickým aroma. To platí i o vůni, která je v okolí sice tolerována, ne však vítána. V hodně přírodní chuti je znát vyskoká kvalita použitého listí a tak je poměrně zvláští, že sám výrobce Club vydává za aromatik. Asi alibi proti radikálním zastáncům čistě přírodních tabáků... Každopádně tím tomuto skvělému tabáku znesnadňuje ceste k vhodným spotřebitelům. Stupeň aromatizace odpovídá asi tak přírodnějších směsím od MB typu Navy Mixture.
Verdikt: "Nejméně aromatický aromatik" jaký jsem kdy kouřil. Kvalitní směs pro znalce z dobrých tabáků doplněných velejemným aroma. Celkový luxusní výraz podtrhuje skvělé balení.


W.O. Larsen

Smooth and Tasty

(vzorky II.)
150Kč*/50g tobolka
Fénix: Překvapivě chutný aromatik, který si zaručeně oblíbí milovníci hladších tabáků. Jde o klasickou V/B/BC mixture středního až lehce širokého řezu, ochucenou velmi povedeně blíže nespecifikovaným aroma. Už vůně za syrova je "hladká", i když jsou v ní lehké navinulé tóny. Jakákoli kyselost ale mizí po zapálení a chuť i vůně se asi nejvíce blíží vanilce. Tabák je jemný, neštípe a jeho chuť je velmi zaoblená, přitom plná a jednoduše "chutná". Hoří dobře, je slabý a hodí se jak pro začátečníky, tak pro vyznavače lehčích aromatiků. Jedna z mála výtek jde na určitý obsah tuhých kousků, především hroudek BC a stonků.
1-: Skvěle smíchaný a ochucený aromatik vhodný pro denní kouření i svátek. Příjemné překvapení!
Další názory: Příjemný,jemný a nevtíravý tabák,dobře hořící bez problémů až do konce... klidně hořel, chuť vlídná... ničím nezaujal... moderni a docela prijemny tabak... Jemná nevtíravá vůně až jakoby s přídechem květin. Hoří dobře a rovnoměrně, je lehoučký (asi nejjemnější, jaký jsem kdy měl). Doporučoval bych kouřit určitě bez filtru. Musel jsem se poměrně hodně soustředit na chuť, abych si ji vůbec vychutnal - tak je pro mě směs slabá. Řekl bych, že tato směs je určená pro kouření mezi dvěma silnějšími tabáky, pro odlehčení. Název vybrali velmi dobře a pravdivě... je to můj oblíbený tabák... jemný tabák s docela dobrou příchutí... jemný, nevýrazný, méně aromatizovaný a méně vonící... dobře se nacpává, hoří, na jazyku neštípe, jemný, dobře prohořívá, okolím velice dobře hodnocen... Po otevření příjemné aroma po něčem co se mi nepodařilo identifikovat, troch hůř hořel, jinak opravdu jemná a výrazná chuť po celou dobu kouření. Hustý a plný dým. Pro okolí přijatelný... Opravdu smooth and tasty tabák. Jemný, lehký vhodný pro každodenní kouření... Lehce až středně aromatická klasická mixture s příjemným aroma, poměrně dobře hořící, s vcelku dobrou chutí, kterou si držel od začátku do konce v podstatě nezměněné formě a nejlépe by se dala popsat právě slovy "smooth and tasty".
Průměrná známka: 2 (ze čtrnácti hodnocení)

Mellow mixture (Zelený)

(Fénix)
      Slavný kodaňský blender a majitel tabákového baru W.O.Larsen vyslal do světa (relativně nedávno) novou řadu svých tabáků (Masters blend), které by se daly označit jako "moderní". Jejich výhodou je především to, že je jich teď všude plno, a tak se dají sehnat nejen v dýmkařstvích, ale i v běžnějších trafikách. Jedním z nich je Mellow mixture. Po Mac Barenech je Larsen první firma, jejíž tabáků jsem sehnal 5g vzorky. Podle jednoho takového je taky psána tato recenze.
Na krabičce se píše: "Mellow mixture is a mild and slow burning mixture made from choice leaf tobaccos. Our leafblenders have mixed two different ribbon cut BC tobaccos with toasted B. To enchance the natural sweetness of the blend, they have added mature golden cross cut V. A touch of ginger added to the supreme blend gives a mellow taste with a very pleasant and fresh sweetness."
Obal vzorku je tuším podobný originálu - Zelená pastelová barva a dosti nečitelnými nápisy.
Provedení: Mixture 2xBC/B/V. Na první pohled upoutá extrémně široký řez loose cut tabáků, který byste možná ještě čekali u BC, ale u B velmi překvapí. Ve vzorku nebyla V dozajista upravena cross cut, jak uvádí výrobce, ale ready rubbed. Nevím zda je to stejné u originálu.
Recenze: Vůně tohoto tabáku neobvyklého vzezření je před zapálením opravdu lákavá. Cítím z něj nejen jakési ovoce, ale dokonce i ten zázvor, uváděný výrobcem. Nepěchuje se příliš snadno a také se hůře zapaluje, o to pomaleji a klidněji pak hoří. Chuť v dýmce je poměrně příjemná (kořeněně sladká), stejně tak i vůně, i když jsem měl pocit, že okolosedícím zvlášť neseděla; tabák není příliš silný.
Verdikt: Směs, která asi každému nesedne, ale určitě si získá mnoho příznivců. Pro horší schopnost chytit bych ji nedoporučil začátečníkům. Nejlépe bude asi chutnat v dýmce s velikou hlavičkou. Výběr zvláštního řezu a aroma této směsi dávají jasně najevo, jakým směrem se dnes Larsen ubírá. Tento moderní tabák je, stejně jako jeho dva bratříčci, určen především nové generaci kuřáků. Mě osobně chutnal, ale neohromil. (Ale přiznávám, že podle jednoho zakouření se tabák samozřejmně soudit nedá.)

Golden Dream (Modrý)

(Fénix)
      Další z řady Masters blend, jejíž velkou výhodou je vysoká dostupnost. Opět jsem měl možnost vyzkoušet vzorek zdarma. Proto jsem tabák kouřil jen jednou, takže recenze nemůže být plně objektivní.
Na krabičce se píše: "Golden Dream is a smooth blend of delightful, mild V tobaccos and mature toasted B. To enchance this mixture, we have added our special BC tobacco. The V and BC tobaccos are both loose cut, whereas the B has been lightly pressed and matured before cutting. We have finished the blend with a tempting, sweet flavour note, creating a distinct freshness."
Obal stejně provedený jako u Mellow Mixture, jen barva je pastelově modrá.
Provedení: Mixture V/B/BC. Kromě ready rubbed B jde o loose cut. B je natrhán na malé kusy a řez V a BC je průměrné hrubosti, tabák se tedy cpe poměrně dobře.
Recenze: Vůni je celkem těžké identifikovat, snad exotické ovoce. Zapálený tabák voní a chutná příjemně ovocně-sladce, ale ničím zvláštním neupoutává. Je jemný, hoří dobře, pro okolí je relativně voňavý.
Verdikt: Příjemný, sladce cavendishový tabák pro každou příležitost. Takových je ale všude dost. Golden Dream je "jedním z mnoha" - nepřekvapí ani neurazí. Nemám ale určitě nutkání si jej koupit.

A True Delight (Zelený)

(Fénix)
50g tobolka stojí 150Kč* Recenze vzorku: První z "nové" serie Larsenů, který jsem ochutnal. Je to světlejší V/B/BC mixture středního řezu, klasický aromatik moderního ražení. Je opravdu silně parfémovaný, za syrova voní jako květinářství, nejvíce připomíná růže. Po zapálení chutná velmi dobře, i když "příchuť" rozpoznat nedokážu, vůně linoucí se z dýmky je příjemná a láká pozornost lidí v okolí.
Verdikt: Učebnicový moderní aromatik, který se hodí do společnosti. Kuřáci přírodních a anglických směsí samozřejmě ruce pryč.

Van Nelle tabac

Amphora - Rich Aroma (Zelená)

(Fénix)
     Někteří z vás se asi diví, proč sakra není u Amphory jako výrobce Douwe Egberts. Já jsem si však nedávno koupil balení Zelené a na něm jasně napsáno Van Nelle tabac. Vypadá to, že stará dobrá D.E. to zabalila;-) Zpatky k vlastnímu tabáku. Pro mnoho dýmkařů je Amphora symbolem doby minulé, kdy byla jediným západním tabákem, který šel u nás jakž takž sehnat. Někteří ji proto považují za něco méněcenného, neznalí problematiky ji dokonce řadí k "levným tabákům". Nejen letmý pohled na cenovku ukazuje, že tomu tak není. Všechny Amphory se prodávají jen v 50g tobolce, většinou za 134Kč.
Na krabičce se píše: "A rich and full tobacco, infused with a sweet but subtle hint of hazelnuts, to give a taste that is rich, mellow and intensly enjoyable."
Tobolka je jednoduše zelená. Její barva je tradičním rozlišovacím znakem jednotlivých Amphor.
Provedení: Tabák se skládá z V, B, Orientu a Kentucky. Pokud jde o způsob zpracování, je to trochu složitější. Výrobce říká, že je to Cavendish, avšak na pohled se jeví spíše jako ready rubbed (jsou patrné barevné rozdíly mezi jednotlivými druhy tabáku). Jde tedy o Cavendish (pravděpodobně kvůli nám neznámému procesu lisování), avšak takový, u něhož se rozdíly s ready rubbed stírají. Více v sekci Tabák, rubrice Druhy.
Recenze: Amphora je skutečná klasika. To ale samozřejmně ještě nemusí znamenat, že vám bude chutnat;-) Zelená se od svých sestřiček liší především tím, že nemá cavendishovsky sladké aroma. Je sice nasládlá, ale spíše díky vhodné kombinaci tabáků. Určitě se ale nejedná o neutrální tabák! Chuť je hutná, kořeněná, s lehkým nádechem lískových oříšků. Vůně je před otevřením velmi intenzivní, bohužel až trochu uměle. I po zapálení mi vadila určitá "nepřírodnost" jak chutě, tak vůně. Ač se jedná o aromatizovanou směs, mému okolí kouř příliš nevoňel. Asi od půli dýmky se skoro ztratila chuť oříšků. Tabák hoří dobře, skoro jako loose cut.
Verdikt: Byl bych nerad, kdybyste si z recenze odnesli pocit, že Zelená za moc nestojí. Vůbec ne. Je to dobrý tabák, ale není to můj styl. Doporučil bych jej milovníkům tradice Amphory (i když se po zmněně výrobce údajně snížila kvalita) a všem, kteří mají rádi Cavendishe, ale vadí jim jejich sladkost. Btw. poslední dobou mi tento tabák chutná o dost víc:)

Amphora - Regular

(magoor)
Na obalu: There is surely no better balanced on earth than Amphora Regular. Composed of finest Burley, Kentucky, Virginia and Oriental tobaccos, it achieves the rare distinction of being a smooth, slow burning smoke with a full taste yet a deceptively light character. This is the result of two centuries of blending experience and our unique Cavendish process. Mild, mellow and immensely enjoyable.
Chytrá literatura Cavendish připravovaný z Virginie a Burley s podílem Orientu a Kentucky. Krátký řez 1,6 mm. V ústech mírný, avšak ne příliš lehký.
Něco mého: Tento tabák je určen spíše pro náročnější kuřáky. Jde o směs s vyváženou přírodní silnější chutí, která je velmi výrazná. Je velice vlhký, proto se nehodí k zakuřování.

Amphora - Full Aroma

(magoor)
Na obalu: You'll find more than two ceturies of experience and craftsmanship in every packet of Amphora Full Aroma, not to mention an exquisite blend of first grade tobaccos - toasted Burley, smoky Ketucky, exotic Oriental and colourful Virginia. This unique blend gives a deliciously fragrant aroma with a hint of fruit blossom for a well rounded mellow flavour. Our unique Cavendish process further enhances the quality of this Dutch masterpiece, guaranteeing a cool, even burn.
Chytrá literatura Složení obdobné jako u Amphory - Regular. Liší se plným ovocným aroma i příchutí.
Něco mého: Velice zdařilá směs. Výrazné aroma je patrné i pro okolí. Je to vlhčí směs tvořící výrazný chuťový ocas v ústech.


Koninklijke Theodorus Niemeyer

Clan - Aromatic

(magoor)
Na obalu: There is no tobacco like CLAN, cool and fragrant, mild in taste and slow burning. Every well filled and well lit pipe is a new pleasure. A carefully guarded, secret blend of no less than 14 different tobaccos from all over the world is the basis of CLAN's unique character.
Chytrá literatura Směs vytvořena z Virginie, fermentovaných indonéských tabáků a trochu Latakie. Sladká směs s lehkou příchutí čokolády a karamelu.
Něco mého: Tabáky Clan a Amphora jsou v našich zemích velice oblíbené. Zkuste se zeptat někoho ze starší generace. Určitě vám odpoví, že se s těmito druhy jistě setkal. Tato směs je velice zdařilá, s vyváženou chutí a vůní. Já ji většinou používám k zakuřování. Důvodem je dobrá sypkost tabáku a právě ta jemná chuť, která prakticky neovlivňuje briar. Určitě bych ji doporučil všem začátečníkům, ale i "fajnšmekrům."

Clan - Malt Whisky

(magoor)
Na obalu: Clan Malt is a cool and easy burning blend, composed of more than 14 different types of tobacco. The carefully selected tobaccos combined wiht a touch of 12-years old Malt Whisky, gives Clan that unique well balanced character.
Chytrá literatura Tato směs je vyrobena z tabáků z Indonésie, Zimbabwe a Brazílie. Ochucen a aromatizován je tento tabák pomocí sladové whisky.
Něco mého: Tento tabák má zcela charakteristické aroma. Je spíše už pro otrlé dýmkaře. To neznamená, že by se ho měl začátečník stranit. Pokud si na něj troufá, proč ne.

(Fénix)
50g tobolka stojí 140 Kč.
Na krabičce se píše: (viz. magoorova recenze)
Klasický Clanovitě - tartanový obal, oproti Aromaticu ale ve "vertikálním" provedení.
Provedení: Opravdu velmi jemně řezaná mixture ze 14ti různých tabáků. Veliké plus - zvláště nízký obsah "dříví"!
Recenze: Malt Whisky má se svým známějším bratříčkem Aromatic dost společného, především velmi jemný řez, předurčující ho především do dýmek s menší hlavičkou. Není v něm ale (tuším) žádná Latakie. Hlavní rozdíl spočívá v ochucení; zde se jedná o pravověrný whisky-casing, nic ve stylu Holger Danske - Black and Bourbon. Z tabáků, se kterými jsem měl zatím tu čest se seznámit, má Malt Whisky nejblže k Petersonské Irish Whiskey. Clan má ale oproti přírodnímu Petersonovi více výrazné dodávané aroma. To mu ovšem na kvalitě neubírá a vzhledem k jeho ceně bych řekl, že si v silné konkurenci whisky a whiskey tabáků může udržet slušnou pozici. Díky rovnoměrnému řezu hoří vyrovnaně, i když relativně rychle, zvláště, je-li sušší. Vůně není okolí odporná, ale s žádnou chválou jsem se také nesetkal. Stejně jako u Irish Whiskey mi ke konci začal kouř stoupat do hlavy a houpat se žaludkem, čímž mi dával najevo, že silnější whisky směsi asi nebudou pro mě tím pravým ořechovým:-)
     Nové - Po několika dalších kouřeních jsem si C-MW poměrně oblíbil - především mi imponuje kvalitní propojení aromatizace s velmi plnou chutí dobře smíšených základních tabáků.
Verdikt: Clan je učebnicový příklad tabáku ochuceného whisky. Potěší příznivce tohoto alkoholu, výraznějších chutí a menších dýmek. Určitě bych ho ale nedoporučil začátečníkovi, který by mohl mít problémy jak s nikotinem, tak poněkud vlezlou chutí whisky, která (v případě, že mu nezachutná) může na několik dalších kouření okupovat dřevo dýmky.


Dunhill

De Luxe Navy Rolls

(Flash)
Složení: Virginia kořeněná Perique
Vzhled: tenké a elegantní koláčky velikosti mexického půldolaru
Vůně: velmi pěkná, tabáková, vyzrálá, poměrně přírodní
Kouření: Středně silný a vysoce kvalitní tabák, plná chuť, je hodně cítit Perique, Virginia dělá spíš tělo, velmi pěkně, pravidelně a bezproblémově hoří, kouř je čistě přírodní.
Verdikt: Jednoznačně doporučuju. Cena 330Kč/50g plech.

My Mixture 965

(Tonda)
Složení: Cavendish,Latakia,Oriental
Vzhled: tabák jemného a podlouhlejšího řezu, mix zlatavé a tmavé barvy
Vůně: tabáková, kouřová, lehounce nasládlá
Síla: střední až siný tabák
Kouření: Tabák se poměrně dobře nacpává, hoří relativně bez problémů.(Mám pocit, že většinou směsi s Latakií vyhasínájí častěji.) Kouř je chladný,hutný a suchý. Chuť je harmonická, plná,tabákově-kouřová, tak akorát nasládlá. Její intenzita se stupňuje a bohužel v nejlepším tabák dohoří a zůstane jen bílošedý popel.
Verdikt: Vedle Balkan Sobranie a Old Dublinu můj nejoblíbenější tabák s Latakií, takže doporučuji.
Cena: 250 Kč / 50 g plech

Nightcap

(Gandalfino)
Chytrá literatura: "Silná, kouřově kořeněná směs z temné Virginie, Orientu, Latakie a Perique. Řez kolem 2 mm. Tento tabák je uváděn jako nejsilnější z Dunhillových směsí."
Recenze: Naprostá klasika s dlouhou tradicí a spolu s Balkan Sobranie můj neoblíbenější. Výborně vyvážená, pomalu hořící směs z těch nejkvalitnějších tabáků. Komplexností chuti mi připomíná právě Balkan Sobranie - v tom smyslu, že nikdy neunaví. Chuť se během kouření stále vyvíjí, zhruba v poslední třetině začne Perique tvrdit muziku. Žádný spálený jazyk, chladný a přitom hutný kouř. Tenhle tabák je měřítko, podle kterého by se měly posuzovat kvalitní latakiové směsi.Nightcapu by se snad dalo vytknout jediné: je DOST silný. Už vůně v plechovce naznačuje, že nepůjde o žádnou selanku a chvilku po zapálení poznáte, co je to "sametové kladivo". Mně osobně to vůbec nebylo nepříjemné, ale zapomeňte na Nightcap, aniž byste před tím vyzkoušeli něco "měkčího", třeba My Mixture 965.Tohle je latakiová bomba. I okolí přijme Nightcap nadšeně pouze v případě, že s ním má taky nacpáno.
Mýty vs. realita
1. Nightcap je doporučován kouřit spíše ve větších dýmkách. - Zkusil jsem ho i ve dvou malých a při troše pozornosti jsem nezaznamenal rozdíl v kvalitě p(r)ožitku.
2. K Nightcapu se doporučuje popíjet červené víno. - Vyzkoušel jsem (Cabernet, Vavřinec) a je to opravdu lahodná kombinace.
3. Noční čepeček (jak už název napovídá) se doporučuje kouřit až před spaním, nejlépe co nejblíž posteli. - Zvláště u větších dýmek záhy poznáte proč...

London Mixture

(Tuton)
     Tabák se prodává v plechovkách o hmotnosti obsahu 50g a cena za toto baleni je 270,- Kč* (dříve 250,-).
Obal: Vzhled plechovky je tradiční a naplňuje mou představu klasického balení. Délesloužící kuřáci již asi zaznamenali, že dříve bylo slovo "dunhill" psáno poněkud odlišným druhem písma. O důvodu změny si netroufám spekulovat.
Na krabici se píše: "Medium cut matured virginian and oriental tobaccos soft and mellow flavour".
V knize "Kouzla a taje dýmek II." pak najdeme následující: "Tabák s typicky anglickou chutí i vůní, tedy kouřový a kořeněný. Obsahuje přibližně 15% Latakie, Black a Golden Cavendish, ale jeho základem jsou orient a Virginie. Poměrně silná, avšak lahodná směs.
Recenze: Navzdory všem doporučením jsem si právě tuto směs vybral pro své první setkání s fenoménem zvaným latakie. Nedělal jsem si iluze o síle tabáku, ale říkal jsem si, že kdo přežil University Flake od Petersona, musí již přežít všechno. I tak jsem při prvním kouření použil raději menší dýmku. Vůni latakie nelze nevnímat již před otevřením plechovky. Když pak sejmete víčko, je to teprve síla. Kdo někdy vymetal komín, dokáže si popisované aroma velmi dobře představit. Nevím čím to, ale mě k latakii prostě něco táhlo a můj nos byl tedy nadšen. Po zapálení směs už nevoněla tak ostře, přesto by asi žádný dýmkař nezůstal na pochybách, jaký že to tabák vlastně kouří. Překvapila mě chuť, která byla velmi jemná a lahodná. Onen uzeně smolný nádech pak lehounce postupoval po patře a příjemné dráždil chuťové i čichové buňky. A to celé vydrželo po celou dobu kouření. Síla nikotinu mi roztočila hlavu a rozbušila srdce. Nemohu ale říci, že by mé pocity byly nějak nepříjemné. Verdikt: Své volby v žádném případě nelituji, tabák mě skutečně okouzlil. Ze svého pohledu mohu říci, že chce-li někdo vyzkoušet "English Smoke" a má již něco za sebou, "Londýnské směsi" se bát nemusí. Předchozí obeznámení se s nějakými silnějšími tabáky ale považuji za nezbytnost. Věřím, že ani zkušené "latakisty" by tato směs nemusela zklamat a mohla by pro ně býti příjemnou obměnou. Úplní dýmkoví začátečníci nechť se však poohlédnou jinde. Jim by asi "Londýn" moc potěšení nepřinesl.


Stanislaw

Pilot blend - modrý

(vzorky II.)
190*/50 plech
Fénix: Velmi dobrý aromatic s plnou, ale nevtíravou ovocno-květinovou vůní a chutí, která neškrábe na jayzku. Je zpracován moderním křížovým řezem, který dobře udržuje vlhkost, pomalu a chladně hoří. Je ovšem poněkud náročný na styl kouření, proto není vhodný pro naprosté začátečníky. Když dobře nacpete a podpálíte, vydrží vám kvalitní chuť (snad ovocná) v nezměněné formě až do dna. Pilot blend je založený na Burley, není příliš silný a jeho vůně je dobře snášena nekuřáky.
2: Kvalitní aromatik moderního ražení, určný těm, kterým nevadí řez cross cut.
Další názory: ”Plný” košík ovocné exotiky. Tímhle tabáčkem rozhodně nikoho neurazíte ve spolecnosti a Vy si ho dobře užijete... Skvělý řez, hoření bez problémů, ale že by se jednalo o něco čistě originálního a nového, za to bych ruku do ohně neházel. Přesto chválím... tabák rychle hořel, žádná výrazná chuť ani aroma... kdybych mel rad tenhle typ tabaku tak bych ho oznacil za takovy, spis slabsi, prumer... Vyvážená směs, nic z ní "neční". Chuť bych popsal jako hodně kulatou s přídechem jakoby něčeho suchého. Během kouření se mi zdálo, že se chuť mírně zakyselila. Větší vlhkost tabáku je příjemná - je to tak akorát. hoří klidně a pomalu. Docela mě tento tabák překvapil... Tomuto tabáku dominuje vůně sušených švestek nebo spíše meruněk. Část tabáku jsou lisované a nařezané kostičky,které se velice těžko dají rozmělnit a následně špatně prohořívají. Tabák hoří pomalu,chuť těžko definovat,spíše tabákovo švestková, vůně příjemná pro okolí. Průměrný tabák, který ovšem chutí a vůní nijak nevybočuje z davu... nejlepší z trojice Stanislaw... tabák zdá se silnější, více aromatizovaný, méně výrazná vůně... Po otevření příjemná vůně s nádechem švestek, zajímavá kombinace tabáků. Kouření - velice příjemné, dobře hoří... Po otevření jemná příjemné aroma, dobře a pomalu hořel, chuť po celou dobu kouření konstantní, pěkný hustý kouř. Bohužel mne příliš neoslovil... Tabák je jemně aromatizovaný, a i při kouření se line z dýmky lehké příjemné aroma, takže i pro okolí je přijatelný... Výborný tabak, vhodný pre akúkoľvek príležitosť a na každodenné fajčenie, ako pre začiatočníkov tak aj pre dlhdobejších fajčiarov. Je v ňom cítiť vôňu a chuť tabaku, pričom je príjemne (nie prehnane) sladký, pritom nie je silný a neštípe na jazyku. Tento tabak uričte nebude chýbať na mojom zozname obľúbených značiek... Dobrý tabák, nevybočuje z řady, ale nijak extra mne nezaujal. Myslím, že podobných tabáků je na trhu spousta... Asi nejlepší tabák ze vzorků. Složením mixture, prokládaná kostičkami slisovaného tabáku (cross cut), byla tak vzhledově nejzajímavější, čímž u mě také bodovala. Aroma příjemné. Tabák hořel dobře, chuť plná a jemná, stejně jako ostatních vzorkových tabáků spíše nevýrazná, vůně se okolí líbila a mě vcelku taky :-) Dával myslím nejhutnější kouř.
Průměrná známka: 2- ( ze čtrnácti hodnocení)

Czech aromatic - zelený

(vzorky I.)
190*/50 plech
Fénix: Czech aromatic je klasická V/B/BC mixture, středního řezu s občasnými neobvykle velikými kusy. Vůmě za syrova je stěží určitelná a relativně slabá, nejvíce mi připomíná jemnou kombinaci ovoce/vanilka/rum. Po zapálení se chuť vyvíjí zajímavým způsobem - nejprve je lehce ovocně nakyslá, postupem času se ale zakulacuje a ovocné tóny mizí. Další zajímavostí je, že aroma působí převážně na jazyku, v dutinách je skoro neznatelné, nezanechává také skoro žádný "ocas". Přes hutný kouř zanechává na aromatik překvapivě slabou čichovou stopu v místnosti. Czech aromatic patří mezi slabší tabáky, a přes určité problémy v hoření se poměrně hodí jako tabák pro začátečníka.
3: Aromatik, který neurazí ani nenadchne, některými vlastnostmi ale překvapí.
Další názory: Vůně příjemná ale nevýrazná... dobře hořel, štiplavý na jazyku... Nepřehlédnutelné je aroma vanilky a višní. Tabák je společensky velmi přijatelný. Ničím ale zvlášť nevyniká. Nemůžu říct, že by mě uchvátil... jemný tabák s příjemnou chutí, určitě doporučuji pro začínající... chuť vanilky mám ráda, dobře hoří... také jemný tabák ale už výraznější chuti, příjemné vůně... z celé kolekce nejjemější, tu vanilku jsem tam moc necítil, ale velmi dobře se kouří, neštípe, chuť a chladný kouř po celou dobu kouření, já si sice pod svátečním tabákem představuji třeba UF, ale milovníkům tohoto druhu tabáku vřele doporučuji... Celkový dojem slabý aromatizovaný tabák, nebude to můj favorit... Spíše podprůměrný tabák, nezapálený hezky voňel. Zapálený už hůře. Chuť se celkem rychle vytratila... Klasická mixture všech barev, jemně nasekaná, příjemného lehkého aroma za syrova. Po zapálení se nic převratného nestalo, chuť lehká, nevýrazná a nezajímavá, navíc mi příliš nechutnala. Tabák velmi špatně hořel, každou chvíli zhasínal, nemyslím však že by chyba byla pouze na mé straně. Okolí si celkem pochvalovalo vůni. Celkově vzato, pro mě byl tento tabák jednoznačně nejhorší ze všech vzorků.
Průměrná známka: 3 ( ze třinácti hodnocení)

Moravia aromatic - červený

(vzorky II.)
190*/50 plech
Fénix: Stylem se Moravia podobá svému českému bratříčkovi. Také je to slabší aromatik, V/B/BC mixture s občasnými většími kusy (výrobce Burley neudává, možná se pletu). Vůně "moravského likéru" je za syrova poměrně jemná, kouř není příliš vlezlý a rychle z místnosti vyprchá. V chuti má Moravia zvláštní pachuť, kvůli které mi nechutná - připomíná mi ony uměle-dřevité tóny v Alsbo Cherry. Tato je zvlášť patrná v dutinách a v "ocasu", na jazyku je cítit vlastní flavouring, který je poměrně jemný a zdařilý.
4: Další průměrný aromatik, který si může najít své milovníky. Nebýt oné pachuti, byla by známka 3.
Další názory: Špatně mi dohoříval a jestli tam byl k těm různým aromám přidán i ten pravej moravskej, tak to hlavne neříkejte Jelínkovi a dejte si radši jednu na kuráž... Milé překvapení od aromatických směsí... udělal na mě velice dobrý dojem... Tabak se spatne zapaloval, v chuti je puvodni aroma neznatelne, zustal jen neprilis kvalitni tabak a v chuti i ve vuni velmi silny zapach zapareneho mokreho pradla. S Mac Baren Only Tobacco suverene nejhorsi tabak co sem kdy zkusil, MB OT byl bez chuti a zapachu, tenhle proste priserne smrdi... Hoří rovnoměrně, chuť se po dobu kouření moc nemění, na patře mi ale tabák moc nechutnal. Ohodnotil bych tento tabák jako průměrnou směs, ničím mě zvlášť nezaujala... tento tabák nic moc... opravdu jemný tabák, příjemné vůně i chuti, lehce aromatizovaný s květinovou příchutí... po otevření příjemná ovocná vůně, která přetrvá i na začátku kouření, později se ztrácí, chladný kouř, ale tento tabák nemusím... Po otevření pěkná vůně po švestkách ( likér jsem necítil – dokonce ani slivovici ne). Chuť lehce sladkokyselá po celou dobu kouření. Neměl jsem problém s hořením. Pro okolí vcelku příjemná vůně... Podľa názvu som očakával aromatický tabak s výraznou chuťou, no jedná sa o tabak ktorý by som hodnotil ako nevýrazný, bez "osobnosti", vhodný pre začiatočníkov. Tomu však na druhej strane nezodpovedá šírka rezu, čo ho predurčije do väčších kotlov. Celkový dojem je veľmi rozpačitý a rozhodne by som tento tabak nedoporúčal fajnšmekrom, hoci tiež nemôžem tvrdiť že je zlý... Naprosto mi nezachutnal. Divná fermentace. Cítil jsem jakousi chemickou pachuť. Ruce pryč... Překvapením pro mě byla chuť po zapálení, která byla trochu trpká a kyselá (ne, nebyla to močka :-) se sladkými podtóny, nic převratně dobrého, nezvyklé však určitě. Okolí tento tabák velmi odsuzovalo, nevoněl a spíše jim smrděl...
Průměrná známka: 3 (ze čtrnácti hodnocení)


Pöschl

Thomas Radfords - Sunday´s Fantasy

(Bolek)
Balení: 50g plechovka za 135 Kč. Na krabičce je napsáno jen "Premium Pipe Tabacco Handblended", složení není uvedeno. Krabička je vakuově balená a šla mi otevřít za vynaložení poměrně velkého úsilí. Tabák v krabičce má výrazné aroma, zřetelně se objevuje vanilka s komplexní ovocnou chutí. Podobně v kouři. Po delší době tabák vyčichne, takže doporučuji uskladnit do kvalitnější pixličky.
Vlastnosti: Ručně míchaná směs (zřejmě 1/3 světlá divoce řezaná Golden Virginia a 2/3 dvakrát fermentovaný Black Cavendish). Vzhled loose cut, hrubší větší kousky.
Chuť jemná, čistá, nezapomenutelná (s tóny čokolády a jemná vanilka). Síla - jemná, vůně - střední až silná, chuť - výrazná, jemná. V místnosti příjemný až tolerovatelný. (Stupnice velmi jemný, jemný, střední, silný, velmi silný, převzato z ang.)
Fajčení: Je relativně snadné napěchovat dýmku, ale obtížné je zapálení a udržení ohně tak, aby nevyhasl. Kouř je suchý, bez močkování (!!), ale horký (ovšem ne více než MB Ambrosia Cherry). Takže potahovat to chce jen lehce, zato však často. Aroma je na počátku velmi bohaté, v závěru se zjemní a vystupuje tabáková chuť (ke konci někdy ostrá, škrábe mě v krku), proto jsem někdy nedokouřil do konce.
Shrnutí: Tabák vhodný jak pro začátečníky, tak na zakuřování dýmky i do společnosti. Nemočkuje, příjemný pro kuřáky aromatických tabáků. Velmi chutný a voňavý.

Radford's - Rum Royal

(magoor)
Na obalu: Two delightful tastes from a tropical paradise - tobacco and rum. This selected mixture isa harmonic composition ot the two: Mildly sweet Virginias, nutty aromatic Burley and tobacco from the best provinces in the world were refined with genuine Jamaica rum. A taste having the unadulterated aroma of the Caribbean.
Chytrá literatura: Jemná a světlá Virginie, aromatický Burley. Ochucen a aromatizován je tento tabák pomocí jamajského rumu.
Něco mého: Tato směs je velice jemná, ale zachovává si svoje charakteristické aroma a chuť. Je sympatická i svojí cenou, která potěší zvláště začátečníky.

Red Bull - Aromatic

(magoor)
Na obalu: Red Bull Aromatic is a chief quality blend with its very own character. "Chief Quality" describes a blend of choice Class-A-tobacoss, giving Red Bull its distinctive aromatic taste.
Chytrá literatura Tabák zde není popsán.
Něco mého: Chytrá literatura mě zde zase nechala na holičkách, a tak vám musí stačit jen můj úsudek. Firma vyrábějící tento tabák je ve světě tabákového průmyslu známější a úspěšnější spíše výrobou šňupacích tabáků, což mohu potvrdit i z vlastní zkušenosti. Jinak tento tabák je nevýrazné chuti a vůně. Díky těmto vlastnostem jsem po něm jednou sáhl i já z důvodu zakouření jedné nové dýmky. K tomuto účelu poslouží opravdu mistrně, ale jinak od něj nečekejte žádné zázraky. Protože je sušší, prohořívá rovnoměrně a začátečník se na něm může naučit správně pokuřovat.


Savinelli

English Mixture

(Tuda)
Popis: Bližší popis tabáku na krabičce žádný (bohužel). Potisk střídmý avšak velmi vkusný (zelený). Plechovka (50g) stojí 190,- (paklík, pokud vím, Savinelli neprodává).
Recenze: Již z názvu je patrné, že se jedná o směs anglického typu. Latakie zde není sice příliš mnoho (řadí se k lehčím latakiovým tabákům), ale je zřetelně dominantní. Při prvním otevření krabičky překvapí příjemná harmonická vůně, kterou si tabák zachovává po celou dobu. Tabák se až nad očekávání dobře pěchuje do dýmky. Ihned po zapálení se vůně ještě zvýrazní a zůstává skoro neměnná po celou dobu kouření. Prohořívá dobře, jen se mi zdá, že ke konci se spalitelnost zhoršuje. Vydává silný (hustý) kouř, který je zbarven nádherně do modra. Chuť na patře je po celou dobu kouření zřetelná a dobrá.
Verdikt: Vřele doporučuji těm, kteří hodlají ochutnat nějaký tabák s Latakií. Zprvu jsem měl obavu, že mi nebude chutnat, ale nakonec na něj nedám dopustit. Tento tabák byl mou "anglickou" prvničkou, ale stále se k němu s potěšením vracím. Myslím, že si ho oblíbí ale i zkušenější a pokročilí kuřáci, a to zvláště pro charakteristickou stálost chuti po celou dobu kouření. O této směsi se hovoří jako o lehké, ale přesto můžu s klidem říci, že tomu, kdo touží po latakiové chuti a vůni, nezůstává tato mixture nic dlužna. Snad jen jedno výraznější negativum - zdá se mi, že tato směs vysychá nějak rychleji než ostatní (i když je v plechu). Doufám, že jsem tento tabák nepřechválil, ale věřte nevěřte, je opravdu dobrý. Mohu vřele doporučit.

(Flash)
Složení: virginia, latakie
Vzhled: širší řez, převládá virginie
Vůně: lehce latakiová
Kouření: latakii lehce, velmi lehce okořeněná virginie, v chuti je cítit i skotská whisky. Lehký tabák, slušně hoří.
Verdikt: pro dýmkaře který chce a nechce:-) kouřit latakii je to ideální volba

Mister G

(ch-34)
     Savinelli je firma známá spíše svými vynikajícími dýmkami, pojďme se podívat na tabák pojmenovaný podle jedné takové dýmkové serie, Mister G. 50g plechovka stojí 190Kč.
Na krabičce se píše: Na obalu je dýmka ze série a o chuti neřekne vůbec nic, je pěkný a rozhodně nedělá ostudu.
Provedení: Mixture. Velmi kvalitní.
Před podpalem: Vůně je výrazná, ovocná s výrazným podílem cherry. Na studeno chutná, neštípe. Je dosti sladký s ovocným podbarvením. Není to zrovna silák, ale pro svou chuť si ho dáte stejně rádi po ránu, jak v temných nocích.
Fajčení: Výborný, chuť i vůně po podpalu jsou stále výrazné. Tento tabák patří mezi ty, které prostě nesmrdí ani zarytému nekuřákovi. Hoří pomalu. Rozhodně stojí za to jej vyzkoušet. Ještě, rozhodně vám po něm přestanou chutnat, alespoň na čas cigarety. Doporučuji do začátku, výborně se s ním zakuřuje, neboť perfektně provoní.


Sobranie of London

The Balkan Sobranie

(magoor)
Na obalu: Balkan Sobranie Smoking Mixture - One of the world's classic pipe tobaccos - is an artful blend of light and dark Virginias, intermingled with the finest Macedonian ieaf and enhanced by the distinctive taste and aroma of Latakia.
Chytrá literatura: Kombinace vysoce kvalitní Virginie, nejlepších druhů Yenidje a Latakie. Tabák s překvapivě jemnou chutí a uzenou, kouřovou příchutí. Velmi vhodný tabák pro vyznavače a milovníky pravých anglických latakiových směsí.
Něco mého: K tomu není snad už co dodat, kromě potvrzení předchozích řádků. Tento tabák je opravdu určen pro všechny milovníky a znalce plných a originálních chutí. Vřele doporučuji všem!

(Flash)
Složení: světlá a tmavá virginie, makedonský list a samozřejmě latakie
Vzhled: docela těsně napěchováno
Vůně: jen a pouze uzená:-)
Kouření: Středně silný tabák, plná huba kouře, slušně hoří, nemá příliš tendenci močkovat, ale když se nedejbože pořádně rozpálí a zamočkuje tak je to peklo na zemi ho dokouřit:))))
Verdikt: Pokud latakii, tak zkusit Balkan Sobranie je povinnost, milá povinnost.


Swedish Match

Borkum Riff - Vanilla

(Twineryy)
Na obalu se píše: Selected premium quality. Rich aromatic dark Kentucky, coll-smoking Burley and bright Virginia tobaccos are specially blended then heavily cased in wooden casks and fermented to give a refined mellow smoke and great smooth taste, enhanced with a warm hint of delicious fragrant vanilla.
Recenze: Tabák s převahou cavendishe po rozbalení velmi pěkně voní (opravdu jako vanilkový lusk). Řez má docela jemný, na stupnici bych ho ohodnotil tak někde uprostřed. Vlhkost je vyvážená, vhodná k okamžitému kouření. Dobře hoří a neobsahuje žádné stonky. Při kouření je na chuti znatelné silné vanilkové aroma, které kupodivu vydrželo skoro až ke konci dýmky. Velmi mě ale překvapila síla tabáku. Od aromatiku tohoto ražení jsem nečekal takovou ránu. Chuť je již od začátku silná, objevuje se v ní ne nepříjemná štiplavost a mírná dřevitá chuť. Malinko mi chutí připomíná některé doutníky. Vůně je při kouření příjemná, obdivovaná okolím. Vanilka je pak ještě dlouho cítit v místnosti (opravdu jen vanilka, žádné kouřové aroma). Po pár kouřeních jsem si tento tabák a zvláště jeho (nevím jak jinak to popsat) štiplavý charakter velmi oblíbil, ale rozhodně se svou silou nehodí k celovečernímu kouření v hospůdce:-) Svým řezem i dobrým hořením by se hodil pro začátečníky, ale spíše pro ty, co přešli na dýmku z jiného druhu kouření. Pokud někdo kouřil vanilkové doutníky a rozhodl se zkusit dýmku, je pro něho Borkum Riff přímo ideální. Pro začátečníka-nekuřáka je asi trošku moc silný. Jestli máte rádi vanilku a už vás unavují slabé směsi s její příchutí, sáhněte po Borkum Riff Vanilla.

Borkum Riff - Cherry

(Twineryy)
Na obalu se píše: Selected premium quality. Rich aromatic dark Kentucky, coll-smoking Burley and bright Virginia tobaccos are specially blended then heavily cased in wooden casks and fermented to give a superbly warm and mellow smoke and a great distinguished taste, enhanced with a hint of delicious sweet cherries and luxurious fragrant vanilla.
Recenze: Stejný typ tabáku, jako Borkum Riff Vanilla, lišící se dle mého názoru jen fermentací. Jsou asi stejně silné. Rozdíl je ale značný. Silné vanilkové aroma, které u B.R. Vanilla skvěle vyvažovalo jeho sílu a štiplavost zde chybí. Alkoholové cherry aroma, které na vás povzbudivě dýchne po otevření tobolky, se krátce po zapálení vytrácí. Zbude po něm jen jakási pachuť a již mnohokrát zmiňovaná štiplavost. Ta graduje a ke konci dýmky již není o co stát. Po B.R Vanilce bylo pro mě Cherry velkým zklamáním. Je vidět, že B.R. úplně bez fermentace by mi asi nezachutnal. Určitě by se našel někdo, komu by B.R. Cherry vyhovoval, já ale dám přednost jiným tabákům.

(Fénix)
Recenze vzorku: BR Cherry je tabák jemného řezu, který se hodí spíše do menších hlaviček, přičemž slepence a dříví (kterých je zde množství větší ne malé:) stěžují nacpávání. Vůně za syrova není marná, připomíná třešňový likér. Po zapálení není aroma příliš výrazné - tak akorát, jenže během kouření (zvlášť po opětovném zápalu) postupně mizí a na jeho místo nic nenastupje. Patrná je také štiplavost, o které se zmiňuje Twineryy. Vůně v místnosti je neutrální a neměla by nikoho obtěžovat.
Verdikt: Tahle směs není vysloveně špatná, v silné konkurenci třešňových aromatiků ale nemá se svým mizejícím aroma co nabídnout.

Borkum Riff - Bourbon Whisky

(magoor)
Na obalu: Borkum Riff Bourbon flavoured tobacco is a high quality, mild mixture, which combines a delicious blend of light, aromatic Virginia and rich, cool smoking Burley tobaccos, to create an exquisite taste and aroma, enhanced by fine Kentucky Bourbon Whisky matured for over 8 years to achieve it's characteristic flavour.
Chytrá literatura Příjemná směs složená ze světlé aromatické Virginie a jemného Burley. Směs, jejíž plná chuť je tvořena kvalitní, osmiletou americkou Kentucky Bourbon Whisky.
Něco mého: Tento tabák je velice chutný s výrazným aroma. Chutí bych ho přirovnal k neméně zdařilé směsi Clan - Malt Whisky.

(Fénix)
Recenze vzorku: Pokud jde o styl tabáku, souhlasím s magoorovým přirovnáním, i když oproti Clanu je Riff méně "whiskový" a má větší obsah dřeva. Chuťově mi ovšem nejvíce připomíná výborný tabák Sherlock Holmes od Petersona (a je asi tak stejně silný). Když vytaháte všechno dříví, tak se dobře nacpává a plynule (i když rychleji) prohořívá. Aroma ke konci slábné, ale je stále patrné. Mezi nekuřáky vůní Bourbon asi neoslní, ale je tolerovatelný.
Verdikt: Velmi příjemné překvapení - aroma whisky je autentické, přesto i pro mě příjemné. Chuť plná, kouř hutný - dobré celodení kouření.


Lane Limited

Captain Black - Royal

(magoor)
Na obalu: Aromatic Black and Golden Cavendish, exceptionally mild, delightfully aromatic.
Chytrá literatura Směs vytvořená smíšením Black Cavendish a Golden Cavendish. Příchuť i aroma této směsi jsou velmi výrazné a tvořené vanilkovou esencí.
Něco mého: Jedná se o tabák třetí generace, jak hlásá obal. Patří do rodiny amerických tabáků, která není na našem trhu nijak výrazně zastoupena. Podle mého názoru Američané nemají na tvoření tabákových směsí mozkové buňky. Pravdou je, že tato značka je spíše světlou výjimkou. Je to příjemné odklonění od evropských směsí.

(Wolfrick)
Mikrorecenze: "Kapitán" má pár nesporných výhod, o kterých by měl každý dýmkař vědět:
1. řez tabáku je doslova pro začátečníky. Jemně řezané, jen občas trochu delší vlasy tabáku, které poslouží k zacvičení v natrhávání. Pokud není nálada, stačí "naházet" do dýmky.
2. má optimální vlhkost, která drží (zatím) beze změny. Dobře hoří.
3. vyniká kvalitou tabáku, který patří k nejchutnějším, které jsem zatím zkusil. V ústech chutná po smetaně.
4. má neobyčejně příjemnou vůni vanilky, která ani zapřísáhlému nekuřákovi nemůže vadit.
5. Je prostě SUPER.

(Fénix)
     CB Royal je jeden z mála dobrých tabáků, které nedováží Mostex, ale Geco. Zároveň je také vzácným případem amerického tabáku na našem trhu. Svůj tabák jsem dostal od Forgiho (děkuju!), kterému nechutnal. Na obalu je uvedena cena 120Kč. V USA jsou CB něco jako Condor v Anglii. Najdete je totiž v každém supermarketu. Na diskusních fórech apod. se z celé řady těší největší oblibě právě Royal.
Na krabičce se píše: Jen poopravím magoora - nejde o třetí generaci tabáku, ale blenderů v Lane Limited. Obal je tmavě modrý, v CB design.
Provedení: neovyklé, jde o směs loose cut Golden cavendish a velmi jemně nacupovanbého BC. Celkově je řez velmi jemný, s občasným dřívkem.
Recenze: Není toho moc co dodat k předchozím recenzím. Stejně jako Wolfrickovi mi vyhovoval jak řez, tak skvělá schopnost držrt vlhkost. Snad jen že spíš než vanilku jsem cítil smetanu (připojuji se k rčení z Diskuse - "huba plná smetany:-). Přes nesporně "hladký" charakter chuti i vůně jsem občas cítil nepatrné závany alkoholové kyselosti, takže nakonec bych aroma charakterizoval asi jako "smetanový likér" (Baileys?). Kouř je výborně snášen i nekuřáky.
Verdikt: V mnoha směrech netradiční směs (viz výše), která na poli výrazných aromatiků patří k mým jasným favoritům. Nezbývá mi než se přidat k 5. bodu předchozí recenze;-)

Nové! (Graveir)
Mikrorecenze: Nádherně vonící aromatická směs. Voní po karamelu, vanilce, bílé kávě,… Dobře hoří. Bohužel chuť za vůní zaostává. Po chvíli kouření se mění do takové divné skoro jako připálená guma či nehty, bohužel. Pro okolí bude svou vůní vcelku přitažlivý. Jinak až na tu chuť souhlasím s wolfrickem…ale mě prostě nezachutnal. Síla: 2 Verdikt: 3-

Captain Black - Light

(Wolfrick)
Mikrorecenze: Je to téměř absolutní bratříček "krále". Jen je vše slabší. Barva obalu (bleděmodrá), vůně, chuť... Mám jej rád v bezfiltrových dýmkách.

Captain Black (bílý obal)

(magoor)
Na obalu: Rich Black Cavendish and mellowed Burleys, exceptionally mild, delightfully aromatic.
Chytrá literatura Směs Black Cavendish, plně zralého Burley a zlaté Virginie. Sladká směs s vanilkovým flavouringem.
Něco mého: Také příjemná směs. Svým složením by měla uspokojit skoro každého. Určena k běžnému i svátečnímu kouření.


Louis Durand

Elysée

(vzorky I.)
160Kč/50g tobolka
Fénix: Příjemný aromatic s vysokým podílem Black Cavendish. Vůně za syrova je smetanovo-karamelová. Chuť plná, přiitom jemná - rafinovaná kombinace sladkosti čokolády a lehoulinké kyselinky šampaňského. Kouř voní příjemně, je oblíbený ve společnosti a leze do látky. Celkový charakter se podobá tabáku Peterson Sweet Kilarney.
2 - Nejlepší z recenzovaných tabáků, jediný bych si jej koupil.
Další názory: tabáček mile překvapil... nevýrazný, nic moc... příjemný, vyrovnyný tabák... špatně prohoříval, aroma mi nesedí... bez výrazné chuti... příjemná, hladká směs, dobře hoří... příjemné překvapení... příjemná vůně i pro okolí, lehký tabáček, jemná chuť, dobře hoří, vhodný do společnosti... může chutnat naprostému začátečníkovi i zkušenému dýmkaři... po zapálení tabák krásně hořel, má vynikajicí vůni a nejlepší chuť z Vámi zaslaných vzorků.
Průměrná známka: 2- (z osmi hodnocení)

(Flash)
Složení: virgina a cavendish
Vzhled: velmi pěkný kontrast mezi světlou V a tmavým cavendishem
Vůně: smetanová, tabáková vůně
Kouření: Stejný jako Peterson Sweet Killarney jen s tím rozdílem, že lépe a ne tak horce hoří. Lehký tabák, který po celou dobu kouření zůstává tabákem(i když u Peterson Sweet Killarney byl IMHO použit kvalitnější tabák).
Verdikt: muže chutnat naprostému začátečníkovi i zkušenému dýmkaři, který hledá změnu. Tenhle tabák mě docela mile překvapil. Poznámka - bohužel druhé balení(toto recenzované) se poměrně vyrazně lišilo od toho předchozího, předchozí mělo kyselinku jako po víně a bylo svěží, toto balení kyselinku postrádalo a bylo tak trochu sladce mdlé.


il Camino

il Camino

(vzorky I.)
160Kč/50g tobolka
Fénix: Za syrova lehká ovocná vůně. Chuť je extrémně jemná, je cítit sladkokysele na jazyku, v nose jemná až moc, tamtéž chytá lehce květinový nádech. Kouř též jemný, ovocno-květinový, ve společnosti oblíbený. Pokud jde o nikotin, je il Camino jednou z nejslabších směsí, jakou jsem kdy kouřil a je tedy vhodný pro slabší žaludky nebo na lačno. To samé bohužel platí pro intenzitu chuti, s filtrem bych tabák ani nezkoušel kouřit. il Camino je podobný směsím Kentucky bird nebo Cellini.
4 - Příliš nevýrazný, nejhorší ze zaslaných vzorků.
Další názory: příliš jemný... dost voní, při kouření velmi příjemný... nejzajímavější ze vzorků... nenápadné aroma mi vyhovuje... drsnější chuť, dobře hoří... příliš lehký, vhodný tak na zakuřování... dobře hoří, ke konci štípe... kompaktní a zaoblená chuť... někoho kdo hledá nejslabší tabák na trhu by snad mohl potěšit, jakéhokoliv jiného kuřáka zřejmě ne... nezaujal ani vůní, ani chutí.
Průměrná známka: 2 (z osmi hodnocení)


Samuel Gawith

Grouse-Moor

(Tuton)
Tento tabák se přestává dovážet!
Co říká výrobce: Envision a hunt on the Moors, with the dogs scenting through the heather along the Lakeland banks as they track the grouse and pheasant, and you will possess the vision that inspired Samuel Gawith to create this cornerstone pipe tobacco of his young company. An original blend going back 200 years, Grousemoor conjures up an image of the Lakeland scenery with its accompaniments of seasonal scents. The blend and flavors that go to make up Grousemoor remains a secret that is only known by 3 people in the company. Using a combination of hand-stripped flue cured Zimbabwe leaf, Grousemoor is first steamed prior to being cut. After further steaming, to give Grousemoor its own golden color, the cut leaf is stoved and "rested". The final stage of production is the addition of a unique melange of flavors. Grousemoor is a must for smokers who want their days to have "spring in the air".
Obal: Tabák se prodává v hranaté plechovce. Hmotnost obsahu je 50g. Nálepka na plechovce působí konzervativním dojmem a nenápadně upozorňuje na možný luxus, který je teprve třeba objevit. Bohužel textu na ní příliš není a tak se kromě několika základních informací o výrobci a hmotnosti dozvíme jen, že v Kalifornii vědí, jak je tabák resp. chemikálie v něm obsažené škodlivý.
Po otevření: Když otevřeme plechovku, ovane nás vůně, která mě upamatovala o vánočkách nebo mazancích. Řekl bych tedy, že jsem cítil rozinky, možná namočené v rumu. Vůně mi přišla dost sladká. Po rozevření chlopní vnitřního papírového obalu objevíte zlatavý tabák výjimečně dlouhého a asi 2 mm silného řezu. Na tobaccoreviews.com je tento tabák resp. jeho nařezání dokonce srovnáván se špagetami. Já jsem ho tedy před nacpáním ještě natrhal.
Kouření: Na zapálení tabáku jsem spotřeboval 3 sirky, což u mě není nic neobvyklého. Pak už jsem se snažil cele věnovat analýze chutí a vůní. Protože se velmi pravděpodobně jedná o čistou Virginii, je třeba se připravit na štípání na jazyku, které ovšem není nesnesitelné. Počáteční vůně ustupuje po zapálení trochu do pozadí, avšak úplně nemizí. Nastupuje chuť velmi exotická a interesantní, lehce zakulacená. Jejímu přesnějšímu rozboru bych se rád vyhnul. Snad ale nechybím, když vedle hrozinek zmíním ještě představu pomerančové kůry. Nedivil bych se ovšem, kdyby někdo jiný měl představy úplně odlišné, prostě se mi to těžko identifikuje. Celkový dojem už je pouze doplněn z pozadí vystupující čistou tabákovou chutí.Tabák trošku hůř hořel, ale chyba bude nejspíš na mé straně. Jinak ale dával chladný kouř, který, jak jsem již zmínil, neštípal na jazyku víc, než je zdrávo.
Resumé: Nejvýraznějším rysem tohoto tabáku je právě jeho exoticky působící aroma. Celou dobu jsem měl pocit, že už jsem pouze krůček od rozpoznání všech tónů chuti, abych nakonec zjistil, že ten krok bude ještě pořádně dlouhý. Jedním z motivů k návratům k tomuto tabáku bude určitě touha přijít věci na kloub. Už teď ale mohu říci, že to v mém případě bude příjemný průzkum.Pokud bych měl tento tabák někomu doporučit, bylo by to dýmkařům, kteří mají své první zážitky s dýmkou již za sebou.

Squadron Leader

(Standa)
Tento tabák se přestává dovážet!
     Já jsem na tento tabák narazil v jedné trafice v Turnově a od té doby jsem jej nikde neviděl, stál 190 Kč - krabička o obsahu 50 g.
Jak píše výrobce: This tabacco epitomises the traditional English tabacco. Blended dark and bright Virginias, together with Latakia and Turkish leaf results in a perfect, medium bodied product which gives a rich slow burning smoke
Obal: Tradiční SG etiketa, velice se mi líbilo, že krabička má gumové těsnění.
Recenze: Po otevření Vás do nosu praští výrazná, uzená vůně Latakie, ale toto je jediný moment, kdy zjistíte, že tento tabák má v sobě Latakii. Tabák si díky balení velice dobře uchovává vlhkost. Dobře se nacpává i zapaluje. Po zapálení hoří velice dobře, plná neutrální chuť a kdo neví že v tabáku je latakie, tak to během kouření nepozná. Opravdu příjemný tabáček, neštípe, nemočkuje a okolí ani příliš neobtěžuje. Takže vřele doporučuji pro všechny který mají rádi přírodní tabáky.
Verdikt: Přírodní, středně silný tabák, mohl by pro mě být alternativou za Konga, ale nevím jak to je s jeho dostupností.


Mc Lintock

Black Cherry

(Twineryy)
50g tobolka stojí 145 Kč, 100g plech 290Kč.
Na obalu se píše: Bifermented Black Cavendish with a sweet and fruity note.
Recenze: Po docela dobré směsi Batida de Coco od Mc Lintocka jsem se rozhodl si pořídit zase něco slaďoučkého od stejné firmy. Sáhl jsem po Black Cherry. Při otevření tobolky mě začaly z přemíry alkoholu (v tabáku, ne v mém žaludku) slzet oči. To by ale nebylo až tak naškodu (třeba vynikající černý Holger Danske vás taky čerstvý skoro rozpláče:-)). Nic zlého netuše jsem si těchto třešní nacpal plný kotel a zapálil. Vzniklé aroma bylo opravu příšerné. Něco z třešní tam bylo, ale dokázalo by vám je zošklivit na celý život. Chuť tabáku byla dokonale přebita jakousi (skoro chemickou) pachutí. Držel jsem se statečně do poloviny dýmky, i když se mi skoro zvedal žaludek (teď nepřeháním), ale nic se nezměnilo. Kolega dýmkař, který tento tabák zkoušel se mnou to vzdal hned na začátku se slovy, že takovým hnusem si nebude kazit dýmku. Tahle zkušenost pramení z jediného kouření Black Cherry, protože pak jsem černé třešně velkým obloukem vyhodil do koše. Ve fermentaci toho tabáku prostě byla nějaká složka, ze které mi bylo špatně. Třeba se mi dostal do ruky zmetek, bůh ví. Podotýkám, že jsem milovníkem aromatiků a ještě se nestalo, že bych koupenou tobolku tabáku nedokouřil. Toto je první případ a doufám, že poslední. Takže moje rada zní: ruce pryč.

Wild Cherry

(Janek)
Balení 50g tobolka/140Kč* a 100g plechovka/280Kč*.
Recenze: Jedná se o velmi aromatizovanou směs s příjemnou vůní třešní. Při hoření si zpočátku zachovává výraznou chuť i aroma, které postupem času slábne. Ke konci již chuť třešní zcela zaniká. Jedná se jeden z mých prvních tabáků s výrazným aroma. Mám ho rád a na chalupě si jej po večerech rád vychutnám.


Lotzbeck Gebrüder

Vanille mild

(magoor)
Na obalu: Popis na obalu chybí.
Chytrá literatura Poměrně zajímavá a pestrá směs s výrazným aroma i příchutí vanilky.
Něco mého: Tento tabák byl můj první, a proto k němu cítím notnou nostalgii. Jinak je to zajímavá směs s originálním aroma. Je vhodná spíše ke konzumnímu kouření, ale nezahanbí ani znalce.

(piter)
Recenze: Na obalu se píše vanilka . . . ale tu tam určitě nehledejte. Po otevření vás tak možná okouzlí "vůně" cigaretového tabáko, ovšem docela o tom pochybuji. S tím také souvisí jeho hnusná chuť, pouze čistě tabáková a špatná, vanilka žádná. Tabák má barvu hnědou, s kapkou hnědé a občas proložen hnědou :-) Je velmi jemně nasekaný, s čimž také souvisí jeho dobrá schopnost hořet. Díky této vlastnosti a jeho neutrálnímu charakteru používám balení, co mám doma, k zakuřování, avšak řeknu vám, i tak je to hnus a utrpení. Určitě si ho nekupujte.
Závěr: Nestojí za to, i na zakuřování existují rozhodně lepší věci.


John Middleton

Apple

(Fénix)
Recenze vzorku: A máme tu favorita v soutěži o nejslabší tabák! Tahle loose cut mixture vás nepřekvapí ani tak svým neobvyklým aroma (jablko) jako spíš absolutní absencí plnosti chuti, nikotinu a dalších věcí, které robí tabák tabákem. Vůně za syrova je relativně slabá, s lehkými jablečnými tóny. Po zapálení se z dýmky line jemňounká parfémová vůně s ještě slabšími jablečnými tóny. Ty se dají vypátrat i v chuti, ale asi v takové míře, jako deci apple-džusu v sudu vody. Zajímavé je to, že chuťovou mezeru nezaplňuje tabák, jiné aroma ani žádná pachuť - jednoduše tam nic není! Ale vážně - to je vlastnost, která paradoxně dává tabáku naději na oblibu. Je ideálním pro nekuřáky, lehké dívčiny a slabé žaludky - když už se rozhodnou kouřit dýmku. nemohl jsem si odpustit a jednou jsem naplno "šluknul" (nekamenujte mě:) a bylo to jak čistý vzduch. Lehčí než vodní dýmka. Doplním ještě, že Apple slušně prohořívá.
Verdikt: Svou jemností a snad nulovým obsahem nikotinu unikátní tabák, který tímto vystupuje z tvrdé konkurence aromatiků a zakládá vlastní, dosud nepojmenovanou skoupinu, kde je ovšem jedničkou:) Výraz "mild" získává nové dimenze!


Reemsta tabak

Nová zmes

(ch-34)
     Tento tabák asi moc lidí z České republiky nezná, natož aby jej kouřila. Pokud jde o výrobce, uvádí se Slovak International, což je ale člen německého tabákového konsorcia Reemsta. Posuzované balení má 50g a tabák je opravdu levný - stojí cca.25,50Kč.
Na krabičce se píše: "Dýmkový a lulkový tabák".
Obal by byl pro většinu jiných tabáků ostudný, ale pro tento je, myslím, zcela dostačující. Jedná se čistě o papírový kvádřík, kde ani v těch nejbujnějších snech není tabák chráněn před vysušením.
Provedení: Normálně bych řekl Mixture, a to světlejší druhy Virginie, ale nejpravděpodobněji to bude selský se selským.
Před podpalem: Čistě bez jakýchkoli přísad, je cítit jen aroma levnějšího cigaretového tabáku. Na jazyku je štiplavý.
Fajčení: Nic, nezkoušejte to, je to jako špatné cigarety. Opravdu, nevyplatí se šetřit, tedy alespoň tady. Jistě, dá se to překousnut, ale proč to dělat?
Rozsudek: Byl to první tabák, jaký jsem kdy kouřil. Kupoval jej otec, a tak je pro mne dostatečnou omluvou to, že je fajkový barbar. Můžete to zkusit, ale nedokouříte to. To jedno balení je u nás asi od 92. léta a je skorem plné. Nejhorší tabák, co jsem "chutnal." Zajímavé je, že Nová zmes se tak nehodí na kouření v dýmce, že se z ní, kvůli daňovým únikům, často raději načerno balí cigarety.


Gallaher ltd.

Condor Original

(Twineryy)
Tento tabák se u nás neprodává.
Na obalu se píše: Its cool, slow burning charakter and unique flavour are qualities to be enjoyed. A just reward for the smoker who has graduated to The King of Pipe Tobaccos.
Recenze: Nevím, jestli bych Condor nazval králem tabáků, ale jde rozhodně o jedinečnou směs. Tento tabák s dlouhou tradicí seženete v Británii u každé benzínky, ale k nám se nedováží. Na obalu se o složení tabáku nic nedozvíte. Snažil jsem se konzultovat tabák se staršími, "zkušenějšími" dýmkaři na soutěži (to zkušenější je v uvozovkách proto, že spousta těchto soutěžáků je schopna vám poradit i naprostou blbost a dost často ani nevědí o čem je řeč a jenom mlží). Jeden vykřikoval, že je to tutově Latakie, druhý zase trval na tom, že je to čistý Perique. Jde ale o směs Virginie a Burley s jemnou příměsí Cavendishe. Tabák se dá s Periquem opravdu splést, protože je kompletně tmavě hnědý, jen se světlejším náznakem Virginie, má velmi jemný řez a chutí fakt trochu připomíná velmi koncentrovaný Perique. Vůně se dá těžko popsat. Je to něco trochu uzeného (proto ta mýlka s Latakií), trochu vůně borovicové pryskyřice, nebo nějakého koření. Condor se dobře nacpává a dokonale hoří. Je to ale nejsilnější tabák, co jsem kdy kouřil. I přes filtr vám dá nikotin takovou ránu, že uvidíte za roh. Zhruba v půlce dýmky jsem si připomněl své tabákové začátky a trochu si "zalítal", holt ne nadarmo se tabák jmenuje po ptákovi :-)). Chuť je identická s vůní, velmi silná a neměnící se. Četl jsem o mýdlové pachuti tohoto tabáku a něco na tom bude. Mě ale spíš přijde taková jako pryskyřicová. I přes svou sílu mě Condor neštípal na jazyku. Doporučuji si na něj vyhradit jednu dýmku, protože jeho aroma se z dýmky vytrácí dost dlouho. Ve světě jsou dva tábory, jeden Condora miluje, druhý ho zatracuje - na Tobaccorewievs ale i přes některé záporné ohlasy dostal celkové hodnocení tři hvězdičky ze čtyř. Condor je ojedinělý tabák a každý si ho musí vyzkoušet sám. Je ale jednoznačně určen pro hodně prokouřené dýmkové veterány, kterým už latakie připadá trochu fádní :-). Já Condora kouřím jen velmi vyjímečně. Samotný mi vůbec nechutná, spíš ho používám jako koření některých neutrálních tabáků. S aromatiky je podle mě neslučitelný.

(Fénix)
Recenze vzorku: Po přečtení Twineryyho recenze jsem čekal zážitek á la "požár v pneuservisu", a tak jsem Condora (mimochodem - moje přezdívka u skautů;) nacpal do své pomalu, ale jistě zatuchající Corn Cob a nechal otevřené dveře na záchod. Ale - světe div se - bylo to zbytečné, Condor mi ihned zachutnal! Tenhle rychleji hořící tabáček se opravdu nedá přirovnat k ničemu, co známe. Strukturou se podobá Clanu Malt Whisky (dlouhé, zamotané tenká lístky), ale je o třídu tmavší. Chuť jsem opravdui nebyl schopen identifikovat, ale NEPODOBÁ se Latakii ani Perique. Na té pryskyřici určitě něco bude, nejlépe ji ucítíte v chuti slin a na sliznici. Condor je přesto JEMNÝ (i když ne hladký, má - kupodivu - trochu slanou podchuť, odtud možná to mýdlo) a mě prostě chutná. Jak šířka řezu, tak značná síla jej předurčují do menších hlaviček. Určitě nedoporučuji brát mezi lidi! Tedy, klidně můžete, ale brzy se od vás začnou s různými výmluvami vzdalovat;)
Verdikt: Legendární cizokrajný tabák, který se nedá k ničemu přirovnat. Ač má všechny předpoklady k tomu, aby zvedal můj slabší žaludek, nečiní to a naopak mě velmi chutná!

(Alrim)
Minirecenze: Tabák opravdu výjimečný! Na pohled jemně nasekaná černohnědá směska - nic co by mohlo lahodit oku. Ovšem vůně, ta může překvapit! Nemohu uvěřit, proč někdo ochucuje tabák deodorantem na WC a pracím práškem? Po zapálení se ujišťuji - ano, je to tak. Suchý a hutný /sic/ kouř se hodí víc k dezinfekci než k chutnému kouřéní. NE, tohle mě opravdu nesedí! Upozorněni: případné zájemce o tuhle směsku upozorňuju, že pa-chuť zůsává dlouho v dýmce. Dlouho pak máte pocit že vám ji právě poslali z čistírny.     Mimo recenzí ode mne, od Fénixe, zde naleznete také příspěvky našich čtenářů. Pokud se i Vy chcete s ostatními dýmkaři podělit o zkušenosti s nějakým tabákem, napište! Skoro určitě Váš příspěvek uveřejním. Recenze posílejte na dymka.tk@seznam.cz.

Seznam autorů:
Fénix
magoor - Pavel Skořepa
Plamen - Vojta Žanda
Tuda - Kamil Naščak
ch-34 - Pavel Hloušek
Tonda - Antonín Jemelik
Tibor - Tibor Rostas
Bolek
Flash
Alferi
Twineryy
Tuton
piter
Forgi
Wolfrick
Gandalfino
Graveir
Standa
Janek
vzorky - recenze na směsi rozeslané v rámci projektu Vzorky tabáku. V části Další názory jsou podstatné výňatky z recenzí napsaných výherci.
xxx - Zde můžete být i Vy! Stačí poslat vlastní recenzi na Váš (ne)oblíbený tabák!